Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Pfa curenti slabi

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
yuliancool

yuliancool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 27.03.2011
Salut,vreau sa infintez o firma de instalatii curenti slabi impreuna cu tatal meu.
Imi puteti spune care sunt cerintele legislative actuale pentru deschiderea firmei?
Ce tip de firma ar trebui PFA sau SRL-D?
Ce autorizatii imi trebuie si unde ma pot duce pentru obtinerea lor ?

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pentru PFA e nevoie de calificare in domeniu!

#3
yuliancool

yuliancool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 27.03.2011
si pentru srl nu ? (tatal meu are calificare de electrician dar eu as vrea sa fac firma pe numele meu) eu am calificare de "Tehnician operator sisteme de calcul"

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostNero-d, on 01 decembrie 2015 - 21:29, said:

pentru PFA e nevoie de calificare in domeniu!

nu neaparat:

http://cnred.edu.ro/...ii-reglementate

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
la srl esti doar administrator... alt angajat calificat lucreaza efectiv!

#6
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

View Postyuliancool, on 01 decembrie 2015 - 21:24, said:

Ce tip de firma ar trebui PFA sau SRL-D?

Vezi ca la PFA raspunzi personal in caz de belea.

#7
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostNero-d, on 01 decembrie 2015 - 21:29, said:

pentru PFA e nevoie de calificare in domeniu!


Asta cu calificarea e o mare porcarie,nu exista nicaieri in Europa asa ceva,insa la curenti slabi tare curios as fi sa vad ce pot sa ceara aia de la registrul comertului,avand in vedere ca nu exista in Ro scoala pentru instalator antene satelit,tehnician cablu tv.....
Pentru initiator,succes!,sa stii ca e o treaba buna ce vrei sa faci,te apuca plansul cand vezi contructii noi pe care unii cer o gramada de bani si nu au simpla priza de telefon instalata de la bun inceput. Si eu am o echipa la firma care exact treaba asta o facem,cablare curenti slabi pentru case si spatii comerciale.O sa faci bani buni daca bagi in oferta inclusiv precablare pentru alarma,cctv,audio,net,casa inteligenta...

#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ce vorbesti franț???
tu vrei sa faci mecanica auto sau frizerie sau instalatii electrice sau instructor auto sau whatever fara sa ai habar de meseria respectiva?!?
think again!!!

casa inteligenta e wireless!!!

cineva trebuie sa-ti proiecteze instalatiile!

Edited by Nero-d, 01 December 2015 - 22:47.


#9
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostNero-d, on 01 decembrie 2015 - 22:43, said:

ce vorbesti franț???
tu vrei sa faci mecanica auto sau frizerie sau instalatii electrice sau instructor auto sau whatever fara sa ai habar de meseria respectiva?!?
think again!!!

casa inteligenta e wireless!!!

cineva trebuie sa-ti proiecteze instalatiile!

Eu zic sa mai citesti odata ce am scris iar daca nu pricepi nici atunci sa mai dai dracu pe la scoala.Nicaieri in UE pentru PF nu-ti cere dovada calificarii in domeniu.Dar romanii au trei perechi de coaie! Intelegi acum sau vrei desen? Pe ala o sa-l stii interpreta? Casa inteligenta e wireless? Serios? Dar tu cum esti? Wireless sau wired? O fi ea wireless la componente periferice,daca ca sa ai o casa inteligenta ai km de cablare structurata...Nu intru in detalii ca oricum nu pricepi,doar iti place sa te bagi aiurea in orice discutii.

#10
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
revenind ca vad ca nu prea pricepi!!! nu e nici o porcatie!!! e foarte necesara!!!... ca sa nu puna artificii in cluburi orice maturator de strada!!!
unde un UE iti faci tu self emploied in orice domeniu de activitate fara pregetire?!?
da un exemplu concret!
nu mai zic ca pentru unele chestii iti trebuie si autorizare ISCIR!

initiator! mergi pe srl direct... lasa Dul ca nu te avantajeaza!(pe termen lung)...

Edited by Nero-d, 02 December 2015 - 05:28.


#11
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

View Postady_77, on 01 decembrie 2015 - 22:52, said:

Eu zic sa mai citesti odata ce am scris iar daca nu pricepi nici atunci sa mai dai dracu pe la scoala.Nicaieri in UE pentru PF nu-ti cere dovada calificarii in domeniu.

Oare? O sa ti sa se para socant, dar multe tari au reglementate anumite meserii printre care si pe cea de electrician. In vecii vecilor n-o sa devina Hans electrician PFA in Germania fara o diploma de scoala profesionala sau studii superioare din domeniu.


Mergi aici http://ec.europa.eu/...action=regprofs si introdu "electrician" la numele profesiei si ai sa vezi nivelul minim de calificarie in acest domeniu reglementat. Si nici macar nu sunt listate toate tarile!

#12
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
in ceea ce priveste hârțogăria gasesti aici multe din informatiile necesare :

http://codfiscal.net...le-familiale-if

Edited by Acrisios, 02 December 2015 - 10:58.


#13
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postbobo666, on 02 decembrie 2015 - 10:38, said:

Oare? O sa ti sa se para socant, dar multe tari au reglementate anumite meserii printre care si pe cea de electrician. In vecii vecilor n-o sa devina Hans electrician PFA in Germania fara o diploma de scoala profesionala sau studii superioare din domeniu.


Mergi aici http://ec.europa.eu/...action=regprofs si introdu "electrician" la numele profesiei si ai sa vezi nivelul minim de calificarie in acest domeniu reglementat. Si nici macar nu sunt listate toate tarile!

Eu zic sa citesti si tu bine ce a scris colegul si dupa aia sa-ti dai cu parerea.El vrea sa faca curenti slabi.Cunosti notiunea? Reteaua de tv,satelit,net,telefonie...Nu are treaba cu reteaua electrica pentru care trebuie sa fii autorizat.

View PostNero-d, on 02 decembrie 2015 - 05:16, said:

revenind ca vad ca nu prea pricepi!!! nu e nici o porcatie!!! e foarte necesara!!!... ca sa nu puna artificii in cluburi orice maturator de strada!!!
unde un UE iti faci tu self emploied in orice domeniu de activitate fara pregetire?!?
da un exemplu concret!
nu mai zic ca pentru unele chestii iti trebuie si autorizare ISCIR!

initiator! mergi pe srl direct... lasa Dul ca nu te avantajeaza!(pe termen lung)...

Aberezi cu gratie in continuare.Oriunde in lumea civilizata pentru self nu te intreaba nimeni de pregatire in domeniu,sunt banii tai si viitorul tau in joc.Nu vorbim de electrician retele electrice sau instalator gaz...insa nu exista aberatia din Romania unde pentru orice iti cere dovada pregatirii in domeniu.Vrei sa vinzi ciorapi,gata sa le duci tu dovada ca ai curs de ....comert.Pai ce-i fute pe ei girja daca stii sau nu sa vinzi,daca falimentezi iti acopera ei paguba sau primesti compensatii de la stat? Daca stiai ce vorbesti,ii spuneai colegului ca anumite meserii sunt reglementate si ai nevoie de diverse autorizari,insa in cazul de care se face vorbire,curenti slabi,nu ai nevoie de nimic,pentru simplu fapt ca in Romania nu exista scoala pentru asa ceva.Sau ma rog poate stii tu undeva cursuri de tehnician televiziune prin cablu...

#14
Cristi(an)

Cristi(an)

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.12.2005

View Postyuliancool, on 01 decembrie 2015 - 21:24, said:

Ce autorizatii imi trebuie si unde ma pot duce pentru obtinerea lor ?

Pentru a face instalatii electrice, indiferent de puterea instalata, ai nevoie de autorizare ANRE. Realizarea instalatiilor electrice fara autorizare = infractiune

#15
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 23.10.2015
Hai nu ma-nnebuni... deci sunt infractor ca mi-am tras cablurile de TV si retea de Internet prin casa. Da' am dat si gauri prin pereti... trebuia autorizare de la mineri?

Edited by LukRo, 07 December 2015 - 22:00.


#16
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009
Daca cineva poate sa ne spuna puterea instalata la catv,satelit,lan,cctc...eu ma duc de azi la puscarie....Unii nu-si dau seama cat sunt de penibili.

#17
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015
daca nu ai avut pana acuma srl poti sa faci srl d taxele de vreo 500 de lei nu le platesti iti trebuie 200 de lei pentru capital social minim si sediu  si probabil ceva la avocat, cica in trei zile ii gata

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate