Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Intrebare UPC - cum ma conectez direct cu cablul.

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Wobbe

Wobbe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 12.01.2015
Salut, m-am mutat recent intr-un apartament (destul de mare) unde am net de la UPC, cu router de la ei (Hitron CGNV4)
Netul merge destul de bine pe laptop pentru ca este relativ aproape de el, dar pe calculator (care se afla la o distanta mai mare de router) merge oribil. Viteza mica de descarcare, am lag destul de des si toate cele.

Acum problema sa fie de la router, de la distanta sau de la internet? Am un router mai bun dar cei de la UPC au spus ca nu pot sa-l folosesc deoarece netul merge doar cu routerul lor.

Am zis sa incerc sa ma conectez cu cablul de internet din router la calculator.. am bagat cablul in router, dupa care in calculator (vine prin perete) si nimic, nu merge internetul.
La Enthernet imi zice: Network cable unplugged iar Local Area Connection nu-l am, nu-mi apare nici in Control Panel.
Eu folosesc un adaptor Wireless ca sa imi mearga WI-FI-ul, s-ar putea sa n-am placa de retea instalata? Nu prea ma descurc cu calculatoarele deci niste explicatii mai detaliate ar fi bine venite.

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Folosesti routerul tau cu fir ce iese din routerul de la upc,asa merge,pe direct n-ai cum fiindca e cablu TV dar chiar si daca iti faci rost de o interfata nu merge fiindca dispozitivele se autentifica in retea iar UPC isi da seama ca nu e scula lor.

#3
yougettinserved

yougettinserved

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.05.2015

 Wobbe, on 26 noiembrie 2015 - 20:02, said:

Salut, m-am mutat recent intr-un apartament (destul de mare) unde am net de la UPC, cu router de la ei (Hitron CGNV4)
Netul merge destul de bine pe laptop pentru ca este relativ aproape de el, dar pe calculator (care se afla la o distanta mai mare de router) merge oribil. Viteza mica de descarcare, am lag destul de des si toate cele.

Acum problema sa fie de la router, de la distanta sau de la internet? Am un router mai bun dar cei de la UPC au spus ca nu pot sa-l folosesc deoarece netul merge doar cu routerul lor.

Am zis sa incerc sa ma conectez cu cablul de internet din router la calculator.. am bagat cablul in router, dupa care in calculator (vine prin perete) si nimic, nu merge internetul.
La Enthernet imi zice: Network cable unplugged iar Local Area Connection nu-l am, nu-mi apare nici in Control Panel.
Eu folosesc un adaptor Wireless ca sa imi mearga WI-FI-ul, s-ar putea sa n-am placa de retea instalata? Nu prea ma descurc cu calculatoarele deci niste explicatii mai detaliate ar fi bine venite.

Ti-au spus prostii. Ii suni pe cei de la UPC si ii rogi sa iti puna Hitron-ul in bridge, apoi iti conectezi router-ul tau cu un cablu utp la Hitron.
De aici trebuie sa te descurci singur, cu configurarea router-ului pe ip dinamic/dhcp.

#4
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 Wobbe, on 26 noiembrie 2015 - 20:02, said:

La Enthernet imi zice: Network cable unplugged iar Local Area Connection nu-l am, nu-mi apare nici in Control Panel.
Eu folosesc un adaptor Wireless ca sa imi mearga WI-FI-ul, s-ar putea sa n-am placa de retea instalata?
cablul ala ethernet pe care-l bagi tu in spatele PC-ului, la celalalt capat il infigi in router-ul de la UPC?
esti sigur ca acel cablu face legatura intre cele doua scule si nu este mufat prost sau nu se duce in alta parte?

ce treaba are ethernet-ul cu placa wireless? daca vezi retele WiFi in caseta de conexiuni, n-are cum sa nu fie instalata.

#5
Wobbe

Wobbe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 12.01.2015
O sa incerc acum, am un router Gigabyte.
Legat de placa de retea.. calculatorul vede retelele WiFi pentru ca mi-am cumparat un adaptor wireless (http://www.emag.ro/a...n/pd/E8RV7BBBM/) si daca nu-l am in calculator nu-mi gaseste nicio retea WiFi.

Vad ca la ei pe site spun ca poti sa faci o conexiune din router direct in calculator:

Quote

Conexiune directa prin cablu Ethernet intre computer si router


#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Pai e direct din calculator in router,nu e direct din calculator in cablul de televizor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate