Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Subiect dedicat amatorilor de picanterii

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Eu sunt un mare amator de picanterii. Și în domeniul culinar, dar și în viață în general. Femeile știu mai bine la ce mă refer și nu cred că am să reușesc să găsesc una fidelă.
Dar hai să trecem la partea alimentară, unde, alimentat de materie primă de calitate, cum ar fi renumiții tabascos sau halapino dar chiar și unii mai nerenumiți, se pot produce adevărate "bombe" culinare.
Tabasco vine în mai multe categorii, eu conosc 3, cel clasic, universalul, bun la orice mâncare, inclusiv sandwich, cel verde, pentru supe/ciorbe, fiins mai slab și mai aromat, iar cel afumat, ideal pentru un grătar tunat pănă la refuz.
Pentru cei mai zgârciți, există o variantă mai accesibilă, un produs fuchs, ușor acrișor, asemănător unui borș. Acesta poate "tuna" în schimb orice ciorbă, lucru care nu poate fi decât bun.
Apoi.. Să nu uităm de prietenii noștrii de peste Tisa, aici îl avem pe puternicul Pișta (Erös Pista) sau pe puternica Anna, pentru cei ce vor să o ia ușurel (Erös Anna). E drept, au fost cumpărați de Unilever, pe care i-aș boicota din principiu, însă măcar ăștia au avut bunul simț să nu își bage picioarele în calitate.
Sigur, există și specialități de casă, în Banat aici se face un ardei macerat care are un gust ce aduce a zacuscă. Am gustat din 2 surse diferite, chiar la o shawormerie am remarcat imediat gustul specific acestei specialități.
Chiar și în Oltenia se face ceva, ei îi spun "ciușcă", conține ceva usturoi și are un gust aparte.
Voi ce gustați în materie de picanterii?

#2
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006
Dulceata de ardei iute.

#3
inacro

inacro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 05.02.2008
Un fel de Eros Pista home made și o paprică la fel, home made. În rest, prefer ardeii iuți proaspeți, când se găsesc.
Tabasco-ul nu-i pe placul meu...

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Jalapeno in orice mod: murat, gem, umplut cu cedar, proaspat, uscat, afumat.

#5
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Unilever ăla nu face și detergenți?

Eros Pista e bun dar cam sărat. Am găsit un produs românesc, Capricii și delicii, pastă de ardei iute, care este acceptabil. Tabasco nu-mi place.

Mai cumpăr sosuri vitnameze și chinezești, se găsesc unele într-un supermarket din Dragonul Roșu care te pun în cur.

În rest ardei iute proaspăt. ardei iute uscat, rar murat dar doar în saramură îmi place. Pudră de chili (un fel de boia mai mare, care conține și semințe) pentru diverse mâncăruri, omlete, paste, gulaș.

Am făcut cândva și pastă de ardei iute în casă.

Am făcut, după rețeta cuiva, un sos super iute, mai iute decât orice am cumpărat din magazin veodată.

[ http://s1emagst.akamaized.net/products/693/692703/images/res_c2d95610291d2e11b54f6c2ece530d23_350x350c_mm1l.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by neur0, 28 November 2015 - 17:58.


#6
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Aia cu Eros Pista se numesc Univer, nu Unilever.
ON - tabasco verde, dulceata de ardei iute.

#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Ar mai fi și sosul acela chinezesc cu susan.. Cum fras' îl găsesc sau îl produc?

 balauru69, on 28 noiembrie 2015 - 18:16, said:

Aia cu Eros Pista se numesc Univer, nu Unilever.

MS de corectură.

 neur0, on 28 noiembrie 2015 - 17:56, said:

Am găsit un produs românesc, Capricii și delicii, pastă de ardei iute, care este acceptabil.
[ http://s1emagst.akamaized.net/products/693/692703/images/res_c2d95610291d2e11b54f6c2ece530d23_350x350c_mm1l.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Unde îl găsesc?

Edited by benis, 28 November 2015 - 18:42.


#8
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Il gasesti la Mega.
Daca ai drum prin BG, si-ti suporta si matu', gasesti in Metro sos Louisiana Gold. La noi n-am vazut.

#9
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 benis, on 28 noiembrie 2015 - 18:43, said:

Ar mai fi și sosul acela chinezesc cu susan.. Cum fras' îl găsesc sau îl produc?
În Dragonul Roșu Megashop (clădirea cea mai înaltă de acolo adică) sunt vreo două supermarketuriu cu produse orientale la etajul 1. Au acolo și ce vrei și ce nu vrei în materie de sosuri iuți, am luat câteva. Au și cu susan.

 benis, on 28 noiembrie 2015 - 18:43, said:

Unde îl găsesc?
Am luat de la Mega Image. Posibil să aibe și prin Auchan, Carrefour, Kaufland.

edit:

Mi-am adus aminte că mai cumpăr și clasicul sos vietnamez iute Vifon. Și ar mai fi un sos iute la o sticlă înaltă și îngustă care apare sub diverse mărci/denumiri.

Să vă povestesc cum se prepară cel mai iute sos care a existat vreodată în România?

Edited by neur0, 28 November 2015 - 19:02.


#10
inacro

inacro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 05.02.2008

 neur0, on 28 noiembrie 2015 - 18:58, said:

Să vă povestesc cum se prepară cel mai iute sos care a existat vreodată în România?
Da.

#11
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Foarte simplu.

Se cumpără 1 kg de ardei din aceia foarte iuți, de exemplu cei verde închis cu striații. Se cumpără o sticlă de ulei de floarea soarelui.

Ardeii se toacă rondele mărunte - bine ar fi să purtați mănuși că altfel o să vă usture pielea. Se pune uleiul într-o cratiță, ardeii deasupra cu tot cu semințe. Se pune cratița pe aragaz cu focul foarte mic și se lasă să fiarbă în ulei minim 30 -40 de minute. Să fiarbă înseamnă că nu trebuie să se prăjească ci să clocotească încet de tot.

După ce se răcește, se strecoară printr-o sită și se pune în sticle.

Câteva picături din chestia asta iuțesc orice mâncare.

#12
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Ați uitat de Wasabi.
Gusturi exotice, nu neapărat picante, ghimbir murat,  ceva mentă verde pe lîngă felul principal,  mîncarea gătită la Wok.
Să nu uităm de caracatiță, sepie,  creveți,  chips de creveți (de la mama lor), samoussa cu curry, etc.

Nu neapărat picante,  dar suficient de tari.
Revenind la subiect, Tabasco roşu, iar ardei iuți cu adevarat iuți, de Guyana,  de Cayenne şi o grămadă de alte soiuri.

#13
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
DAAAA

Attached Files



#14
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
In materie de curry: jalfrezi si madras mi se par cele mai iuti. Phall (paal, faal) parca e cel mai iute curry, dar nu am gasit (si nici nu as incerca).

#15
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Nu prea îmi place curry, mi se par cam împuțite condimentele indiene.

#16
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Chestie de gusturi. Şi poate şi de obişnuință.


#17
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
incercati chimay pentru iute moderat-tare
[ http://www.almalibrebooks.com/chimay.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si daca chiar vreti iute iute, dar foarte gustos, incercati paste din habanero, nu sosuri.

#18
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Uite că nu m-a dus capul să fotografiez condimentele arabesti. Cum semănau cu zacusca noastră,  mi-am uns o felie de pâine, a fost una din puținele situații din viața mea când am plâns. :sadwalk:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate