Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

APX IMMO VITAN - Gradinarilor

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
curiosul2004

curiosul2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 04.12.2013
Salut -

Stie cineva mai multe informatii despre acest imobil?

http://www.imobiliar...n-bucuresti-811

Pozele ar arata, acum, asa

[ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160207/3ddc5d51275a68fdc3d1508162c471f8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160207/cf29b3014d935dc10d42f6f94978debc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Stie cineva mai multe detalii despre dezvoltator? A mai construit ceva?

[ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160207/2e72809a6d20e4b637b42aa5339cbb1a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160207/0b413ffeecc00760f4c863de3af1d7a6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014
Din ceea ce știu, fiind zona unde sălășluiesc, este vorba tot de cei de la Vitan Residence, bineînțeles sub o alta firma ca si proprietar in sine. Este tipic asocierilor făcute de spanioli, italieni, evrei, etc.

Ca si structura, dacă merg pe aceeași proiectanți la la primele, nu cred ca vor fi probleme.

#3
curiosul2004

curiosul2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 04.12.2013
Mda, dar vad ca este o persoana fizica beneficiar, nu o firma...

#4
curiosul2004

curiosul2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 04.12.2013
Am fost si m-am intalnit cu dezvoltatorul. Omul foarte de treaba, si stiu de vorbesc ca am vazut multa lume. Daca mai intereseaza pe cineva. Pot da mai multe informatii

#5
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
Buna...pe mine ma intereseaza. Chiar am deschis si un topic fara sa stiu ca deja este unul. Este cineva care a rezervat aici?

#6
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015
Cel putin 6 argumente ca acest bloc este un pericol + 1 fotografie de la distanta:
1. Consolele de 1.50 m incarcate cu zidarie, lipsite de orice element de inramare (stalpisori) sau grinda de capat (macar o amarata de centura)
2. Spaleti (pereti intregi) din zidarie perimetrala fara nici un element de inramare sau grinda ( actualul cod de proiectare interzice existenta unui perete de peste 3.00 m din caramida ce se zideste prin nut si feder fara elemente verticale de inramare, la fel si in cazul intersectiilor de pereti)
3. Buiandrugi prefabricati din zidarie cu inaltimi foarte mari deja fisurati.
4. Retrageri ale etajelor superioare mult peste conditiile impuse de actualul cod de proiectare P100/2013 (diferente foarte mari de rigiditate la nivelul etajelor superioare).
5. Zidarie prost tesuta la colturi sesizabila cu ochiul liber - polistirenul acopera orice.
6. Pereti exteriori executati din zidarie de 11.5 cm.

Attached Files



#7
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
Multumesc de info. Deci e clar, mai bine imi caut in bloc vechi dupa cutremur. Observ ca toti care construiesc acum sunt o apa si un pamant.

#8
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015
Alte dovezi ale inconstientei acestor dezvoltatori:
- Foto 1 - Excentricitatea elementelor structurale orizontale, dar mai ales a celor verticale ale etajului 3 in raport cu etajele inferioare, cu grave consecinte in procesul de transmitere a eforturilor de la etajele superioare catre baza. Practic stalpul din stanga nu mai transfera eforturile pe intraga sa sectiune. Practic etajul 3 nu este aliniat cu restul etajelor, dar sunt convins ca acest lucru va fi rezolvat din anvelopa de polistiren.
- Foto 2 - La etajele superioare este vizibila intersectia a doi pereti de dimensiuni diferite (unul de 25 cm si unul de 11.5 cm). Pe cat de grava este realizarea de pereti de 11.5 cm la exterior, pe atat este mai grava lipsa oricaror masuri antiseismice. Lipsesc cu desavarsire stalpisorii de la colturi si intersectii, precum si centura (grinda) de deasupra si de dedesubtul peretilor.
- Foto 3- Alti pereti de 11.5 cm dispusi in exteriorul imobilului, alte dovezi ale lipsei controlului topometric in executia structurii.

Attached Files



#9
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
De unde stii tu ca este de 11.5 ? vezi ca mai exista un tip de caramida porotherm 20 NF pt exterior care este dreptunghiulara ca aia de 11.5. Eu zic sa mai inveti :)))

#10
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015

 daxpop, on 13 iulie 2016 - 19:42, said:

De unde stii tu ca este de 11.5 ? vezi ca mai exista un tip de caramida porotherm 20 NF pt exterior care este dreptunghiulara ca aia de 11.5. Eu zic sa mai inveti Posted Image))
Si dupa mintea ta,  chiar si de 20cm e ok a?
Uite, serveste niste planuri de aici (http://www.imobiliar...amere-XV030052P), mai citeste nitel despre cum sta treaba cu constructiile si apoi mai discutam (iti recomand capitolele de Higrotermica cladirilor). Pana atunci, iti dau doua citate din Nicolae Iorga, pe care eu le consider definitorii pentru tine ca persoana.

1. E firesc ca un prost să râdă de tine pentru că nu semeni cu el.
2. Cea mai mare cruzime e să strici nebunului mândria nebuniei sale şi prostului bucuria prostiei sale.

#11
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
Nu cred ca e dupa mintea mea pt ca nu fabric eu porotherm.
Pur si simplu ti am spus ca exista un produs fabricat de astia cu porothermul care zice asa : "Porotherm 20 NF este o caramida cu Nut si Feder, recomandata pentru executia peretilor nestructurali de inchidere si compartimentare din zidarie, cu protectie impotriva penetrarii apei.
Daca este suficient sau nu, habar n-am! Ai putea sa le dai un telefon sa i intrebi.
Ideea era sa nu mai sperii oamenii aiurea ca tipul asta de caramida nu e de 11.5
Si las-o mai moale si cu citate ca nu impresionezi !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate