Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Allview-Firma de cartier?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Am cumparat de de la digi un A6 Quad,dupa un an si ceva s-a umflat acumulatorul.Il duc la garantie la o firma partenera din Constanta.Si-mi spune ca trebuie trimis la Brasov pt ca ei nu au baterii pe stoc,dar sigur imi va da negatie pt ca nu se mai fabrica baterii pt modelul asta de telefon.Il trimit pe 18 si azi zic sa sun la Brasov sa vad in ce stadiu este telefonul.Cand imi cer imei pt verificare cei de la Brasov imi spun ca de fapt imei este pt alt model de telefon.Intradevar caut si eu pe http://www.imei.info/ si apare la un viper v1.Astia comercializeaza telefoane cu imei identic pe doua telefoane?si pe deasupra dupa atatea zile inca nu a fost trimis la Brasov de firma unde am dat telefonul la reparat.

Attached Files



#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Allview este un brand. Aceasta firma nu produce, ci boteaza telefoane. De aici decurge restul...

#3
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Mda, IMEI info ala pare un site foarte reliable :wacko:

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostDamascus77, on 27 noiembrie 2015 - 20:38, said:

Mda, IMEI info ala pare un site foarte reliable Posted Image

pare a fi ceva spamsite

#5
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Culmea dar si cei de la Brasov mi-au confirmat ca imei este de Viper V1.
Stiu ca ei doar sunt botezatori,dar daca erau ambele telefoane inregistrate in reteau digi?

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Reteaua citeste SIM-ul, nu IMEI-ul telefonului.

#7
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Allview produce dispozitivele la Braşov, am fost şi eu la ei atunci când a fost ziua porţilor deschise. Probabil s-a comis o greşeală acolo, însă dacă tu ai dovadă pentru acel telefon, poţi să dovedeşti cele spuse de tine.
Şi eu am păţit exact la fel cu o tabletă Utok, după 1 an, i-sa umflat bateria de a crăpat spatele, frumos împachetată şi trimisă prin curier direct la service, costurile au fost suportate de către service bineînţeles, nu de mine. Funcţionează ca nou nouţă. Am şi un Allview Ax4 Nano de la DIGI, şi funcţionează foarte bine. Allview ştie să facă telefoane low-cost, şi telefoane foarte bune la 1400-1600 lei.

LensFlare, la mine a produce înseamnă a asambla. Scuze că nu am fost destul de explicit, asamblează dispozitivele, pe bucăţi. Asta face şi Samsung, şi oricare producător, doar că nu în RO.

Edited by Swagger, 27 November 2015 - 20:55.


#8
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
@Swagger, ce vrei sa spui prin "produce"? :)

#9
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Dovada mai buna decat certificatul de garantie cu seria imei si cutia originala cu imei pe ea ,nu am .Dar este de ajuns.Nu pot intelege aceasta eroare,de la o firma care se respecta.Eu stiam ca daca se inregistreaza in aceeasi retea doua telefoane cu acelasi imei sunt blocate.

#10
badlink

badlink

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.02.2010
@Swagger, asta faceau ei la inceputuri, cand poti sa zici ca cumva cumva era un telefon ''inventie'' proprie, le asamblau in Bv, acum GARANTAT le iau pe toate de-a gata, TOATE au un corespondent in China sau India,

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View PostSwagger, on 27 noiembrie 2015 - 20:48, said:

LensFlare, la mine a produce înseamnă a asambla. Scuze că nu am fost destul de explicit, asamblează dispozitivele, pe bucăţi. Asta face şi Samsung, şi oricare producător, doar că nu în RO.
acum scuza-ma ca te intreg, dar unde mai exact este Brasov in China?

#12
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Allview aduce piesele din China, in Romania doar le asambleaza si isi pune brandul.

#13
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005

View PostSwagger, on 27 noiembrie 2015 - 20:48, said:

LensFlare, la mine a produce înseamnă a asambla. Scuze că nu am fost destul de explicit, asamblează dispozitivele, pe bucăţi. Asta face şi Samsung, şi oricare producător, doar că nu în RO.

Nu cred ca mai asambleaza nimic in tara, de fapt cred ca nici soft-ul nu mai este adaugat aici... vine direct din China cu tot ce trebuie instalat si "branduit".

Btw, comparatia cu Samsung nu prea isi are locul, mai ales pentru faptul ca Samsung isi produce mare parte din componente, atat de multe incat le gasesti si prin iPhone. Posted Image

Edited by LensFlare, 27 November 2015 - 21:33.


#14
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Adevarat ceea ce ai spus. Eu am zis doar ceea ce stiam. Ultima data cand am dat tarcoale pe la Allview Brasov asta am vazut, si asta stiam, insa vad ca s-au schimbat lucrurile intre timp.

#15
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Nu e prima "neconcordanta" dintre IMEI si modelul de telefon, exista mai demult o discutie pe aria Android (nu avea ce cauta acolo, da' ma rog): Nelamurire imei

#16
all_or_nothing

all_or_nothing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 08.04.2015
Mai nene, nimeni nu asambleaza nimic, ce e cu voi. Eu vasile ion vb cu chinezu: chinezule, fa si mie 10 mii bucati cu specificatiile astea. Ok, cat vrei? Pai..atat. A pai fa 20 de mii de bucati si ne intelegem cu pretul asta. Ok! Asta e toata afacerea olviu, nu se asambleaza nimic la brasov mai copii :)))

#17
totjealex

totjealex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 22.06.2014

View PostYOUR_GOD, on 27 noiembrie 2015 - 20:43, said:

Reteaua citeste SIM-ul, nu IMEI-ul telefonului.
Sigur?

#18
ybit

ybit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 23.11.2015
E bine ca au imei identic pe mai multe telefoane, asa esti greu de monitorizat de SRI daca n-ai sim in telefon.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate