Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ajutor identificare circuit

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Claudiu0909

Claudiu0909

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 12.06.2007
Am fost la o petrecere fancy unde am primit o bratara textila de care era atasat un dispozitiv (foto1).
Dispozitivul emitea lumina de o anumita culoare la intervale random si fara a tine cont de miscarile mainii. Dupa ceva vreme culoarea luminii s-a schimbat. Ulterior s-a stins de tot.
Mentionez ca nu emitea lumina prin fereastra transparenta vizibila in foto1 ci pe lateral din ambele parti.

Dupa ce am ajuns acasa l-am desfacut curios sa vad ce era in el (foto 2 si foto 3). Mentionez ca in toate 3 pozele am pus mufa jack doar ca referinta de marime.
I-am schimbat bateria (am crezut ca s-a consumat) insa nu mai functioneaza de nicio culoare. Cred ca lumina era cumva emisa la o anumita comanda (Vad ca are un fel de antena).


Ma puteti ajuta cu identificarea circuitului si / sau cu explicatii despre modul in care functioneaza? Am cautat un datasheet dupa denumirile pe care le-am vazut pe circuit insa nu am gasit nimic

Multumesc anticipat

#2
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
pune telefonul pe lângă el, dă un apel, roagă pe cineva să te sune...

#3
Claudiu0909

Claudiu0909

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 12.06.2007

View PostDobrin_M, on 29 noiembrie 2015 - 17:01, said:

pune telefonul pe lângă el, dă un apel, roagă pe cineva să te sune...

Nimic

#4
thisbeatishot

thisbeatishot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 24.10.2015
Cred ca nava mama a plecat si bratara nu-i mai detecteaza `prezenta. Ai cautat pe google dupa codul de placa?

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Dar foto 1,2,3 nu le poti atasa direct aici? De pe Androidul meu nu vrea sa faca download de pe dropbox. Ma mir ca nu le-ai pus intr-o arhiva cu parola, sa ne fie si mai greu.

#6
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View Postthisbeatishot, on 29 noiembrie 2015 - 17:42, said:

Ai cautat pe google dupa codul de placa?
Am căutat eu, nu rezultă nimic.
@claudiu
Sapă și tu pe aici
http://www.globalsou...0149681/ALL.htm
Fashion Accessories & Footwear

@dorin

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   79.77K   34 downloads
  • Attached File  2.jpg   110.66K   38 downloads
  • Attached File  3.jpg   112.98K   36 downloads

Edited by Dobrin_M, 29 November 2015 - 17:54.


#7
Claudiu0909

Claudiu0909

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 12.06.2007

View Postthisbeatishot, on 29 noiembrie 2015 - 17:42, said:

Ai cautat pe google dupa codul de placa?

Bineinteles

View Postdorin_2k, on 29 noiembrie 2015 - 17:50, said:

Dar foto 1,2,3 nu le poti atasa direct aici?

Done.

Attached Files



#8
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Merge doar linga closca. http://www.ti.com/li...8b/swrs108b.pdf
JucarieNONIN.

Edited by barbu78, 29 November 2015 - 18:34.


#9
thisbeatishot

thisbeatishot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 24.10.2015
Nava mama....

#10
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
În brățară este un receptor care, la primirea anumitor comenzi, aprinde LED-urile alea. Deci folosind un emițător unic în zona Party-ului, poți comanda o grămadă de receptoare să se aprindă în diferite culori, etc (receptoarele pot avea adrese diferite și deci, poți să nu aprinzi la toți aceeași culoare). Principiul este deja clasic, dar nu este unic, fiecare producător poate folosi alte frecvențe, alte comenzi etc, și de asemenea nu se specifică ce se întîmplă cu LED-urile cînd nu se primește nici o comandă. Ar putea fi lăsate aprinse pe o culoare anumită, ar putea clipi, ar putea fi stinse, ar putea fi oricum....

Atîta vreme cît nu ai emițătorul, nu prea ai ce să mai faci. Teoretic, dar doar teoretic, ai putea merge din nou la party-ul respectiv, să identifici frecvența emițătorului, să înregistrezi semnalele emise (cu un echipament specializat), și apoi să-ți construiești propriul emițător. Dar este pur teoretic pt că e complicat și mai ales, ce cîștigi, avînd o singură brățară ? E de 1000 ori mai simplu să-ți faci propriul circuit similar, folosind un Arduino și 2 module radio low-cost.

#11
Claudiu0909

Claudiu0909

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 12.06.2007
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Nu vreau sa fac nimic anume cu placuta, eram doar curios despre functionarea ei si m-a intrigat putin faptul ca nu a continuat sa functioneze acasa, dupa ce i-am schimbat bateria.
M-am lamurit acum.

#12
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Pe parcurs, este posibil sa gasesti un programel pentru un smartphone care sa urneasca jucaria ta.
Programul din microcontroler o face dependenta de emitator, jocul de lumini il ai in program.

Edited by barbu78, 30 November 2015 - 00:16.


#13
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Smartphonul nu poate emite decît în anumite benzi bine precizate: benzile de 2G/3G/4G (unde sigur nu funcționează jucăria), canale WiFi, eventual Bluetooth, NFC,... în principiu jucăria aia e în cu totul alte benzi (și nu e numai banda, mai e și tipul de modulație).

#14
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
OK, si la ce pielea mea e buna prostia aia ca sa merite sa-ti bati capul cu ea?
Eu nu-i vad rostul decat la un concert mare pe stadion/meci de fotbal si numai in conditiile in care ar avea fiecare 3leduri RGB si  un emitor/controller deosebit de smecher care sa poata controla  realtime toate aceste jucarii ca pe pixelii dintr-un Display asa in cat fiecare bratara din asta sa reprezinte un pixel RGB si cu ajutorul controllerului sa poti transforma multimea intr-un display pe care sa poti afisa ce doreste muschiul tau cum ar fi de ex sa se afiseze HAI ROMANIA in tribuna cu suporterii romani.

#15
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostXON-XOFF, on 01 decembrie 2015 - 18:50, said:

Smartphonul nu poate emite decît în anumite benzi bine precizate: benzile de 2G/3G/4G (unde sigur nu funcționează jucăria), canale WiFi, eventual Bluetooth, NFC,... în principiu jucăria aia e în cu totul alte benzi (și nu e numai banda, mai e și tipul de modulație).
Receptorul poate functiona si in gama de frecvente 779-928MHz. Vezi pdf-ul atasat si te minuneaza de ce echipament este bagat in acea prostie. Chiar daca pe ea scrie Darfon, mina celor de laNONINse vede clar. O fi un derivat dintr-un echipament medical.
Trebuie verificat circuitul de intrare si ce scrie pe microcontroler. Se poate reface programul din microcontroler daca este marcat.

Edited by barbu78, 01 December 2015 - 21:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate