Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pereti interior umezi

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
PNK30

PNK30

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.06.2015
Buna seara.
Am renovat de curand casa si a fost izolata pe exterior. In interior am renovat doar doua camere iar la ambele camere tavanul este din placa de beton si a fost izolat pe interior cu polistiren extrudat. De cand am facut caldura in casa, au inceput sa se umezeasca peretii in colturi (mai nou apar pete de umezeala si pe tavan) iar cand opresc caldura incepe sa se retraga umezeala. Imi spuneti va rog parerea dvs. despre cauza umezelii si cum pot remedia problema?
Va multumesc!

Attached Files



#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Incalzesti dar si aerisesti in acelasi timp.
Suna paradoxal, incearca.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Condens pe suprafete reci.

#4
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Cele doua posturi de deasupre sunt cat se poate de adevarate.

#5
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Ce nasol poate sa fie...dupa atita munca si curatenie sa vezi reversul medaliei.
Cumpara-ti un dezumidificator si incearca sa scoti acea masiva umezeala,dar ma tem ca nu o sa scapi de fenomen niciodata.Nasol.
Polistiren EXTRUDAT?????

#6
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
O sa urmeze mucegaiul, ai grija! Incearca sa ai un corp cald in camera respectiva (calorifer ma, nu amanta!) si sa ai o lumina in camerele respective pentru ca impiedica dezvoltarea mucegaiului.

Nu uita ce a scris Crisstonne, aeriseste!

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Poste_bulu, on 29 noiembrie 2015 - 18:07, said:

O sa urmeze mucegaiul, ai grija!


Daca dureaza mai mult timp si exfolieri, nea @bulu  :P

#8
PNK30

PNK30

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.06.2015
Daca voi izola tavanul pe exterior (in pod), poate disparea umezeala?

#9
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Izoleaza in pod si ai grija la colturi, adica pe margini, sa nu ramana locuri fara izolatie - punti termice.
Cumpara un dezumidificator, din acela cu compresor nu chimic.

#10
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Daca este renovat recent tot ce se poate sa fie apa din adezivul folosit .
Inchiriaza 24-48 ore un dezumidificator profesional , incalzesti camera, ii dai drumul si-l inchizi in camera .
Cele profesionale , de inchiriat, pot scoate sute de litrii de apa in 24 ore fata de cele home use de 10-20 litrii la 24 ore, deci scot si atomii din perete daca au apa.
La primavara folosesti fotografiile astea si mergi pe exterior la centurile de infiltrare (cele din poze) si izolezi cu ceva care sa impinga punctul de roua mai spre exterior , de exemplu polistiren extrudat . Punctele nevralgice la constructie sunt la imbinarile dintre pereti si perete tavan , unde se "cupleaza" caramida cu betonul .

#11
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Neaparat izoleaza DOAR pe exterior, peste tot pe unde e posibil, transforma si IMPOSIBILUL in posibil, altfel vei avea punti termice unde se va face condens si mucegai. Nu te lacmi la grosimea izolatiei, izolatia in sine e de 4-5 ori mai ieftina decat tot termosistemul, asa ca pune-o de la inceput GROASA. E preferabil sa te imprumuti la banca (!eu urasc bancile, deci acest sfat e dat , iti dai seama cum!) pentru ca vei recupera banii in cativa ani. Izolatia optima trebuie sa imbrace casa peste tot, inclusiv pe dedesubt (ceea ce aproape imposibil daca e deja construita), dar daca nu poti baga dedesubt sub nici o forma, macar izoleaza fundatia pana la 1 metru adancime. O izolatie optima are 30-40cm; una RENTABILA are cca 20cm, polistiren sau vata minerala daca dispui de fonduri, vata de sticla daca vrei sa te coste mai putin de cca 3 ori materialul in sine, vata de sticla poate fi folosita insa foarte bine peste tot unde e suprafata orizontala sau oblica (adica la acoperis si sub podea). La o casa de 2x70mp izolata complet, ca o gaoace, cu polistiren de 40, pretul este de 7000 de euro; pe tine te-ar putea costa de exemplu 2000 cu grosimi de 20 poli la pereti si 30 la acoperis vata de sticla.

View PostRazvan_N, on 29 noiembrie 2015 - 18:15, said:

Izoleaza in pod si ai grija la colturi, adica pe margini, sa nu ramana locuri fara izolatie - punti termice.
Cumpara un dezumidificator, din acela cu compresor nu chimic.

Izolatia il va costa mai putin in timp decat dezumidificatorul+energia electrica consumata.

PS.Extrudatul se foloseste doar la socluri si fundatii, Intotdeauna se izoleaza DOAR pe exterior. Pe interior se izoleaza doar la casele de vacanta, si doar in combinatie cu izolatie de exterior, in raport de 1/2 cel putin (5cm/10cm), mai des 1/4(4cm/15cm).

un site pe care poti face simulari profesionale, dar e greu de folosit fiind in germana: www.u-wert.net

#12
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

View PostPNK30, on 29 noiembrie 2015 - 18:11, said:

Daca voi izola tavanul pe exterior (in pod), poate disparea umezeala?

Intr-adevar la tine pare a fi o problema la tavan (probabil e foarte rece). Eu o asemenea problema am avut in baie, dar am izolat cu polistiren extrudat un perete lateral care era foarte rece si problema a disparut. Izolatia am facut-o pe interior deoarece peretele exterior este inaccesibil, blocurile fiind foarte apropiate unul de celalalt. Polistiren extrudat am folosit doar in baie, acesta nefiind recomandat ca solutie de interior, celelalte camere izolandu-le cu vata minerala, blocul fiind izolat termic la exterior.

#13
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View PostPNK30, on 29 noiembrie 2015 - 17:54, said:

tavanul este din placa de beton si a fost izolat pe interior cu polistiren extrudat.

NEVER EVER!

Polistirenul extrudat nu are ce cauta altundeva decit la fundatie si la terase, iar polistirenul de orice fel nu are ce cauta la interior, decit cel mult pus pe pat continuu de mortar, in nici un caz pe "mamaligi"

#14
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Frate stai la casa pe pamant sau apartament la bloc?

#15
PNK30

PNK30

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.06.2015
Stau la casa, nu la bloc.

#16
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

View Postxilo, on 29 noiembrie 2015 - 18:18, said:

Daca este renovat recent tot ce se poate sa fie apa din adezivul folosit .
Inchiriaza 24-48 ore un dezumidificator profesional , incalzesti camera, ii dai drumul si-l inchizi in camera .
Cele profesionale , de inchiriat, pot scoate sute de litrii de apa in 24 ore fata de cele home use de 10-20 litrii la 24 ore, deci scot si atomii din perete daca au apa.
La primavara folosesti fotografiile astea si mergi pe exterior la centurile de infiltrare (cele din poze) si izolezi cu ceva care sa impinga punctul de roua mai spre exterior , de exemplu polistiren extrudat . Punctele nevralgice la constructie sunt la imbinarile dintre pereti si perete tavan , unde se "cupleaza" caramida cu betonul .
Ce parere ai de casele AMVIC ?Singurele care nu prezinta punti termice.

#17
PNK30

PNK30

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.06.2015
Ma gandesc sa cumpar/inchiriez un dezumidificator, sa incerc sa scot umezeala din pereti pentru ca e posibil ca peretii sa nu se fi uscat suficient de bine inainte de aplicarea primei maini de lavabila fiindca eram foarte presati de timp si am grabit putin uscarea peretilor cu niste ventilatoare (renovarea a avut loc in vara asta). Iar dupa ce am aplicat culoarea, timp de cateva zile au ramas patati peretii (doar in cateva locuri), pete asemanatoare celor care apar acum in colturi, pe care le-am uscat cu niste resouri. Daca reusesc, si se usuca, astept sa vad daca se vor mai umezii pe viitor iar daca se vor mai umezii, o sa izolez si podul. Ce ziceti?

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Da jos polistirenul din interior, altfel vei nenoroci toata casa. Nu se fac izolatii cu polistiren pe interior. Sunt mii de articole pe acesta tema.
Daca vrei izolatie interioara, ori cu  rigips si perdea de aer lasata intre, ori, in cela mai bun caz, vata minerala si rigips. La interior, peretele trebuie sa "rasufle". Prin polistiren, nu se poate, transpira si apare igrasie, mucegai,....

Edited by myshyk, 29 November 2015 - 20:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate