Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

HTC One M9 32 GB/3GB RAM sau iPhone 6 16GB?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Hello,

Mereu am primit sfaturi bune aici, așa că revin. :D

Telefonul va fi cadou de Crăciun pentru iubitul meu, care până acum a folosit un Xiaomi care nu se mai aprinde. :( Cum chinezii de la care am cumpărat via Aliexpress oferă garanție, dar procedura e destul de complicată, am decis să îi fac o surpriză (mai ales că va fi și ziua lui tot în decembrie) și să îi comand un telefon mai serios, inclusiv cu garanție valabilă la un magazin românesc.

Bugetul ar fi undeva la 2.000-2.500 de lei, am estimat eu. Până acum am pe listă HTC One M9 și iPhone 6 de 16 giga, voi ce ați alege dintre cele 2? Dar mă interesează strict dintre ele, pentru că așa m-am uitat și eu la Samsung S6 sau Note 5 și altele, dar niciunul nu mergea în B38 pentru Digi Mobil. :(

PS: Ideal ar fi să fie un telefon undeva în zona 4.7-5, dar dacă găsiți ceva bun la 5.5 inch sau pe acolo, nu ar fi chiar o tragedie. :P

Merci mult! :kisstogether:

#2
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
iPhone 6 as alege sincer.

#3
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
In conditiile in care exista iPhone 6S, 6-le nu l-as mai lua in considerare pentru simplul fapt ca are doar 1 gb ram.
Ce model Xiaomi a avut pana acum?

#4
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Daca tot a mers pe chinezesti pana acum, de ce nu-i iei un P8 dual-sim, 3GB/64GB, procesor 2.2GHz (2.2+1.5) ??? Afara costa cat unul single-sim la noi ... adica in bugetul tau. Iti spun eu ca te va pupa si dimineara si seara ...
Ia uita-te aici ...
http://www.gearbest..../pp_183149.html
Du-te prin magazine si tine-l in mana 5 minute ... vorbim dupa aceea. La noi este mult mai scump dual-sim-ul, d-aia am zis sa-l iei de-afara. Eu asa vreau sa fac, fiecare considera cum vrea ...

Edited by shymano, 28 November 2015 - 23:17.


#5
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

View Postjegmihai, on 28 noiembrie 2015 - 23:05, said:

In conditiile in care exista iPhone 6S, 6-le nu l-as mai lua in considerare pentru simplul fapt ca are doar 1 gb ram.
Ce model Xiaomi a avut pana acum?
Redmi Note 2.

Dar el nu prea e pasionat de telefoane, imaginați-vă că al doilea telefon (adică cel de job) e un BlackBerry. :huh: :huh:

Eu folosesc un iPhone 6 cu doar un giga de RAM și nu am avut probleme de genul, mai am pe lângă el un OnePlus 2. Chiar nu pot spune că Android > iOS sau iOS > Android...

#6
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Chiar OnePlus 2 ma gandeam sa-ti recomand. iPhone 6 momentan nu are probleme insa dupa 2-3 ani fii sigura ca nu va mai face fata, oricat de optimizat este iOS-ul.

HTC M9 si Huawei P8 sunt alte variante foarte bune.

#7
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Ah, ma gandeam sa-ti recomand Sony Xperia Z5 Compact, dar are ecranul de 4.6", eventual arunci un ochi peste discutiile de pe topicul Sony Xperia Z5 Compact, telefonul costa cam 2500 de lei de pe la magazine mai serioase.

Edited by Ciubex, 28 November 2015 - 23:20.


#8
xwildmanx

xwildmanx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 12.05.2009
Detin de un an de zile un Xiaomi Mi4 care functioneaza impecabil in reteaua digi.Sa ma ierte posesorii de iphone si de samsung dar nu l-as schimba niciodata pe niciunul din modelele lor. Recomand sa ii faci o surpriza placuta si sa ii iei tot un xiaomi.Cand l-a cumparat pe cel care acum nu mai functioneaza banuiesc ca a fost in cunostinta de cauza,a stiut ce a cumparat si de ce.Inca o data,recomand cu incredere Xiaomi Mi4.

#9
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Au bagat astia niste reduceri ... daca dai pe fiecare in parte, este redus fata de pretul aratat la gramada.
http://www.gearbest...._4g~smartphone/

Edited by shymano, 28 November 2015 - 23:52.


#10
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
De ce nu si LG G4 H818?
E dual SIM are si B38, camera exceptionala, display la fel, baterie detasabila, slot de card, capac de piele, eventual si incarcare wireless. Mi se pare cel mai bun pachet la momentul asta.

#11
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013

View Postjegmihai, on 28 noiembrie 2015 - 23:18, said:

Chiar OnePlus 2 ma gandeam sa-ti recomand. iPhone 6 momentan nu are probleme insa dupa 2-3 ani fii sigura ca nu va mai face fata, oricat de optimizat este iOS-ul.

HTC M9 si Huawei P8 sunt alte variante foarte bune.

Pai nici pe android nu cred ca se mai pune problema ca telefoanele sa fie fluide dupa 2-3 ani.
Dintre iphone 6 si M9, as alege M9 insa, imi pare cu design mai placut, iphone-ul are IOS-ul de partea sa, insa daca iubitul a folosit android pana in prezent, lasa-l pe ce are, e mai safe..

View Posttauru242, on 29 noiembrie 2015 - 01:13, said:

De ce nu si LG G4 H818?
E dual SIM are si B38, camera exceptionala, display la fel, baterie detasabila, slot de card, capac de piele, eventual si incarcare wireless. Mi se pare cel mai bun pachet la momentul asta.
Sau asta :D.

Edited by n-amname, 29 November 2015 - 03:37.


#12
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Huawei honor 6 plus, honor 7

#13
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013

View Postinside_spy, on 28 noiembrie 2015 - 22:53, said:

Hello,

Mereu am primit sfaturi bune aici, așa că revin. Posted Image

Telefonul va fi cadou de Crăciun pentru iubitul meu, care până acum a folosit un Xiaomi care nu se mai aprinde. Posted Image Cum chinezii de la care am cumpărat via Aliexpress oferă garanție, dar procedura e destul de complicată, am decis să îi fac o surpriză (mai ales că va fi și ziua lui tot în decembrie) și să îi comand un telefon mai serios, inclusiv cu garanție valabilă la un magazin românesc.

Bugetul ar fi undeva la 2.000-2.500 de lei, am estimat eu. Până acum am pe listă HTC One M9 și iPhone 6 de 16 giga, voi ce ați alege dintre cele 2? Dar mă interesează strict dintre ele, pentru că așa m-am uitat și eu la Samsung S6 sau Note 5 și altele, dar niciunul nu mergea în B38 pentru Digi Mobil. Posted Image

PS: Ideal ar fi să fie un telefon undeva în zona 4.7-5, dar dacă găsiți ceva bun la 5.5 inch sau pe acolo, nu ar fi chiar o tragedie. Posted Image

Merci mult! Posted Image
dintre cele mentionate, eu recomand HTC M9
un telefon cu o constructie premium , la fel ca si iphone 6.
are sistem de operare android , pe care l-a utilizat, s-a invatat cu el  si probabil ca are si ceva aplicatii cumparate din play store. in plus suporta card de memorie.
iph 6 este un super telefon dar nu merita luat la pretul din magazine. iar online il gasesti la vreo 2200-2300 lei dar nu ai factura /garantie la el.memoria de doar 16 gb poate sa fie insuficienta.
eu as recomanda M9 una peste alta. sau un iph 6s de 64 gb dar sari bine din buget.

Edited by dani2013, 29 November 2015 - 09:25.


#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
'Dar el nu prea e pasionat de telefoane, imaginați-vă că al doilea telefon (adică cel de job) e un BlackBerry. '

De ce i-ai face cadou un telefon in cazul asta?
Am observat des problema asta cu alegerea cadoului dupa placerea celui care daruieste nu a celui care primeste. E o chestie destul de paguboasa.

Cu siguranta i-ai putea face un cadou pe care chiar sa-l aprecieze de banii aia.

Edited by underb, 29 November 2015 - 11:27.


#15
Nexus7171

Nexus7171

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.06.2013
+1 pentru G4-ul mentionat mai sus

#16
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Eu recomand HTC-ul. Spre exemplu, in Turcia HTC-ul este supranumit Iphone killer!Posted Image

#17
WindyZ

WindyZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 15.08.2013
Dintre iPhone 6 si M9, as alege M9.
Dintre 6S si M9, as alege 6S.

#18
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
In 2016 ce sa iau? Huawei Nexus 6p sau iPhone 6? Menționez ca sunt cam la același preț. Am avut huawei p6 si iPhone 5 (aceeași generație, s-au lansat cam in același timp) si pot sa zic ca iPhone ii cam dădea clasa huawei-ului la tot: viteza, stabilitate, mai putin la baterie dar ambele se învârteau la maxim o zi. Deci iPhone pt mine e alegerea normala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate