Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Internet router

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
xdream

xdream

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 27.08.2006
Salut , am 2 routere si un access point .

Primul router este configurat pt digi ( pppoe ) functioneaza totul ok .

La 20 metri am acces pointul unde totul functioneaza ok ( internet )

La 40 metri ( 20 m fata de access point ) am cel de al doilea router

Problema este ca nu pot ( nu stiu ) cum sa configurez cel de al doilea router .
Lam pus in modul repeater , dar nu imi ia internetul  , decat semnalul ( de la access point )

Puteti sa ma ajutati ? sau trebuie sa refac conexiunile

#2
cst1791

cst1791

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 211
  • Înscris: 26.10.2015
Poate ca al doilea router ar trebui setat ca switch, adica legat la primul router prin cablu si apoi dezactivat DHCP din config, iar cablul de la primul router ar trebui pus intr-un port LAN (nu WAN). Nu stiu daca am inteles bine datele problemei... Acces pointul este legat prin cablu de router? Sau prin wi-fi?

Oricum, ideea de baza este ca orice router poate fi folosit si ca switch sau acces point, doar ca trebuie pus cablul intr-un port LAN, deci local (nu WAN, extern) si trebuie dezactivat DHCP asa incat cine se conecteaza la el sa primeasca IP din primul router.

#3
xdream

xdream

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 27.08.2006

 cst1791, on 29 noiembrie 2015 - 19:06, said:

Poate ca al doilea router ar trebui setat ca switch, adica legat la primul router prin cablu si apoi dezactivat DHCP din config, iar cablul de la primul router ar trebui pus intr-un port LAN (nu WAN). Nu stiu daca am inteles bine datele problemei... Acces pointul este legat prin cablu de router? Sau prin wi-fi?

Oricum, ideea de baza este ca orice router poate fi folosit si ca switch sau acces point, doar ca trebuie pus cablul intr-un port LAN, deci local (nu WAN, extern) si trebuie dezactivat DHCP asa incat cine se conecteaza la el sa primeasca IP din primul router.

Acces pointul este legat prin cablu de router numarul 1  
In primul router ( am wan - cablu digi ) si cablu tras pana la access point ( lan )
Primul router merge ok  ( pppoe ) + wifi
Acces pointul merge ok  ( conectat prin cablu )  + wifi  ( are doar un port intrare)

La primul router dhcp este activat
la acces point dhcp este dezactivat


Chestia e ca nu stiu cum sa configurez cel de al treilea router ... Eu vreau sa preia semnalul de la access point si sa am wifi pe router nr.3

Edited by xdream, 29 November 2015 - 20:08.


#4
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
Daca are posibilitatea routerul 3 ( Wifii 3 ) sa fie configurat carepeater ,il configurezi sa se vada cu routerul AP. Pe AP poti crea ibca un Wifii care se va cupla pe alt canal cu Wifii 3

#5
cst1791

cst1791

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 211
  • Înscris: 26.10.2015
Nu se poate conecta al treilea router (de fapt al doilea) la primul prin cablu?...

#6
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Routerul 1 și AP sunt configurate bine.
Al 3-lea aparat, router 3 asta cine e, ce poate mai exact? Combinațiile câștigătoare sunt WDS sau bridged wireless repeater, setează corespunzător ruta către gateway (router1).  Vezi sa nu ai conflict de ip si de preferat sa fie toate în aceeași clasa pentru gestionare facila.

#7
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Sa le zicem R1 AP si R2. De curiozitate ce model/marca sunt cele 3 aparate?
DHCP-ul pe AP nu are nici o legatura cu reteaua ta, e DHCP Client....si se refera doar la ip-ul pe care il foloseste AP-ul in reteaua interna. La cele doua router-e DHCP-ul e de tip Server si daca le ai pe amblele activate e posibil sa ai probleme.
R2 in Repeater mode trebuie sa faca ceea ce face AP-ul dar fara cablu.
Stie R2 WISP sau Repeater Mode sau WDS sau cum le-au mai denumit producatorii?

#8
xdream

xdream

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 27.08.2006

 hades, on 29 noiembrie 2015 - 22:10, said:

Sa le zicem R1 AP si R2. De curiozitate ce model/marca sunt cele 3 aparate?
DHCP-ul pe AP nu are nici o legatura cu reteaua ta, e DHCP Client....si se refera doar la ip-ul pe care il foloseste AP-ul in reteaua interna. La cele doua router-e DHCP-ul e de tip Server si daca le ai pe amblele activate e posibil sa ai probleme.
R2 in Repeater mode trebuie sa faca ceea ce face AP-ul dar fara cablu.
Stie R2 WISP sau Repeater Mode sau WDS sau cum le-au mai denumit producatorii?

r1- TP-Link TL-WR1043ND  - dhcp activat - si are o functie Enable WDS Bridging - e dezactivata
ap-TP-LINK TL-WA901ND -  dhcp dezactivat - preia semnalul prin cablu de la r1

r2- tenda w316r -  dhcp activat

( vad ca stie WDS Bridge Mode si AP MODE )


Eu as vrea ca r2 sa ia netul de la ap (wireless)  ,  nu de la r1 pt ca nu am semnal

#9
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Ok, acum poti sta linistit, am incercat acel tenda ca repetor de semnal, e jigneala din perspectiva asta.
Solutia castigatoare dpmdv este Tenda in mod AP in locul lui TL-WA901ND pe sarma deja existenta. TL-WA901ND ia locul lui tenda si se seteaza in mod repetor.

#10
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
La routerul 3 ii lasi DHCP activat apoi pui la gateway si primary dns ip-ul intern de la routerul 2. Adica de genul 192.168.....

#11
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Daca e adevarat ca in modul repeater acel tenda se comporta prost, e foarte posibil sa faca la fel si in WISP. In varianta cu Ap-ul in locul lui R2merge doar daca AP-ul stie sa faca pe repetorul si e posibil sa nu stie. Recitind primul mesaj vad ca ai reusit sa legi R2 de AP, insa nu ai acces la net. Daca e asa atunci partea mai dificila e  rezolvata. Esto doar o problema de configurare de ip-uri.

Edited by hades, 30 November 2015 - 15:05.


#12
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
AP acela știe de toate, Access Point /Repeater (Range Extender)/ Bridge with AP/ Client/Multi-SSID/!

#13
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Si eu am mai multa incredere in TP Link comparat cu Tenda. Folosesc un Tenda la birou pentru un laptop si vreo 5-6 telefoane. Merge foarte bine, insa nu cred ca secapropie de nimic de la TP Link.
Daca ceea ce am spus mai dus e adevarat, atunci trebuie cautat la ip-uri. Daca nu, ideea cy schimbarea lor e foarte buna.

#14
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Deci?

Ce-ai facut?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate