Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Sunt in impas si nu stiu ce sa fac

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
stefix95

stefix95

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.02.2016
Salut! Am 21 de ani si din decembrie anul trecut am avut numai intamplari nu foarte fericite peste care cred ca inca nu am trecut si simt o coplesire continua. Culmea este ca termin anul asta psihologia, deci practic, simt ca ar trebui sa stiu ce e cu mine...

De la inceputul lui decembrie au inceput toate. Sunt intr-o relatie de 8 luni cu o persoana minunata, primul barbat pe care am ajuns sa il iubesc (pana sa il cunosc pe el am avut niste relatii de adolescenta, maxim 3 luni, nimic cu adevarat serios). De la inceput a fost o problema cu fosta lui partenera cu care el a fost timp de 4-5 ani, amandoi din acelasi oras veniti impreuna in Bucuresti. Relatia lor nu mai mergea cam de 2 ani dar pentru ca ea nu avea pe nimeni aici el a hotarat sa stea langa ea pentru ca simtea ca ii este dator ei pentru ca a fost langa el in momente in care nu avea pe nimeni.
Noi am devenit un cuplu cat ei inca erau "impreuna". Dupa o luna el decis sa ii spuna adevarul, ca a incercat sa faca lucrurile sa mearga intre ei dar ca nu mai are niciun rost pentru ca nu se mai simte bine in acea relatie. Ea nu a primit foarte bine informatia, a mai stat ceva timp la el pentru ca nu avea unde sa se duca si au trecut in jur de 2 luni pana sa se produca mutarea ei, timp in care evident incerca sa faca tot posibilul sa salveze relatia. Din cate mi-a spus el, in trecut a mai avut o tentativa de sinucidere, tot din cauza ca el voia sa puna capat relatiei, s-a urcat pe pervaz si voia sa se arunce. Din aceasta cauza nici el nu o repezea mai tare.

In fine, ea s-a mutat, totul bine si frumos doar ca imi urmarea profilul de facebook si blogul pe care il detin, iar pe 30 noiembrie am scris o postare pe blog in care vorbeam despre relatia noastra, in acea zi facand 6 luni impreuna. Evident ca ea a vazut. Ziua respectiva am petrecut-o impreuna dar la un moment dat ea a aparut la el la usa, a stat efectiv 2 ore jumate sa bata in usa. El nu a vrut sa ii deschida, chiar daca eu ii spuneam asta, pentru ca voiam sa avem o discutie normala si civilizata toti 3 sa lamurim lucrurile. L-a si sunat, am auzit cum ii plangea in telefon si ii spunea sa iasa din casa ca ii e rau (asta se intampla frecvent cand el nu facea ce ii spunea ea). In final eu am plecat si i-am spus sa isi rezolve problemele cu ea.
Dupa toata treaba asta, lucrurile intre noi au inceput sa scratie. Mi-a spus ca are nevoie de o pauza sa isi puna oridine in ganduri, ca se simte vinovat ca ma pune pe mine in asemenea situatii. I-am spus ca ii respect decizia, dar cu toate astea ar trebui sa ia atitudine in fata fostei si sa ii explice clar ca nu pot sta lucrurile in felul asta. Am acceptat pauza. Colac peste pupaza, fix in aceeasi periaoda mi-a intarziat menstruatia 9 zile si am intrat amandoi in alerta.
Am facut un test de sarcina care a iesit negativ dar apoi am avut o discutie in care ne-am intrebat reciproc ce am fi facut in cazul in care era pozitiv. Niciunul dintre noi nu ar fi fost de acord cu avortul. El a spus ca ar fi fost fericit, chiar daca la inceput nu prea concepea lucrurl asta, ar fi fost la varsta potrivita pentru el (are 27 de ani), ar fi fost cu fata potrivita si ca in final urma sa fie bine, ca nu m-ar fi lasat balta.

Pauza aceea nu a fost tocmai pauza. Cand am vrut si eu sa lamuresc intr-o zi lucrurile, l-am intrebat unde ne situam. Da, ne tineam de mana, ocazional ne sarutam, dar unde duc toate astea? Moment in care mi-a spus ca mai bine ramanem prieteni. Atunci a fost o perioada foarte dura pentru mine care a durat aproximativ 2 saptamani. In primele 3 zile nu ma puteam opri din plans, efectiv nu puteam. Dormeam doar ca sa nu am ochii deschisi, sa nu fiu constienta. Am fost la o prietena buna si comuna de-a noastra. Am stat cu ea, m-a ajutat foarte tare pentru ca nu mi-a dat vreun sfat si nici nu a aruncat cu noroi in el, nu de asta aveam nevoie. Pur si simplu m-a tinut in brate cat am plans si m-a ascultat. Daca nu vorbeam, nu vorbea nici ea. Atunci am simtit ca vreau sa fac o schimbare, mi-am tuns parul (decizie luata si executata in maxim 40 de minute). Cred ca am facut asta pentru ca simteam ca nu pot sa schimb cu nimic situatia in care eram, dar cu toate astea voiam o schimbare, in orice forma.

Am continuat sa vorbim. Lucrurile reveneau la normal. Dar nu puteam sa ne spunem iar pe nume ca atunci cand ne-am intalnit prima oara ci foloseam tot apelativele din timpul relatiei. Pana la urma inainte de sarbatori ne-am impacat, ca sa zic asa, mi-a facut o surpriza si a venit in fata casei mele si atunci am realizat ca ne-a fost dor unul de celalalt. Atunci speram ca poate si-a rezolvat orice problema cu care se confrunta.

Urmatoarea intamplare fix dupa toata drama cu despartirea a avut legatura cu 2 bune prietene din liceu, surori gemene. Una din ele m-a sunat intr-o zi plangand ca sa imi spuna ca tatal lor a fost internat in spital ca sufera de ciroza si ca nu mai are mult timp de trait si ca el stia asta dar nu le-a spus lor ca sa nu le ingrijoreze. Timpt de o saptamana am stat aproape in fiecare zi cu ele si cu mama lor, am incercat sa fiu suport moral pentru ele. A fost o saptamana groaznica in care ele trebuiau sa astepte ca tatal lor sa moara. M-am identificat foarte mult cu asta pentru ca nici tatal meu nu este in cea mai grozava stare medicala posibila si asta m-a facut sa ma gandesc la cum ar fi daca as fi fost eu in locul lor. Cum as face fata unui asemenea lucru. Intr-un final tatal lor nu s-a mai chinuit. A urmat inmormantarea pe care o planificasem timp de o saptamana intreaga. Mentionez ca nu am plans deloc in timpul asta pentru ca incercam sa fiu puternica pentru ele, dar dupa inmormantare, cand am ajuns acasa m-am dus direct la dus si cred ca am plans acolo o buna bucata de vreme.

Dupa episodul asta au urmat vreo 2 saptamani mai linistite. Dar dupa au inceput sa apara probleme cu parintii mei. Nu ma mai inteleg foarte bine cu ei. M-au facut si la o varsta inaintata si cred ca aici este si o diferenta de mentalitate, o bariera care pare ca se intareste pe zi ce trece, mai ales in cazul tatalui meu cu care cred ca nu exista zi in care sa nu ma cert. Aici situatia nu este niciodata constanta, o zi poate sa fie foarte ok intre noi, iar alta zi poate ca suntem la cutite.

De 3 saptamani am aflat ca am virusul hpv, am trecut si inca trec printr-un tratament foarte dureros avand foarte multe condiloame in zona intima. Am facut o genotipare si marti am aflat ca mi-a afectat 4 tulpini dintre care 3 sunt cu risc crescut oncogenic (erau sanse de 10% sa se intample asta). Sunt foarte speriata din cauza asta mai ales ca mama mea s-a operat acum 4 ani de cancer edometrial si si-a scos tot.
Evident ca nu am mai facut sex de prin decembrie si simt ca incepe sa ma afecteze si chestia asta.

Cu prietenul meu nu este nimic concret. Imi spune ca sa nu catalogam relatia noastra. Sa fim doar doi oameni care se bucura unul de celalalt. Fapt cu care sunt total de acord, dar nu stiu, simt ca in acelasi timp vreau sa ii spun ca ori isi ia angajament si responsabilitate pentru relatia asta ori incheiem definitiv. Dar sunt genul de persoana care nu pune presiune pe alte persoane si cred ca daca as face asta mi-e frica sa nu se retraga si ca o sa il pierd pe bune atunci. Chiar daca ne-am spus ca indifernt ce se intampla intre noi, relatia de prietenie nu o sa dispara, nu stiu daca mai pot sa il bag in acea categorie avand in vedere ca am ajuns sa il iubesc extraordinar de mult.

Mi-am dezactivat si contul de facebook pentru ca fosta lui prietena iar a inceput sa faca probleme facand niste postari care ma vizau strict pe mine si chiar daca voiam sa o ignor ajungeam tot pe profilul ei sa vad daca mai posta ceva. Si am constatat ca imi fac singura rau.

Nu stiu ce sa fac. Am mereu shimbari de dispozitie. Cand sunt in colectiv cu prietenii sunt foarte ok dar cand ajung acasa imi vine sa ma izolez complet, daca se poate sa dorm si atat. Fapt care imi afecteaza si viata de acasa pentru ca parintii imi reproseaza ca nu ii mai bag in seama si ca parca suntem ca strainii in casa. Dar pur si simplu simt o dorinta continua de singuratate, sa nu ma intrebe nimeni nimic, sa ma deconectez complet.

Vreau sa ma pun pe picioare dar nu stiu cum, mai ales ca este un an important pentru mine. Am examene de dat, am o licenta pe care trebuie sa ma concentrez.
Cred ca daca nu fac ceva in curand o sa clachez. Si nu stiu cum va fi in acea situatie. Mi-e frica si ca acel comportament de irascibilitate pe care il am acasa cu parintii sa nu se extinda si in colectivul meu de prieteni.

Am scris extraordinar de mult, acum mi-am dat seama. Aparent am avut cate ceva de spus. Apreciez daca a avut cineva rabdare sa citeasca tot.
Numai bine tuturor!

#2
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Pai daca prietenul tau chiar tine la tine o sa renunte la tanara "fomeie histerica" Posted Image care tot incercase sa se sinucida, iar tu o sa trebuiasca o
vreme sa il lasi sa te "analizeze", sa iti dea "probe de microfon", ceva trebuie sa-i dai ... ca altfel merge la alta/altele, cu privire la celelalte probleme: asculta muzica "chill out", ca sa te linistesti, utilizeaza masuri de precautie la contacte "senzuale"/"sport intim" Posted Image, nu utiliza tot felul de lenjerii intime si imbracaminte din materiale sintetice ca iti distrugi "pestera" , cu parinti nu te certa prea mult, ca fara ei nu existai sau ajungeai prin canale, pe strada sau la "piese de schimb"/piata de organe Posted Image , despre alte aspecte ale vietii tale atat de "deznadajduite" Posted Image
"Pe data a-viatoare" Posted Image

Edited by Teophileos, 13 February 2016 - 12:05.


#3
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

 Serafim606, on 13 februarie 2016 - 11:47, said:

Care imi face rezumat, dau un like.

Probleme cu prietenul, cu parintii, la facultate, cu viata sociala, alimentatie, somn, sanatate, psihic.

Ups, ce lung rezumat.



Simpatico, sa-ti spun o chestie. Chiar daca pare ca barbatii au inceput si s-au terminat cu domnul acesta, nu e asa.
Tu sa ai in primul rand grija de tine, de viitorul tau, de scoala, de sanatate, de familia ta.

Restul, in plan secund.

Si ce e cel mai important - nu pune atata presiune pe tine, fii mai relaxata, incearca sa privesti totul mai cu detasare.
Intelege ca sunt lucruri care se intampla independent de vointa noastra.

Edited by Damascus77, 13 February 2016 - 11:55.


#4
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013

 stefix95, on 13 februarie 2016 - 11:37, said:

Apreciez daca a avut cineva rabdare sa citeasca tot.
si eu! Posted Image

nu renunta la facebook, si eu era sa scap de cont, dar am revenit la timp...
pierdeam o groaza de prieteni, si sa le fi trimis iar cereri...

#5
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 stefix95, on 13 februarie 2016 - 11:37, said:

cum a inselat-o pe tipa aia cu care a fost inainte o sa te insele si pe tine
cauta-ti altul

Edited by DraculescuDraculescu, 13 February 2016 - 11:58.


#6
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014

 florin011, on 13 februarie 2016 - 11:53, said:

si eu! Posted Image

nu renunta la facebook, si eu era sa scap de cont, dar am revenit la timp...
pierdeam o groaza de prieteni, si sa le fi trimis iar cereri...

Aia nu-s prieteni ce aveai tu. Un prieten nu iti da eject pentru o retea de socializare. Un prieten tine legatura cu tine si prin alte metode daca intr-adevar ti-e prieten. Tu ai doar scarbe prefacute, nu prieteni.

#7
stefix95

stefix95

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.02.2016

 Teophileos, on 13 februarie 2016 - 11:51, said:

Pai daca prietenul tau chiar tine la tine o sa renunte la tanara "fomeie histerica" :Posted Image care tot incercase sa se sinucida, iar tu o sa trebuiasca o
vreme sa il lasi sa te "analizeze", sa iti dea "probe de microfon", ceva trebuie sa-i dai ... ca altfel merge la alta/altele, cu privire la celelalte probleme Posted Image
"Pe data a-viatoare" Posted Image

Ai pierdut partea unde am spus ca am o problema medicala. Nici eu si nici el nu putem face nimic in sensul asta. De dus la alta....se duce pe riscul lui. Dar oricum nu cred ca ar face asta ca nu este genul de om inconstient care daca se stie cu o problema se razbuna si o da si la altele.

 Antitheft, on 13 februarie 2016 - 11:57, said:

Blogul, blogul, unde e linkul?

http://book-and-stuff.blogspot.ro/

#8
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,672
  • Înscris: 26.02.2010
Bucurate de viata si lasa grijile la o parte. E prea scurta ca sa fie amara.

#9
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Ai scris probabil mai ales ca să te descarci și ca să încerci să te analizezi pe tine însăți, în rest, ți-e clar că nimeni nu poate să-ți zică ce să faci cu viața ta, cu relațiile tale, etc, și că părerea unor useri de pe forum care nu te cunosc deloc și cărora nu le pasă de tine este total nerelevantă...

În legătură cu partea medicală, stresul duce la agravarea bolii, nu te stresa, medicina progresează încet dar sigur, pînă să ajungi tu să ai probleme efective poate se găsește o soluție pt asta. Faptul că ai risc de 10% ca în VIITOR să faci cancer, las-o pt... viitor și nu te mai gîndi la asta.

#10
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
21 de ani. Nu se poate claca la 21 de ani. Concentreaza-te pe studii si incearca sa rezolvi lucrurile in ordinea prioritatii. Ceea ce traiesti acum este un mic haos. Fara o disciplina interioara si exterioara nu vei reusi sa faci nimic. Cat despre dragoste- aceea nu se numeste dragoste. Este pur si simplu o relatie. Ceea ce nu intelegem multi dintre noi este faptul ca o persoana nu ne "apartine" de fapt niciodata. A fi impreuna cu cineva este in primul rand un act volitiv. Iar cum persoana umana este o fiinta schimbatoare (si libera), putem avea oricand "surpriza" ca respectiva persoana sa-si indrepte atentia spre cu totul altcvea decat voim noi. Asa incat a fi cu cineva intr-o relatie este supus unui permanent "risc". Iar daca se intampla cumva sa intervina despartirea, trebuie sa gasesti in tine suficiente resurse incat sa accepti acest lucru si sa ai puterea s-o iei de la... zero. Stiu ca doare. Dar smiorcaielile n-au niciun sens si nu duc nicaieri.

#11
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 stefix95, on 13 februarie 2016 - 12:00, said:

Ai pierdut partea unde am spus ca am o problema medicala. Nici eu si nici el nu putem face nimic in sensul asta. De dus la alta....se duce pe riscul lui. Dar oricum nu cred ca ar face asta ca nu este genul de om inconstient care daca se stie cu o problema se razbuna si o da si la altele.  http://book-and-stuff.blogspot.ro/
Pai esti hipsterita postmodernista si multiculturalista/cosmopolita si nu il lasi pe "Romeo"-ul tau sa iti i-a temperatura rectala cu "termometru lui barbatesc"? Nu il lasi sa iti ofere ocazia "sa-i lustruiesti oral Posted Image microfonul lui natural" si sa-i evaluezi "laptele de viitor tata"? pai nu iti place "Sex and the City"? sau "Monologurile 'V..ului / Pesterii" , adica aberatiile unei feministe aferente zonei cavitatii inghinale la femei' Posted Image " ?
Atentie ! +18
'Sex &City' https://en.wikipedia... 'Monologurile ...' http://angelina2803....eve-ensler.html
Nu iti mai necaji parintii, se aude acolo Posted Image ? Esti hipsterita Posted Image sau nu mai esti deloc postmodernista cosmopolita?

P.S. Esti la facultate , la Universitate , ai vreo slujba/munca/activitate Posted Image aducatoare de venit (mangoti/parai/lei-para-lei)?

Edited by Teophileos, 13 February 2016 - 12:32.


#12
stefix95

stefix95

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.02.2016

 XON-XOFF, on 13 februarie 2016 - 12:08, said:

Ai scris probabil mai ales ca să te descarci și ca să încerci să te analizezi pe tine însăți, în rest, ți-e clar că nimeni nu poate să-ți zică ce să faci cu viața ta, cu relațiile tale, etc, și că părerea unor useri de pe forum care nu te cunosc deloc și cărora nu le pasă de tine este total nerelevantă...

În legătură cu partea medicală, stresul duce la agravarea bolii, nu te stresa, medicina progresează încet dar sigur, pînă să ajungi tu să ai probleme efective poate se găsește o soluție pt asta. Faptul că ai risc de 10% ca în VIITOR să faci cancer, las-o pt... viitor și nu te mai gîndi la asta.

Da, evident ca m-am descarcat insiruind toate lucrurile astea...

Faza cu 10% era vorba despre care erau sansele sa iasa prost analizele....In prezent trebuie sa merg periodic la controale. Daca apare ceva neobisnuit...control... Stiu ca stresul afecteaza...dar tocam faptul ca stiu asta ma face sa ma stresez si mai tare.

Habar n-am parca sunt un dezastru ambulant...

#13
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
"SOC si GROAZA"Posted Image  !!! De fapt ai absolut toate problemele normale pe care le are absolut orice om !
Orice "copil" va avea diferente de mentalitate cu parintii sai !
Orice persoana dupa o anumita varsta are probleme de sanatate !
Orice persoana are probleme de sanatate mai mari sau mai mici !
Toti murim ...mai devreme sau mai tarziu !
Orice relatie cuprinde un "fost" sau o "fosta" si problemele aferente !
Oricine are griji cu "activitatea aferenta varstei" fie ca invata , munceste sau trebuie sa intretina o familie.
Diferentele intre indivizi in schimb :
- depinde de fiecare cum a fost crescut , unii au fost de mici invatati cu responsabilitatile si cand "intra in viata reala" sunt deja "antrenati" , in schimb "printii si printesele" care pana atunci au trait "in povesti" au la inceput un soc
- fiecare isi face alegerile in viata si va raspunde pentru ele , in cazul tau daca il iubesti foarte mult pe individ ...vei accepta situatia iar daca tu consideri ca nu merita PA si NEXT cu unul care isi manageriaza relatiile mai bine
PS - Din spusele tale partenerul tau e un tip nehotarat , care nu se poate impune si nu este in stare sa-si clarifice problemele in viata....deci o alegere NU prea fericita ! In opinia mea = NEXT !

#14
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Draga, gaseste-ti o ocupatie ceva. Cand ai x responsabilitati pe cap, muncesti 50-60 de ore pe saptamna cu jobul si alte proiecte, ai obiective solide in viata, nu te mai gandesti si nu te amagesti cu toate rahaturile cum faci tu.

Edited by andy1992, 13 February 2016 - 12:21.


#15
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013

 Serafim606, on 13 februarie 2016 - 11:47, said:

Care imi face rezumat, dau un like.
Insensibilule!

Edited by s-brody, 13 February 2016 - 12:22.


#16
stefix95

stefix95

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.02.2016

 Teophileos, on 13 februarie 2016 - 12:17, said:

Pai esti hipsterita postmodernista si multiculturalista/cosmopolita si nu il lasi pe "Romeo"-ul tau sa iti i-a temperatura rectala cu "termometru lui barbatesc"? Nu il lasi sa iti ofere ocazia "sa-i lustruiesti oral Posted Image microfonul lui natural" si sa-i evaluezi "laptele de viitor tata"? pai nu iti place "Sex and the City"? sau "Monologurile 'V..Pesterii' Posted Image ".?
Nu iti mai necaji parintii, se aude acolo Posted Image ? Esti hipsterita Posted Image sau nu mai esti deloc postmodernista cosmopolita?

Sunt de parere ca ai deviat grav de la subiect... Daca nu as fi in starea medicala actuala viata mea sexuala ar reveni la normal. (un normal foarte misto)
Anyway, nu am de ce sa iti mai dau explicatii avand in vedere ca mi se par foarte offensive comentariile tale.

Peace

#17
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,868
  • Înscris: 06.04.2013
Bai, ce boala mai au si femeile, sa stea sa tolocane cu lux de amanunte toate nimicurile.

Cred ca acu am inteles eu de ce o femeie, cand se duce la cumparaturi, o uita Dzeu acolo, pai frate, cand se uita la o toala de pe umeras, deja in mintea ei incepe o adevarata telenovela... "oare ma face grasa? imi scoate in evidenta tatele?... dar curul? oare cum s-o asorta mai bine? ah, stai ca bluzita asta am vazut-o si la Popeasca de la resurse umane, s-o mai iau? i-o place si lui iubi?"

Of, of Posted Image

#18
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 stefix95, on 13 februarie 2016 - 12:23, said:

Sunt de parere ca ai deviat grav de la subiect... Daca nu as fi in starea medicala actuala viata mea sexuala ar reveni la normal. (un normal foarte misto)
Anyway, nu am de ce sa iti mai dau explicatii avand in vedere ca mi se par foarte offensive comentariile tale.

Peace
In opinia mea a gresit doar la nivelul brutal al limbajului dar sfatul lui din spatele "pornografiei" e unul bun ! Iti traduc eu - "Incearca prin metodele tale specific feminine sa-l faci pe individ sa nu mai aiba nevoie de altele !"
Si pe un inteles si mai "popular" , tu trebuie sa-l convingi/fortezi sa ia o decizie oricare ar fi aia , fapt care iti va usura mult viata ! Se numeste ULTIMATUM !

Edited by FAP, 13 February 2016 - 12:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate