Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Donatorii de sange

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

#1
Diosoid

Diosoid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 19.10.2014
Inca de cand am facut 18 ani am inceput sa donez sange, a fost o dorinta de-a mea sa ma implic din acest punct de vedere, chiar daca stiam ca eram aproape de limita de greutate, adica aveam doar un singur kilogram peste acest prag, dar sa trecem peste.

Am facut o mica analiza a persoanelor care vin sa doneze sange. La prima vedere observ ca nu prea sunt tineri, majoritatea sunt trecuti de 35-40 de ani, insa nu cred ca varsta conteaza foarte mult cand vine vorba de donatul sangelui.

Problema este urmatoarea, am impresia ca sunt foarte multe persoane neingrijite, iar cand spun acest lucru, ma refer la faptul ca in cazul in care voi avea nevoie de un transplant de sange cu siguranta nu mi-as dori ca sangele respectivelor persoane sa ajunga la mine.

Se vede de pe Marte ca 80% vin doar dupa respectivele bonuri, iar asta cred ca spune tot, o pondere destul de ridicata a donatorilor de sange fac parte doar dintr-o anumita clasa sociala.

O fi bine, o fi rau?

#2
iulian_brutus

iulian_brutus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 24.05.2009
Este bine. Dacă respectiva clasă nu exista....la nivelul de educație al românului, probabil că importam și sânge....din N.K.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
initiator, gandesti foarte prost problema.

poate ca sunt neingrijiti sau cu nu stiu ce haine care nu-ti plac, nu neg ca sunt si mai nevoiasi unii din ei, insa acel sange trece prin niste teste inainte de a fi pus la pastrare.

cezi ca daca vine caeva baut acolo i se mai recolteaza? sau se va pastra acel sange? sau crezi ca risti sa te imbeti daca il primesti tu? stai potol.

cat despre a fi folosit pt tine, sa ajungi intr-o situatie dupa un accident, ce preferi? sa primesti sangele de care ai nevoie sau iti risti sansa vietii pana afli daca cel care a donat este ingrijit sau nu, daca are studii, daca e dintr-o clasa sociala sau alta?

hai sa fim rationali si sa nu aberam pe aici cu idei preconcepute sau deplasate.

#4
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,395
  • Înscris: 06.02.2008
E ca si cum ai scoate ulei dintr-un motor prost. Daca e in parametri atunci e bun.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
si ca sa nu uit, daca esti inconstient ce faci? tu stii ce si de la cine ai primit sangele?

care apropo, dupa ce a fost recoltat, se stocheaza, nu mai stie nici naiba de la cine provine acel sange atata vreme cat a trecut toate testele si a fost calificat ca un bun substitut.

#6
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Sa vie la mine, cand va fi cazul!

#7
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Analiza ai facut-o prost, am vazut destul de multi tineri pe la donare.
Nu am vazut oameni neingrijiti sau poate ca nu am fost eu atent la ei sau la nodul din papura. Simplul fapt ca acolo sunt persoane care vor sa doneze au de la mine +2 la statusuri.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Un vad s-a operat la rinichi si a primit gratuit, ce zic eu, scump, scump de tot, hepatita tip C. Nu prea-l mai intereseaza de la cine a fost sangele...

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
inseamna ca cineva nu si-a facut treaba, ori a luat virusul in cauza din spital, independent de sursa de sange.

la noi in spitale colcaie virusii, intri pt o boala si pleci cu altele 3 pe urma.

iar asta nu tine neaparat de donare de sange, asa ca riscul de imbolnavire nu este neaparat la primirea sangelui donat.

#10
aLexCM

aLexCM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 26.01.2014

View PostLuciFlorescu, on 05 februarie 2016 - 18:06, said:

Se vede de pe Marte ca 80% vin doar dupa respectivele bonuri
Bonuri? Primesti ceva daca donezi?

Sa ma lamureasca si pe mine cineva.

#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006

View PostYOUR_GOD, on 05 februarie 2016 - 18:51, said:

Un vad s-a operat la rinichi si a primit gratuit, ce zic eu, scump, scump de tot, hepatita tip C. Nu prea-l mai intereseaza de la cine a fost sangele...
Prin '90 poate, dar acum se testeaza fiecare sange. Stiu asta deoarece la donare m-au anuntat pe mine ca am hep C.

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
http://forum.softped...e/page__st__378

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate