Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Meserias lucrari de renovare apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
BogdanManolache86

BogdanManolache86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.02.2016
Salutari.


Caut un meserias in Bucuresti pentru a imi repara/renova o parte din apartament.

Daca se poate, as vrea sa imi recomandati un meserias care a lucrat in casa voastra si ati fost multumiti de el.
Dati o nota in postul vostru de la 1 la 10 pentru seriozitate, pret, calitatea lucrarii.

Din cauza faptului ca nu am masina, as vrea sa cumpere el materialele necesare si sa imi ceara bani pe ele (cu bon fiscal de la bricostore/mrbricolage/etc.) + banii pe transport (benzina si deranj).


- Am fost nevoit sa schimb niste tevi la baie si am trebuit sa sparg faianta pentru a avea acces la ele - aici as vrea sa pun rigips peste ele si sa fac acest rigips sa arate cat mai bine (ceva rezistent la apa)
- S-au schimbat coloanele de apa in bloc si am dat un perete jos in camara (2m X 1.25m) - vreau sa pun un perete din rigips aici. Vreau sa si renovez camara cu totul si sa pun si niste rafturi.
- Vreau sa dau jos un model (facut din rigips) de pe tavan, si sa repar apoi tavanul in locul respectiv (glet/var/etc)
- Vreau sa zugravesc in sufragerie si sa vedem daca se pot indrepta niste pereti (curbati spre interior, la tavan)
Ar mai fi si cateva alte lucrari micute dar de acelasi gen.

Tin sa precizez ca nu ma pricep deloc la renovat, nici nu as sti de unde sa incep. Asa ca va rog fara recomandari de genul: "apuca-te tu ca e simplu".

Multumesc in avans!

Edited by BogdanManolache86, 03 February 2016 - 19:40.


#2
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014
Din cauza faptului ca nu am masina, as vrea sa cumpere el materialele necesare si sa imi ceara bani pe ele (cu bon fiscal de la bricostore/mrbricolage/etc.) + banii pe transport (benzina si deranj).

Cam toate magazinele mari au transportul asigurat(gratis sau contra cost), nu e nevoie sa iti aduca Dorel cu loganul ce ai nevoie. Te duci in magazin,iti pui in cos ce ai de luat si ei iti aduc marfa la scara blocului. De carat nu se baga, oficial,dar neoficial daca ii omenesti sigur te ajuta.

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dorel nu cara cu Loganul, Dorel cara cu Dacia papuc.

#4
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Cum poti sa-i spui omului sa merga in magazin si sa incarce carutul cand el ne spune ca habar nu are in legatura cu aspectul lucrarilor?!
Cu ce sa incarce carutul? Pamant pentru flori?
Nici in situatia in care mesterul face o lista cu materialele necesare nu este util sfatul de a merge singur in magazin la cumparaturi pentru ca oferta este atat de variata incat chiar ei, mesterii, sunt uneori depasiti de situatie si cumpara cumva instinctiv.

Din pacate nu cunosc un lucrator pentru renovari, chiar eu fiind in situatia de a gasi unul rezonabil din (aproape) toate punctele de vedere.

#5
Macron0ne

Macron0ne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 01.03.2015
Daca renovarea includea si instalatia sanitara, baie/bucatarie iti puteam recomanda un instalator foarte bun.

Din pacate in rigips nu stiu pe nimeni priceput :(

#6
BogdanManolache86

BogdanManolache86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.02.2016
Va multumesc pentru sugestii pana acum, am primit si un PM dar era vorba de o echipa si au spus ca nu se baga la lucrari mici.

Instalator foarte bun, ieftin si serios cunosc si eu deja, daca are cineva nevoie va trimit pe privat.

Cautarea continua.

#7
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Greu de gasit ce cauti tu. Ai de facut bibileala, si asta fie costa de vorbesti singur, fie nu se baga nimeni, deoarece e munca multa si productivitate mica. La fel, asta cu "sa cumpere el materialele", greu se baga cineva, el vine sa-ti faca treaba, nu sa-ti cumpere materiale, si daca tie nu-ti plac/te razgindesti, sa ramina cu ele pe cap.


#8
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
cum ati reusit sa schimbati coloanele de apa !??!?....
sunt si eu interesat de asta ?

Cum ati convins proprietarii sa accepte sa li se sparga gresia si faianta prin casa ?!??!!?

Sunt direct interesat pentru ca am avut o teava sparta de pe coloana (deci partea comuna a blocului) si baietii cand au repart au taiat coloana.
Efectiv dintr-un 1'' maxim jumate mai circula restul era colmatata de depuneri.

Edited by Mihai_3, 08 February 2016 - 15:40.


#9
BogdanManolache86

BogdanManolache86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.02.2016

 Mihai_3, on 08 februarie 2016 - 15:36, said:

cum ati reusit sa schimbati coloanele de apa !??!?....
sunt si eu interesat de asta ?

Cum ati convins proprietarii sa accepte sa li se sparga gresia si faianta prin casa ?!??!!?

Sunt direct interesat pentur ca am avut o teava sparta de pe coloana (deci partea comuna a blocului) si baietii cand au repart au taiat coloana.
Efectiv dintr-un 1'' maxim jumate mai circula restul era colmatata de depuneri.


S-a ocupat administratorul de strans banii pentru reparatii coloane (erau cele originale din anii '80) si tot ne-am facut curaj timp de doi ani pana cand s-a inceput lucrarea.
La noi accesul la coloanele de apa se face prin debara, unde fiecare avea cate un perete fals, care a trebuit sa fie dat jos.

Totul a durat in jur de 5 zile, scos tevile vechi vineri, inca doua zile fara apa (ca nu se lucreaza sambata-duminica), apoi luni au pus tevile noi si marti au rebransat fiecare apartament.
Echipa de 3-4 oameni.
Apoi s-au mutat pe cealalta parte a blocului (pentru celelalte apartamente.
Nu stiu sa iti spun cat a costat in total.

Edited by BogdanManolache86, 08 February 2016 - 15:51.


#10
BogdanManolache86

BogdanManolache86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.02.2016

 dan78rom, on 08 februarie 2016 - 15:26, said:

Greu de gasit ce cauti tu. Ai de facut bibileala, si asta fie costa de vorbesti singur, fie nu se baga nimeni, deoarece e munca multa si productivitate mica. La fel, asta cu "sa cumpere el materialele", greu se baga cineva, el vine sa-ti faca treaba, nu sa-ti cumpere materiale, si daca tie nu-ti plac/te razgindesti, sa ramina cu ele pe cap.

De acord. Dar alta optiune nu prea am.

Sa zicem ca materialele le iau singur, chiar daca nu ma pricep (oricum nu am mari pretentii, vreau doar sa nu mai am o mare gaura in perete si sa nu se vada tevile care trec prin baie).
Chiar si asa vad ca nu prea gasesc. Mi-am intrebat toate cunostintele si am gasit deocamdata doar o persoana care a spus ca vine sa se uite sambata (desi eu speram sa termin pana atunci), sa vedem daca reusesc sa rezolv treaba cu el.

Va tin la curent si poate la final va fac eu recomandare de zugrav. Posted Image

Edited by BogdanManolache86, 08 February 2016 - 16:01.


#11
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
am inteles cum a fost posibil.
la noi situatia este cu mult mai complexa.

#12
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
Este imposibilă schimbarea coloanelor de apă într-o scară de bloc, atâta timp cât nu-s de acord absolut toți proprietarii, iar dacă ai dat peste 2-3 pensionari care-ți spun că nu-s interesați de lucrarea respectivă, pentru că ei mai au puțin de trăit, atunci situația este fără ieșire, cu excepția cazului în care vor pune alții banii pentru ei.
Într-un bloc cu 4 nivele, costă aproximativ 300lei/apartament toată operațiunea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate