Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

laptop nu mai afiseaza imaginea decat pe monitorul conectat

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
daady

daady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 10.07.2014
Am un Toshiba Satellite L655D-S5110 la care nu se mai afiseaza imaginea pe ecran. Daca conectez un monitor atunci se vede ok fara intreruperi, altfel imaginea apare doar cand vrea ea.
Totusi de 2 ori si-a revenit fara sa ii fac nimic, dar dispare iar dupa ceva timp. Sa fie displayul de vina ca nu se mai aprind lampile de la el sau invertorul?
Am incercat si combinatiile de tasteFn+celelalta F-uri dar degeaba,

#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Daca pe un monitor extern ai imagine si totul functioneaza ireprosabil, clar e de la display sau invertoare sau ce-o mai avea p-acolo.

#3
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Incearca sa comuti de pe monitor pe display la laptop imaginea exista o combinatie de taste in functie de producator.
Poate ai dezactivat din greseala display-ul principal.

#4
daady

daady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 10.07.2014
Am incercat si combinatii de taste dar nu e asta. La un moment dat aparea imaginea si pe monitor si pe display, dar apoi cea de pe display a disparut fara ca sa ating tastatura.Am fortat putin displayul si a reaparut, apoi iar s-a stins.Ce e interesant e ca daca luminez cu o lampa displayul atunci se distinge ceea ce scrie,altfel nu se vede nimic pe el.

Edited by daady, 05 February 2016 - 22:33.


#5
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Inseamna ca ai ceva probleme la backlight panel (daca am spus bine). Ori alimentarea, ori s-a dus cu totul...

#6
daady

daady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 10.07.2014

View Postbonygy, on 05 februarie 2016 - 22:40, said:

Inseamna ca ai ceva probleme la backlight panel (daca am spus bine). Ori alimentarea, ori s-a dus cu totul...
nu cred ca e dusa alimentarea cu totul din moment ce daca pun o lumina puternic vad ce scrie pe ecran. Sa vad daca oi gasi de schimbat acele backlighturi

#7
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Pai vezi tu, display-ul tau are 2 sau chiar 3 straturi...
Cel de la exterior, pe care tu il poti atinge, este cel LCD/LED, dupa caz. Urmeaza al doilea (cred ca este vorba despre o folie antistatica, daca nu gresesc) si, in fine, panoul luminiscent.
Astfel, imaginea video primita de la placa este preluata de primul strat... de asta cand proiectezi o lumina puternica pe el, vezi ce este acolo...
Panoul luminos situat in spatele celui cu LCD/LED iti da lumina care este necesare vizualizarii normale a imaginii. Daca acela este stins din cauze diverse, nu poti vedea imaginea fara o alta sursa de lumina.
Crede-ma... am crapat un astfel de display si inainte de a-l schimba cu totul, l-am scos din laptop si l-am dezmembrat. Asa mi-am dat seama de componentele lui.
Imi pare rau ca nu am filmat pe viu "operatia"

Edited by bonygy, 05 February 2016 - 23:13.


#8
panaitepaul

panaitepaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 12.08.2009
Am patit asa ceva pe la niste laptop-uri ASUS cu chipset grafic nvidia, din cauza ca, in loc sa instalez driverul video pe pe site-ul ASUS, l-am pus pe cel de pe site-ul nvidia. In cateva cazuri s-a rezolvat prin dezinstalarea driverului si instalarea celui corect iar in unul numai dupa reinstalarea Windows-ului. Daca driver-ul e de vina, ar trebui sa mearga imediat ce deschizi laptop-ul, adica sa vezi informatiile din bios si imaginea ca se incarca Windows si mai apoi sa dispara tot atunci cand se incarca driver-ul video.
Poate fi de asemeni si invertorul ars (cel care ridica tensiunea pentru a aprinde luminarea ecranului).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate