Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum poti scapa de cheltuieli de judecata?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
azazo9

azazo9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.08.2008
Dintr-o eroare, actiunea introdusa de mine a fost declarata perimata si acum partea adversa vrea pretentii, banii pe avocatul lor prin actiune separata.
Cum as putea sa scap de aceste cheltuieli de judecata in cazul in care eu nu am venituri? Ce vor executa? Masina de spalat?
Sau ce as putea face sa nu platesc mai ales ca mi s-a facut o mare nedreptate?

Multumesc.

#2
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
pai si nu mai ai cel putin o cale de atac?

#3
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Eu am scapat dar nu stiu cum! Banuiesc ca s-au prescris.

#4
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
dintr-o eroare de-a ta ai pierdut. daca castigai si tu cereai de la "inculpat" cheltuielile de judecata.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 azazo9, on 05 februarie 2016 - 20:52, said:

Dintr-o eroare, actiunea introdusa de mine a fost declarata perimata si acum partea adversa vrea pretentii, banii pe avocatul lor prin actiune separata.
Cum as putea sa scap de aceste cheltuieli de judecata in cazul in care eu nu am venituri? Ce vor executa? Masina de spalat?
Sau ce as putea face sa nu platesc mai ales ca mi s-a facut o mare nedreptate?

Multumesc.

Este o diferenta intre a nu avea venituri si a nu avea nimic. Se pot multumi si cu masina de spalat daca altceva nu mai ai.

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
cea mai buna si mai sigura metode de a scapa de cheltuielile de judecate e sa nu te judeci!

#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015
Asta e riscul cand mergi la judecata si pierzi sau nu vrei sa te mai prezinti.
Or sa te exectue, nu imediat, dar nu cred ca vei scapa

Am o situatie in familie, noroc ca nu a fost o suma mare, doar 6000 de lei

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

 azazo9, on 05 februarie 2016 - 20:52, said:

Cum as putea sa scap de aceste cheltuieli de judecata in cazul in care eu nu am venituri?....
cel mai simplu e sa le platesti, te vor lasa instant in pace.

#9
azazo9

azazo9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.08.2008

 nycolae, on 05 februarie 2016 - 21:03, said:

pai si nu mai ai cel putin o cale de atac?

Nu, s-a dus termenul, ca oricum nu as fi rezolvat nimic. Am lasat sa se perime pentru ca judecatorul a fost pe fata de partea adversa dar nu despre asta vreau sa vorbesc aici ci despre procedura de solicitare cheltuieli de judecata si daca poate fi cumva subminata cererea lor.

Multumesc.

#10
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
în acest caz, hotărârea pe care o au ei împotriva ta a devenit irevocabilă.
ca atare, vor dori să o execute (adică să se aplice ce scrie în dispozitiv) + să le achiţi acele cheltuieli de judecată.
îţi vor trimite o hârtie recomandată, prin care te roagă ca, de bună voie, să le achiţi cheltuielile de judecată şi să te conformezi dispozitivului hotărârii, într-un termen rezonabil de 5 zile.
tu, aşa cum spui, nu vei da curs cererii lor;
vor apela la un avocat care să-i asiste cu procedurile de executare silită, şi/sau la un executor judecătoresc.
şi executorul va începe să îţi trimită hârtii.
deja, la acest moment, cheltuielile de judecată vor fi mărite cu onorariul avocatului şi al executorului, plus cheltuielile de executare.
asta nu înseamnă că tu vei da banii automat, pentru că şi tu poţi contesta executarea silită, cât şi să ceri lămurirea hotărârii executate, pe motiv că nu ţi-e clară şi vrei lămurirea dispozitivului şi a întinderii ei.
în acest răstimp, executarea se va suspenda de drept, până ce se lămureşte contestaţia ta. contestaţia poate sau nu să îţi fie favorabilă, dar se poate ulterior ataca cu recurs soluţia primei instanţe.
toată procedura poate ţine cu mult peste un an, timp în care nu-ţi poate lua legal banii.

acuma, depinde şi te tine, dacă ai bani de avocaţi, dacă cunoşti ceva procedură civilă, dacă ai sau vei avea venituri sau bunuri executabile, etc.

dar, scuză-mi indiscreţia, câţi bani trebuie să le achiţi cu titlul de cheltuieli de judecată?

#11
azazo9

azazo9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.08.2008
Nu e vorba de suma ci de principiu. Multumesc foarte mult de ajutor.
Va gasesc pe la un cabinet undeva in caz ca am nevoie de dvs.?
Pe perioada acestor tergiversari ale executarii silite, ei vor da bani pentru avocati ... si eu voi tergiversa la greu... Stiu de o executare care dureaza de 4 ani... e suspendata...si nu au ce face...

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
sigur ca e vorba de principiu :).
uite inca o chestie de principiu: la sfarsit, dupa ce vei epuiza toate metodele de tergiversare, o sa ai de platit atat suma initiala cat si tot ce se va mai aduna pe parcurs (alte cheltuieli de judecata sau de executare).

#13
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012

 azazo9, on 06 februarie 2016 - 12:07, said:

Nu e vorba de suma ci de principiu. Multumesc foarte mult de ajutor.
Va gasesc pe la un cabinet undeva in caz ca am nevoie de dvs.?
Pe perioada acestor tergiversari ale executarii silite, ei vor da bani pentru avocati ... si eu voi tergiversa la greu... Stiu de o executare care dureaza de 4 ani... e suspendata...si nu au ce face...

nu am aşa ceva, nu am tangenţe cu dreptul.
ce ţi-am scris este desprins din practica avută cu o firmă ce nu voia să-mi plătească salarii restante, ...

#14
azazo9

azazo9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.08.2008

 _Smiley_, on 06 februarie 2016 - 13:21, said:

sigur ca e vorba de principiu Posted Image.
uite inca o chestie de principiu: la sfarsit, dupa ce vei epuiza toate metodele de tergiversare, o sa ai de platit atat suma initiala cat si tot ce se va mai aduna pe parcurs (alte cheltuieli de judecata sau de executare).


Da ce sigur esti tu....Si daca prin proces demonstrez ca suma nu e in drept ceruta? Chiar o avocata mi-a spus ieri ca nu sunt intemeiate pretentiile lor pentru ca nu au facut cerere de cheltuieli in actiunea initiala. Adica trebuiau sa spuna ca vor face cerere separata dar ei nu au facut asta. Ce repede mai dati cu vorbele....Sa ne dam rotunzi toti stim.,...tipic romaneste, stie, nu stie, el raspunde!!! Ca aia cu Stii zonele erogene din Romania? Raspuns: in Vrancea! HHAHAHAHHAAH.

#15
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
era mai bine daca iti spunea lucru asta o judecatoare......parca mai iti vinea a ride apoi..

#16
azazo9

azazo9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.08.2008

 _Smiley_, on 07 februarie 2016 - 11:13, said:

e interesant cum fix astia care n-au nici un venit sunt plini de principii. la fel de interesant e ca principiile astea ies la iveala fix atunci cand au de platit ceva cuiva Posted Image.

Da, ma, "astia"... am venituri dar nu in Romania, maaaaaa!!!

Hai cu zona erogena ca te pricepi la asta! Lasa cu veniturile si principiile ca aici nu prea...

 silesax, on 07 februarie 2016 - 09:55, said:

era mai bine daca iti spunea lucru asta o judecatoare......parca mai iti vinea a ride apoi..
Aolio, biata limba romana.... Da, asta asteptam, de aceea am scris aici, sa imi spui tu acest lucru.

#17
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
:)...sper sa iti ia casa...

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

 azazo9, on 07 februarie 2016 - 12:58, said:


Da, ma, "astia"... am venituri dar nu in Romania, maaaaaa!!!

Doar curios, de acolo de unde ai venituri, e la fel?
Se poate desconsidera o hotarare judecatoreasca definitiva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate