Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Scrisoare in America

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
xuuuuxo

xuuuuxo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.02.2016
Vreau sa trimit un plic in America , catre un youtuber, in care sa pun alt plic cu adresa mea , pentru a-mi trimite o scrisoare inapoi. In primul rand, in ce limba trebuie adresa de pe plicul care va contine plicul pe care mi-l va trimite inapoi , engleza sau romana? . In al doilea rand, ce trebuie sa contina primul plic si ce trebuie sa contina al doilea plic( timbre etc) si ce trebuie sa fac la oficiul postal cand trimit plicul? ce trebuie sa cer?

#2
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
te duci la oficiul postal si iti dau ei timbre pentru plicul pe care vrei sa-l trimiti in US. Evident ca nu pot sa-ti timbreze si plicul pe care il va tirmite amicul tau din US in RO. Asta trebuie sa o faca el la posta lui.

Adresa catre el o scrii asa cum ai primit-o (nu-s idioti astia de la posta noastra, stiu si ei sa trimita un plic in strainatate), iar adresa ta pe plicul care vine din US o scrii intr-o rom-engleza. Ei trebuie sa vada clar doar tara (care din fericire se scrie la fel in engleza si romana) si orasul, mai departe strada, bloc, etc sunt pentru Posta romana. Evident, foloseste si tu Expeditor / Sender si Destinatar / Receiver.

Edited by Michidoo, 07 February 2016 - 21:21.


#3
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Cu toate ca Michido nu ma poate suferi, sunt 100% de-acord cu tot ce a zis el mai sus  Posted Image

#4
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postxuuuuxo, on 07 februarie 2016 - 21:13, said:

Vreau sa trimit un plic in America , catre un youtuber, in care sa pun alt plic cu adresa mea , pentru a-mi trimite o scrisoare inapoi. In primul rand, in ce limba trebuie adresa de pe plicul care va contine plicul pe care mi-l va trimite inapoi , engleza sau romana? . In al doilea rand, ce trebuie sa contina primul plic si ce trebuie sa contina al doilea plic( timbre etc) si ce trebuie sa fac la oficiul postal cand trimit plicul? ce trebuie sa cer?
Scrii fiecare adresa in limba tarii de destinatie. Adresa ta o scrii exact ca si cum ti-ar trimite-o cineva din Romania: Strada, Bulevardul, Aleea etc (nu St, Ave sau mai știu eu ce inventii). La final adaugi ROMANIA, urmat de EUROPE (fiindca unii, chiar de la posta, cred ca Romania e in Asia).

Adresa lui o scrii cum ti-a dat-o el, insa poti scrie la final USA in loc de SUA. Ai grija sa ai codurile postale corecte si pentru Ro, si pentru US.

#5
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006

View Postxuuuuxo, on 07 februarie 2016 - 21:13, said:

Vreau sa trimit un plic in America , catre un youtuber..
Da youpuberul ala nu are e-mail? De ce trebuie tu sa-i trimiti un plic cu un alt plic? Nu e mai simplu sa-i trimiti pe e-mail adresa ta si sa-i platesti costul trimiterii?

#6
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Da' youtuberu' ala n-a auzit de email? Sau tu n-ai auzit de email?

#7
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015
poate isi trimit mostre de suvite de par! Posted Image

#8
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

View Postmihnearau, on 07 februarie 2016 - 22:29, said:

poate isi trimit mostre de suvite de par! Posted Image
Pubian Posted Image

#9
spiderpc

spiderpc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 14.01.2007
Cand trimiti plicul catre el trebuie sa scrii adresa lui (destinatarul) pe fata plicului si pe spatele lui scrii adresa ta (expeditor).
Daca continutul plicului nu e mai mare de 20g, poti pune un timbru de 1,6 lei (taxa pentru corespondenta neprioritara). Daca vrei sa trimiti prioritar, pui un timbre de 3,1 lei. Timbrul se pune deasupra adresei destinatarului (pe fata plicului). Dupa ce ai pus timbrul, il arunci intr-o cutie postala rosie.

Pe plicul pe care vrei sa il primesti inapoi scrii adresa ta pe fata plicului (destinatar) si pe spatele plicului scrii adresa lui (expeditor). El va trebuie doar sa-l timbreze si sa-l arunce intr-o cutie postala.

Adresele, in general, trebuie sa respecte formatul UPU. La noi nu prea conteaza ca in general se sorteaza mai mult 'la mana'. Insa, cand trimiti in America e bine sa scrii adresa in formatul UPU (adresa sa fie neaparat scrisa cu litere mari).

http://www.upu.int/f...gUnit/rouEn.pdf
http://www.upu.int/f...gUnit/usaEn.pdf

Nu trebuie sa scrii continentul la adresa. Respecta formatul UPU.

Edited by spiderpc, 07 February 2016 - 23:20.


#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View Postxuuuuxo, on 07 februarie 2016 - 21:13, said:

Vreau sa trimit un plic in America , catre un youtuber, in care sa pun alt plic cu adresa mea , pentru a-mi trimite o scrisoare inapoi. In primul rand, in ce limba trebuie adresa de pe plicul care va contine plicul pe care mi-l va trimite inapoi , engleza sau romana? . In al doilea rand, ce trebuie sa contina primul plic si ce trebuie sa contina al doilea plic( timbre etc) si ce trebuie sa fac la oficiul postal cand trimit plicul? ce trebuie sa cer?

Daca-mi scrii pe privat adresa ta iti trimit eu niste timbre americane

#11
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Forever stamps, ca sa le aiba toata viata.

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View PostCazimi, on 08 februarie 2016 - 00:49, said:

Forever stamps, ca sa le aiba toata viata.

Nu-s meleonar, dar 2-3 timbre nu ma saracesc

#13
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Frumos din partea ta. Dar, pe bune, diferenta de pret este mica intre timbre obisnuite si cele veșnice. Măcar să nu îi „expire”.
Se cheama Forever Global la USPS.

#14
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostTsunnnami, on 08 februarie 2016 - 00:42, said:


Daca-mi scrii pe privat adresa ta iti trimit eu niste timbre americane

Ai putea sa ma ajuti si pe mine cu ceva, in cazul asta? :P
Mi-ai dat o idee extraordinara. In caz ca vreau sa imi cumpar ceva din State, sa il comand pe adresa ta si sa mi-l trimiti tu. Asa scap de TVA. :D
O sa iti trimit si banii pe transport, normal. :)

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015
O sa platesti taxe vamale si drumul sa nu crezi ca e ieftin.
Incercase si sora-mea

#16
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Postxuuuuxo, on 07 februarie 2016 - 21:13, said:

Vreau sa trimit un plic in America , catre un youtuber, in care sa pun alt plic cu adresa mea , pentru a-mi trimite o scrisoare inapoi. In primul rand, in ce limba trebuie adresa de pe plicul care va contine plicul pe care mi-l va trimite inapoi , engleza sau romana? . In al doilea rand, ce trebuie sa contina primul plic si ce trebuie sa contina al doilea plic( timbre etc) si ce trebuie sa fac la oficiul postal cand trimit plicul? ce trebuie sa cer?

Adresele sint in limbi diferite? Adica vrei sa traduci strada strungarilor in lathe operators street?

#17
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Pai tot e rentabil. Taxele vamale sunt vreo 3% parca. Si transportul e vreo 30 de dolari.  Pe mine TVA-ul ma omoara.
Dar oricum, inca nu sunt hotarat. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate