Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Utilitatea MongoDB

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015
Sunt cautati dezvoltatori care stiu sa lucreze cu MongoDB ? Merita sa inveti cum se lucreaza cu o astfel de baza de date noSQL ? Daca ati mai avut tangenta cu ea, vi se pare mai greu de stapanit decat o baza de date SQL ? Este mai rapida decat alte baze de date SQL ?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Trage un ochi: http://www.indeed.co...ngodb-jobs.html

#3
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013
Sunt cu siguranta. Insa nu in Romania.. Inca nu. Poate peste cativa ani.
MongoDB e cel mai popular DBMS de tip non-relational cu o comunitate deja puternica in spate.

The most popular database management systems: http://db-engines.com/en/ranking
February 2016 Score
1. Oracle 1476
2. MySQL 1321
3. Microsoft SQL Server 1150
4. MongoDB 306
5. PostgreSQL

Edited by s-brody, 14 February 2016 - 18:24.


#4
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Depinde ce faci acum in job sau proiecte personale daca merita sa te apuci de invatat MongoDB. Bazele de date noSQL vor fi cautate mult timp de acum in colo dar momentan nu prea in Romania care se stie ca e lider la development de suport si mentenanta, iar noSQL e inca o nisa deci nu ai la ce sa faci suport. Toate platformele serioase de cloud suporta out of the box ceva noSQL. Daca lucrezi ca developer in zona java, bazele de date noSQL sunt ceva natural. Daca te-ai format deja ca DBA sau "programator" pe PLSQL/MSSQL, parerea mea ca iti pieri timpul sa inveti singur noSQL.

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007

View Posthalflife, on 14 februarie 2016 - 16:54, said:

vi se pare mai greu de stapanit decat o baza de date SQL ? Este mai rapida decat alte baze de date SQL ?

Eu zic ca majoritatea sunt mult mai usor de stapanit fiindca ofera mult mai putine facilitati/rezolva probleme particulare. De exemplu sistemul X te lasa doar sa introduci rows, sa modifici valoarea vreunei coloane sau sa ceri un row dupa cheie. Atat, fara interogari complexe, agregari sau alte cele.

Unde se complica treaba e in arhitectura produsului final. Nu mai vrei SQL, nu ti se mai ofera facilitatea cutare, ce faci sa-i suplinesti lipsa? Sau poate SQL mai mult te incurca la problema ta. Cazuri si cazuri...

Edited by dani.user, 14 February 2016 - 20:03.


#6
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

View Postdani.user, on 14 februarie 2016 - 20:01, said:

Eu zic ca majoritatea sunt mult mai usor de stapanit fiindca ofera mult mai putine facilitati/rezolva probleme particulare. De exemplu sistemul X te lasa doar sa introduci rows, sa modifici valoarea vreunei coloane sau sa ceri un row dupa cheie. Atat, fara interogari complexe, agregari sau alte cele.

Unde se complica treaba e in arhitectura produsului final. Nu mai vrei SQL, nu ti se mai ofera facilitatea cutare, ce faci sa-i suplinesti lipsa? Sau poate SQL mai mult te incurca la problema ta. Cazuri si cazuri...


Adevarat, pot doar sa sper ca dezvoltatorii/analistii Big Data vor ramane la acelasi nivel cum e acum in UK..adica nu foarte cautati, deoarece multe firme prefera ce ofera MS SQL.

Personal prefer sa stiu .Net si MS SQL Server bine decat sa invat NoSQL, dar daca imi fac pregatire gratis la serviciu pe NoSQL, nu voi zice nu :-)

Edited by Clau_UK, 17 February 2016 - 10:07.


#7
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Pot sa-ti zic ca MongoDB e folosit ca storage pentru stringurile de globalization/localization de un renumit site ce ofera cursuri video (si cumparat anul trecut de LinkedIn).

Edited by shiva, 17 February 2016 - 10:15.


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostClau_UK, on 17 februarie 2016 - 10:06, said:

daca imi fac pregatire gratis la serviciu pe NoSQL, nu voi zice nu :-)
Esti la inceput de cariera, nu pe asta miza in viata profesionala. Daca tu nu iei hățurile in mana cum se zice atunci nimeni nu te va impinge iar oportunitatile trec pe langa tine. Asa ca mereu fii cu un pas in alta barca, niciodata nu stii care se scufunda, nu te lasa prins pe picior gresit (indiferent de tehnologie) ca nu toate merg la nesfarsit.

Edited by neagu_laurentiu, 17 February 2016 - 10:26.


#9
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
off topic dar amuzant [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/b2F-DItXtZs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate