Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

software development si networking(not really versus wanabe)

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
theAddict

theAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.11.2015
Bun, deci am preferat sa postez in aria asta(pt ca o frecventez mai des) si mi-am format o oarece opinie. Daca se considera ca trebuia in alta poarte imi cer scuze Posted Image

Va rog, atat pe cat se poate, sa fie raspunsuri obiective, chiar daca majoritatea dintre voi sunteti programatori.

Intrebarea este urmatoarea: avand in vedere ca domeniile sunt destul de diferite incat sa poata fi acoperite complet ambele(poate gresesc), ce avantaje si dezavantaje credeti ca ofera fiecare ramura, raportat si la volumul de efort pentru a ajunge la a fi performant?

SI in ce masura, in ce punct se intretaie programarea(backend) cu networkingul? cat de mult din fiecare ar trebui sa stii in functie de ramura aleasa?

Edited by theAddict, 29 November 2015 - 23:25.


#2
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Din cate stiu eu in networking va fi necesar sa fii logic, sa-ti placa abstractizarile si sa gandesti sistematic. Surpriza, aceleasi calitati te vor propulsa si in programare. Totusi, in programare ajuta sa ai o minte un pic mai ciudata, adica si mai inclinata spre abstractizari si deasemenea o buna cunoastere a matematicii. De fapt cred ca la ambele tre sa ai capacitati, diferenta vine din ce doresti tu sa faci. O alta diferenta majora e ca la networking e prezenta si o puternica ancorare in lumea fizica (switch-uri, hub-uri, router-e, fibre etc), pe cand la programare de multe ori totul este abstract.

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Networking inseamna si algoritmi de routing, protocoale de comunicare...

Adica programare.

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Cam ambigua intrebarea.

Daca dezvolti backend-ul unui soft ce lucreaza in retea, trebuie sa ai idee si de networking (tcp/ip stack, routing, protocoale diverse). Nu prea ai insa treaba cu particularitati ale routerelor, nu trebuie sa stii cum configurezi cisco nu stiu care ca sa scrii un http daemon.

Cum s-a zis insa, cineva programarea insa si softul tuturor acestor dispozitive.

#5
theAddict

theAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.11.2015
Altfel spus, in ce directie merita sa iti indrepti eforturile=> developer sau adm/ing sistem, raportat la bani/timp necesar pregatirii/efort intelectual sustinut etc, pt ca diferentele sunt clare.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Acolo unde simti ca te atrage. Altfel vezi si tu pe site-urile cu joburi (desi stim care-i procentul).

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
De pana la urma intrebarea ta era despre "sau", nu "si".

Eu zic ca "boom"-ul cu retelistica a cam trecut. Lucrurile sunt oarecum stabile, infrastructura exista deja, ce-ai putea aduce nou fata de miile care s-au specializat in directia asta in ultimii 10 ani?

Admin de sistem e alta poveste si nu se confunda cu retelistica.

Cum insa fiecare e o directie diferita, conteaza mult si ce-ti place. Daca vrei in cateva luni sa castigi deja bani, probabil n-ai rabdarea/interesul necesar sa devii developer.

#8
theAddict

theAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.11.2015
Nop, nu e graba cu banii, ma intereseaza viitorul.

#9
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Adminul administrează sisteme, rețelarul administrează, instalează și configurează echipamente de rețea și proiectează rețele, iar programatorul scrie software.

Probabil că cel mai ușor ar fi să te faci admin, e mai puțin de studiat, după ce ajung un as în meserie nu apar așa des noutăți ca în programare, deci e nevoie de un efort mai mic pentru a te ține la curent cu domeniul.
Vei avea și mai puțină treabă, vor fi perioade în care vei putea juca sau sta pe net.

Ca programator va trebui să depui eforturi mai mari și vei fi mai bine plătit.

La rețelistică habar n-am cum e dar presupun că este destul de multă treabă.

Important este ce îți place să faci.

#10
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011
In primul rand, e neclara intrebarea: mai bine spuneai programare de retea. Networking mai inseamna si social networking...
Al doilea, networkingul la care te referi poate insemna: administrare retele - cunostinte despre (stiu si eu, Active Directory etc)
sau programare de retea - lucru cu socketi, dar si programare embedded - pt routere etc Unde ai nevoie de C, Linux, protocoale, ASM, securitate si ce o mai fi [nu stiu exact, nu-s pe felie] sau un subdomeniu etc.
Deci e vaga intrebarea si parca pusa de un student. Problema e ca in scoala nu se preda cum trebuie: de la general la special etc.
Sa nu mai spun ca poate si insemna si programare in timp real (jocuri, bursa etc) sau chiar dezvoltare de componente si interfete specializate pt interfatare, schimb de date (asta parca intra la ultimul nivel), insa cum spuneam, nu ma pricep.
Admin de retea poate si insemna si configurarea (si mentenanta, da stiu) a unei retele banale de 10-20 de statii pe care userii chiar nu stiu sa faca altceva decat sa ruleze programele ce li se dau etc.

Edited by aaaa4567, 01 December 2015 - 10:21.


#11
Kriogen

Kriogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 23.04.2014
Nu poti sa le stii pe toate, iar de ales intre cele 2 eu zic sa mergi pe ce iti place mai mult. Cand faci ceva ce iti place ai motivatie suplimentara si iti este si mai usor sa inveti.
Mie mi-a placut retelistica si pe asta m-am specializat. Asta nu inseamna ca nu stiu sa instalez un AD, FileServer sau sa fac virtualizare.
Daca esti interesat de retelistica, iti recomand sa faci cursuri si sa iti iei certificari in functie de tara in care vrei sa lucrezi: Cisco (folosit in aproape toate tarile din lume) sau Juniper (daca te gandesti sa mergi in USA, acolo este mai raspandit decat Cisco si mai cautat).
Daca vrei programare, hotaraste-te ce tip de programare, web sau aplicatii. As zice ca web este mai avantajos avand in vedere viitorul, toti vor SaaS (software as a service), vor sa aibe aplicatia accesibila de oriunde in lume.
Concluzia este ca daca nu conteaza banii prea mult, mergi pe ce te atrage mai mult. Degeaba castigi mult daca nu ai timp sa-i cheltui :)

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostKriogen, on 01 decembrie 2015 - 15:20, said:

Daca vrei programare, hotaraste-te ce tip de programare, web sau aplicatii. As zice ca web este mai avantajos avand in vedere viitorul, toti vor SaaS (software as a service), vor sa aibe aplicatia accesibila de oriunde in lume.
Programarea-i programare. Web, desktop, server si altele intra la API ori pe asta-l tot schimbi in viata profesionala.

#13
theAddict

theAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.11.2015
Yuup, I got it @neagu_laurentiu, programarea e programare si daca stii diverse paradigme poti invata sintaxa pt un nou limbaj din mers, sau un nou API no? Dar frameworks, tools cat iti ia pana devii productiv?

Cam la asta ma refeream la diferente, avantaje/dezavantaje la development vs instalare, administrare, configurare servere, sisteme etc.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ia mai mult timp in raport cu un limbaj dar cand tragi linie ai un castig financiar mai bun (daca acesta ar fi singurul criteriu).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate