Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Dolby a,b,c vs s si dbx

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
hightech

hightech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 01.04.2008
Buna ziua! Am tot auzit despre aceste standarde audio.
In special la casetofoane.
La ce se refera Dolby a,b,c,s?
Dar dbx?
Ce inseamna HX Pro? Tot la casetofoane am vazut acest logo.
Dolby-urile de mai sus si hx pro nu se pot pune si la cd-uri audio?
Am vazut la cineva un Sony Trinitron cu sunet BBE. Ce o sti sa faca acest sunet?
Daca puteti veni cu ceva lamuriri,va astept cu placere.
Multa sanatate!

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Sistemele Dolby sunt folosite la sisteme analogice pt. a creşte dinamica unui sunet, prin reducerea zgomotului. A este un compresor/expandor multibandă, folosit doar de profesionişti. B este cel mai întâlnit în casetofoane, şi aduce un plus de cca. 6dB la dinamică. C este format din 2 Dolby B în serie, iar HX Pro vine de la Headroom Extension, tot o creştere a gamei dinamice, însă sună mai impresionant când spui HX Pro...
La CD nu ai nevoie de Dolby, pt. că are deja o gamă dinamică de peste 90dB.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
dbx - https://en.wikipedia...noise_reduction)
Dolby - https://en.wikipedia...eduction_system

Sunt sisteme de reducere a zgomotului, iar denumirile vin de la numele firmei care le-a creat si patentat. Ai in linkuri toate explicatiile necesare ptr fiecare sistem in parte.
Se foloseau in inregistrare/redare la casetofoane ptr reducerea zgomotului.

La Dolby - e mai cunoscut, practic la inregistrare semnalul era oarecum distorsionat - o gama de frecvente era amplificata, iar la redare era atenuata. In felul asta se corecta amplificarea de la inregistrare dar se si reducea zgomotul de fond - prin atenuare. Primul standard a fost B apoi a fost imbunatatit in C si S.

HX Pro in afara de o reducere - mica a zgomotului la inregistrare, permitea si imbunatatirea gamei de frecvente inregistrare - o extindere a benzii, prin controlul asa zisului Bias.

La CD nu ai de ce sa folosesti asa ceva - inregistrarea e in digital nu analog, ce bagi, aia scoti. Nu ai probleme cu zgomotul benzii de inregistrare si altele.

#4
MihaiProg

MihaiProg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 08.02.2016
Dolby noise-reduction system:
https://en.wikipedia...eduction_system
dbx (noise reduction):
https://en.wikipedia...oise_reduction)

#5
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,879
  • Înscris: 10.02.2011
Dolby-urile astea chiar daca iti cresc dinamica si mai reduc din zgomotul de fond, iti taie putin si din inalte.
Am un deck Teac cu dbx si parca cu dbx-ul activat se aude mai bine si mai corect decit cu dolby-urile.  Eu nu inregistrez si nu ascult niciodata cu dolby-uri, las sunetul cat mai aproape de natural. Zgomotul de fond si dinamica pentru mine nu-s o problema, oricum leg deck-urile ( am 8 deck-uri ) la egalizator si la un amplificator bun vintage, un technics SU-V6X si scot dinamica pe care o vreau eu, n-am simtit niciodata lipsa dinamicii, dimpotriva. Cu conditia ca caseta sa fie trasa foarte bine si intr-un deck bun.

#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 hightech, on 09 februarie 2016 - 12:33, said:

La ce se refera Dolby a,b,c,s?

Nu cred ca s-au facut casetofoane cu Dolby A.

 Motanu13, on 09 februarie 2016 - 13:42, said:

Zgomotul de fond si dinamica pentru mine nu-s o problema, oricum leg deck-urile ( am 8 deck-uri ) la egalizator si la un amplificator bun vintage, un technics SU-V6X si scot dinamica pe care o vreau eu, n-am simtit niciodata lipsa dinamicii, dimpotriva.

Cum ridici dinamica doar din egalizor ?

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 Motanu13, on 09 februarie 2016 - 13:42, said:

Dolby-urile astea chiar daca iti cresc dinamica si mai reduc din zgomotul de fond, iti taie putin si din inalte.
Am un deck Teac cu dbx si parca cu dbx-ul activat se aude mai bine si mai corect decit cu dolby-urile.  Eu nu inregistrez si nu ascult niciodata cu dolby-uri, las sunetul cat mai aproape de natural.


Doar Dolby B poate in anumite conditii sa taie din inalte.
C-ul si S-ul chiar imbunatatesc un pic inaltele. ( S-ul era scos ca echivalent dbx )

Problema mai mare sunt casetele - cam tot ce mai are lumea prin casa sunt vechi si marea majoritate pe fier. Isi pierd foarte repede proprietatile magnetice asa incat atenuarea pe inalte e mare.

#8
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,879
  • Înscris: 10.02.2011

 Ion_de_la_Raion, on 09 februarie 2016 - 14:10, said:

Cum ridici dinamica doar din egalizor ?
Cu egalizatorul doar ridic anumite frecvente si mai tai din unele pana cand obtin sunetul care-mi place. Poti da atunci volumul la amplificator cat vrei si nu mai simti lipsa dinamicii.

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 Motanu13, on 09 februarie 2016 - 13:42, said:

Dolby-urile astea chiar daca iti cresc dinamica si mai reduc din zgomotul de fond, iti taie putin si din inalte.
Am un deck Teac cu dbx si parca cu dbx-ul activat se aude mai bine si mai corect decit cu dolby-urile.  Eu nu inregistrez si nu ascult niciodata cu dolby-uri, las sunetul cat mai aproape de natural. Zgomotul de fond si dinamica pentru mine nu-s o problema, oricum leg deck-urile ( am 8 deck-uri ) la egalizator si la un amplificator bun vintage, un technics SU-V6X si scot dinamica pe care o vreau eu, n-am simtit niciodata lipsa dinamicii, dimpotriva. Cu conditia ca caseta sa fie trasa foarte bine si intr-un deck bun.
Ai tu o problema cu taiatul de inalte. Nu stiu ce fel de deck-uri ai prins tu dar eu doar la GX 35 am avut chestia asta ,si doar la casete Fe. La celelalte deck-uri deloc. N-ai si bias reglabil pe sculelele alea? Taierea aia de inalte e mai mult aparenta. Se produce doar o taiere a "flonfaielii"  pe inalte si a inaltelor alea difuze ,neprecis definite ,lucru foarte bun.
Sunetul pe deck fara dolby e departe de a fi "natural" datorita nisefloor-ului ridicat.
Ce spui tu de inalte taiate suna mai mult a probleme de azimut a capetelor decat a functionarii sistemelor dolby. La multe deck-uri pozitia capetelor pe banda pe rec e nitel mai sus decat pe play(ex la Aiwa ADF 810). La capete uzate ,mecanisme uzate sau proaste apar diferente de azimut intre cele doua pozitii si prin urmare inalte taiate. La un deck bun perfect reglat dpdv mecanic si fara uzuri nu apare asa ceva.

 Ion_de_la_Raion, on 09 februarie 2016 - 14:10, said:

Cum ridici dinamica doar din egalizor ?
De obicei se taie din plaja de frecvente corespunzatoare noise floor-ului ,depinde de inregistrare (brum ,white noise ,pink noise) si se obtine o oarece crestere de dinamica. Mai util ar fi un denoise DSP pt. asa ceva. Umbland din EQ se altereaza si sunetul.

Edited by edigee, 09 February 2016 - 15:51.


#10
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Dolby B acţionează prin ridicarea înaltelor de nivel mic la înregistrare, cele de nivel mare nu sunt afectate. La redare se face invers, înaltele cu nivel mic sunt atenuate, cele de nivel mare rămân la fel, neafectate. O înregistrare cu Dolby B redată fără Dolby sună la fel la semnal mare, doar la finalul piesei muzicale sau la pasaje pianissimo se aude cum cresc înaltele puţin.

#11
genius07

genius07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 06.03.2007
http://youtu.be/jVoSQP2yUYA?t=417

Edited by genius07, 09 February 2016 - 16:19.


#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Motanu13, on 09 februarie 2016 - 15:27, said:

Cu egalizatorul doar ridic anumite frecvente si mai tai din unele pana cand obtin sunetul care-mi place.

Asta nu inseamna ca ridici dinamica.

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Este o eroare frecventă, mulţă înţeleg prin dinamică mărită un sunet mai "percutant", bubuit şi înţepat, de aici forma în V a egalizatorului în multe situaţii, zgomotul de fond nu-i deranjează...

#14
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,879
  • Înscris: 10.02.2011

 Ion_de_la_Raion, on 09 februarie 2016 - 21:33, said:

Asta nu inseamna ca ridici dinamica.
Pai n-am zis ca ridici dinamica cu egalizatorul ci doar faci niste corectii, ba chiar mai reduci din niste frecvente medii care pe anumite genuri de muzica ar fi cam suparatoare. Da, poti ridica anumite frecvente - de exemplu inalte si joase ca sa obtii o anumita coloratura a sunetului in functie de frecventele pe care vrei sa le auzi mai mult, de obicei egalizatorul se seteaza in V. Se poate asculta si fara egalizator daca vrei sa sune cat mai curat. Apoi dai volum la amplif pana cand obtii un sunet destul de percutant si suficient ca nivel de atac, adica pana cand se aude suficient de bine si de clar. Inalte si bas poti sa ai din plin si cu dolby si fara dolby, iar daca se aude suficient de bine, pana aici nu vad care-i problema.

In discutie era vorba de diferenta de dinamica intre o caseta inregistrata / ascultata cu dolby si una fara dolby. Problema imbunatatirii calitatii sunetului intr-un lant acustic nu tine doar de cele doua aspecte - cresterea dinamicii prin dolby respectiv reducerea zgomotului de fond...si ATIT. Conteaza tot lantul audio incepand cu calitatea casetei, inregistrarii/redarii, deck-ul, partea de amplificare, boxe / casti. Daca caseta-i trasa suficient de bine, se poate asculta si fara dolby atita timp cat amplificatorul rupe si pe unii nu ii deranjeaza deloc zgomotul de fond sau fasaitul. Pe altii ii deranjeaza. Chestia cu inalte taiate la activarea dolby-urilor e reala, am constatat-o la zeci si zeci de deck-uri inclusiv noi fara uzura la capete sau mecanica,  si nu doar la deck-uri simple ci si la deck-uri cu 3 capete. Bias reglabil manual am la mai multe deck-uri, nu se pune problema. A, ca e un pic mai redusa dinamica daca nu folosesti dolby-ul, bine, simti asta la muzica disco  cu bas ( nu ascult asa ceva doar am facut un test cu o caseta ) si acolo chiar am constatat ca nu simti deloc cum iti taie inaltele, ba chiar se simte ca bubuie mai tare, mai percutant la activarea dolby-urilor, da ia baga ceva metale cu cinele de tobe sa vezi cum iti mai reduce din tatait. Mai trebuie luat in calcul si cum au fost inregistrate casetele, cu dolby sau fara dolby b, c, dbx, ca unele casete au fost trase fara( nu eu le-am tras pe toate, am mai si primit cateva sute ) si atunci nu te ajuta la nimic. Plus ca unele inregistrari sunt deja mai vechi, chiar foarte vechi. Oricum dolby-ul e o ''jucarie'', nu schimba semnificativ de mult calitatea sunetului final in boxe sau casti. Calitatea sunetului depinde in primul rand de deck, capete, calitatea casetei, inregistrarii/redarii si bineinteles de amplificare + boxe/casti, adica de tot lantul acustic in sine. Cine vrea sa inregistreze si sa asculte doar cu dolby sa asculte bine mersi cu dolby, fiecare asculta cum ii place si asta e. Punct. Pe mine nu ma deranjeaza deloc zgomotul de fond ca oricum nu ascult pasaje de pian pe casete ca sa ma deranjeze fasaitul in timpul pauzelor dintre note si nici nu inregistrez muzica comerciala unde chiar simti lipsa dinamicii fata de cd, ca acolo iti trebuie un bas din ala sa-ti bubuie tot capu si o gramada de decibeli. Calitate per ansamblu nu inseamna numa cateva procente in plus la dinamica sau un zgomot de fond cat mai redus.

#15
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Deobicei sistemele astea Dolby si DBX se foloseau doar la eliminarea zgomotului de fond fiss, hiss, nu pentru cresterea dinamici.Sunetul analogic avea suficienta greutate si acum vinilurile au o dinamica aparenta mai buna ca CD-ul.
HX-Pro era utilizat numai la inregistrare si varia curentul de premagnetizare in functie de frecventa pentru a avea o saturatie magnetica optima a benzii.

#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Pai daca scazi nivelul noise-floor-ului automat creste si dinamica, la multe inregistrari analogice exista sunete de nivel atat de mic incat "se pierd" in noise floor. Dinamica a ceea ce auzi ,fara eliminarea zgomotului de fond ,se calculeaza practic de la nivelul zgomotului de fond in sus. Reducandu-se acesta, automat se obtin cativa decibeli in plus. Se stia si pe vremuri ca ,de exemplu mag-urile cu DBX erau capabile de > 100dB ,bineinteles cu alte surse de inregistrari decat vinilurile.

#17
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Discurile LP: max. 60dB dinamică
Magnetofoane: 55dB la 19cm/s, 60dB la 77cm/s
Casetofoane: 42dB la 4,75cm/s (benzi cu fier)

E clar de ce este esenţial un sistem de reducere a zgomotului în cazul casetofoanelor...

#18
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 FC72, on 10 februarie 2016 - 14:41, said:

acum vinilurile au o dinamica aparenta mai buna ca CD-ul.

[ http://stream1.gifsoup.com/view1/1835833/double-facepalm-o.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 mihaicozac, on 10 februarie 2016 - 15:46, said:

Discurile LP: max. 60dB dinamică
Magnetofoane: 55dB la 19cm/s, 60dB la 77cm/s
Casetofoane: 42dB la 4,75cm/s (benzi cu fier)

CD: 90dB si peste

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate