Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Agentii/ dezvoltatori

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
GGGeorgiana

GGGeorgiana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.02.2016
Buna ziua,

va rog mult sa ma ajutati cu o parere.
De mai bine de un an imi caut un apartament cu 3 camere. Vreau sa fie bloc nou ca.. na, bag o viata bani in el. Pana acum m-am uitat cu sotul meu pe internet si am fost si la un targ imobilair, dar nu gasesc ceva care sa imi placa. De vreo luna de zile am inceput sa ma uit si pe forumuri, dar mai tare ma sperie ce am gasit pe aici...
am ajuns sa nu mai am rabdare sa caut si se pare ca noi nici nu avem mult timp sa ne ocupam de asta si as vrea sa-mi gasesc o agentie ca lumea sa preia fraiele. cunoasteti vreuna? Si de ce as alege-o?

Va multumesc anticipat!

#2
GenYtribe

GenYtribe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.02.2016
buna, Georgiana

ne-ar ajuta mult daca ne-asi spune din ce oras esti!

#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
1) Agentii imobiliare (sau dezvolatori) sunt precum ciupercile dupa ploaie. Asadar, ai de unde alege. Dar, vei plati aceste servicii (comision); si poate inca unul destul de consistent.

2) Daca nu ti-ai gasit inca nimic pana acum, inseamna ca esti prea pretentioasa. Este imposibil, pentru ca oferta este totusi bogata.
Ai fost si ai vizitat toate blocurile noi?

Nu pierde din vedere faptul ca, daca este in oras, pretul este pe masura. Daca este la periferie, pretul e mai ok, dar pot fi alte probleme. In plus gandeste-te la distante si la cum ajungi acolo, mai ales pe timp de iarna. Probabil ca numarul membrilor familiei se va mari, si atunci, o masina este indispensabila.

3) Nu ai precizat din ce oras esti!

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostGGGeorgiana, on 09 februarie 2016 - 17:18, said:

m-am uitat cu sotul meu pe internet si am fost si la un targ imobilair, dar nu gasesc ceva care sa imi placa.
Cum ar trebui sa fie un apartament care sa va placa?

(baieti, topicul e pus in zona folclorica Bucuresti-Ilfov)

#5
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Daca voi nu ati fost multumiti de ce ati gasit in teren, voi care stiti ce vreti, de ce credeti ca o agentie imobiliara ar gasi ceea ce vreti voi?

#6
GGGeorgiana

GGGeorgiana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.02.2016
Buna dimineata,

multumesc de raspunsuri in primul rand. sunt din Bucuresti, ma intereseaza zonele de la metrou Iancului la Stefan cel Mare. noi am vrea un 3 camere decomandat,cu 2 bai, cu util de 70 mp. daca pretul e ok, ne ducem si la un 4 camere.

Ziceam ca as vrea o agentie care sa imi arate oferte pt ca noi nu mai avem timp sa ne ocupam. ultima oara cand noi am cautat mai serios era prin iulie, deci cred ca s-au mai schimbat si proiectele. si pana acum noi ne-am cam uitat mai mult la piata noua, la ansambluri pe care le gaseam usor pe net. adica nici asta nu am facut la modul cel mai serios....  si ma gandesc ca o agentie ma poate ajuta si cu ceva blocuri vechi ca am inceput sa luam si asta in calcul. ma gandesc ca or avea o baza de date. asta e cel putin in capul meu...  

de asta va cer recomandari de agentii. si acel comision ce inseamana mai exact? voi pareti putin sceptici parca... mai ales dupa ce am mai citit pe aici ma cam descurajez, chestie care ma face mai mult sa ma gandesc la cum/ la ce sa ma feresc de agentii

Colombo2003, tu zici ca sunt multe agentii/ multi dezvoltatori in piata, dar eu nu stiu cum sa ii gasesc pe cei potriviti. as vrea sa gasesc o agentie ok care sa ma ajute odata sa ma mut, sa ma sune constant, sa imi dea mailuri cu apartamente, sa inteleaga ce vreau... desi am vbit pana acum cu mai multi oameni la telefon, eu nu stiu daca erau agentii sau dezvoltatori si acum vreau sa gasesc un om serios cu care sa vorbesc si sa ma ajute la modul real.

Deci cu cine as putea vorbi sa ma ajute?

#7
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
In general zonele rezidentiale au propria agentie din ce am observat eu. Noi am avut la vanzare in nume propriu un apartament de 3 camere cred ca in 2 luni nu am primit decat 2 telefoane de la 2 rataciti care nici nu au mai venit sa il vada. Dupa ce am mers la o agentie care s-a ocupat de promovarea lui am vandut in 3 saptamani si la un pret chiar putin mai mare decat cel de plecare [au fost oferte multiple si am ales pe cel care ne-a lasat sa mai stam in apartament o perioada cat a mai durat sa ne finalizam casa]. Probabil conteaza mult sa aiba in zona de interes oferte, sunt destui probabil care isi fac treaba, problema este ca nu stii de la inceput care sunt aia. Si nici comisionul nu este de neluat in seama, dai in jur de 1000-1500 euro pe comision si mai dai si pe acte inca 1000, iti scade bugetul ceva....

#8
in10se_l1fe

in10se_l1fe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 26.01.2011
As propune ca acest topic sa devina sticky, user-ii putand face recomandari de agentii imobiliare serioase cu care au lucrat, sau altele care sunt de evitat din diverse motive.

#9
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Mai era pe undeva un topic asemanator..... Agentii serioase 0, neserioase restul. :)))))

#10
Mius

Mius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.12.2015
Buna. Si noi (eu si sotul meu) suntem in cautare de apartamente in mod intens din luna noiembrie. Ne dorim cam acelasi tip de locuinta 3camere sau 4 daca se incadreaza in bugetul nostru, 2 bai, suprafata min 68 mp. Am cautat pe internet, am sunat agenti imobiliari care ne luau datele insa nu mai reveneau, am mers si am vizitat ce am mai gasit pe cont propriu, insa nu am gasit acea locuinta care sa se apropie de nevoile noastre. Suntem in cautari si acum. Ce pot sa te sfatuiesc este sa continuati sa cautati voi pentru ca un agent se limiteaza doar la zona lui si la proiectele care ii revin si daca apare si un copil , asa cum este la noi, situatia se complica foarte mult. Copilul nu poate fi luat pe santier :) , nu ai tot timpul cu cine sa il lasi sau nu ai timp de cautari pentru ca trebuie sa ai grija de el. Mult succes la cautari !

#11
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostMius, on 14 februarie 2016 - 20:20, said:

Ne dorim cam acelasi tip de locuinta 3camere sau 4 daca se incadreaza in bugetul nostru, 2 bai, suprafata min 68 mp.
Cum doriti sa fie apartamentul si care sa fie limitele de pret?

#12
GGGeorgiana

GGGeorgiana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.02.2016
Am scris mai sus si am primit diferite pareri care m-au ajutat. sunt in punctul in care reiau discutia pt ca din nou am lasat balta subiectul din motive de timp.
Deci am nevoie de o colaborare cu o agentie pt ca eu nu ma tin de treaba. chit ca ma costa sa lucrez cu agentia...

deci ce agentii mi-ati recomanda si de ce?

astept cu mare interes raspunsurile voastre. mutumesc furmos!

#13
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Daca esti ocupata sau puturoasa, iti caut eu agentie buna, contra cost.

#14
takapaka

takapaka

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.01.2015

View PostGGGeorgiana, on 09 februarie 2016 - 17:18, said:

Buna ziua,

va rog mult sa ma ajutati cu o parere.
De mai bine de un an imi caut un apartament cu 3 camere. Vreau sa fie bloc nou ca.. na, bag o viata bani in el. Pana acum m-am uitat cu sotul meu pe internet si am fost si la un targ imobilair, dar nu gasesc ceva care sa imi placa. De vreo luna de zile am inceput sa ma uit si pe forumuri, dar mai tare ma sperie ce am gasit pe aici...
am ajuns sa nu mai am rabdare sa caut si se pare ca noi nici nu avem mult timp sa ne ocupam de asta si as vrea sa-mi gasesc o agentie ca lumea sa preia fraiele. cunoasteti vreuna? Si de ce as alege-o?

Va multumesc anticipat!

Eu si fratele meu detinem doua apartamente  in sudul Capitalei ,construit  de aceeiasi dezvoltatori si iti  pot spune SA STAI DRAKU CUMINTE .... 90% dintre Blocurile  noi sunt pacaleli ...Citit bine ce va spun in continuare... 90% dintre dezvoltatori (vorbesc strict despre  astia din sud) SUNT INFRACTORI CU ANI GREI DE PUSCARIE ptr talharie ,furaciunei ,camatarie etc ... ATENTIE !!! ...Clanul Stoaca ,Sportivii,Vancica,Marian Banditu (ala din aparatorii patriei,bunica-su a fost Banditul,cunoscatorii stiu ca inainte aparatorii patriei se numea La Banditu) Gelu  Pustiu , Calu ,Marcel,Gigi Courvaris etc etc...va pot spune si cum se numesc Complexurile  lor .....asa ca stati Linistiti Leonida a fost TEAPA Totala si Urmeaza metalurgiei park ,au canalizare prin fosa  septica ...etc...dupa ce am avut probleme cu ei le stiu tot palmaresul...o sa revin si o continui dezvaluirile !!!... inca ceva....Nici unul dintre astia nu se apuca de constructie daca nu au un castig de minim100-120 % per apartament !!!...o pot dovedii !!! ... ptr probleme aparute in cei 4 ani o sa revin altadata...este mult de scris si acum trebuie sa plec !!!

Edited by takapaka, 06 April 2016 - 13:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate