Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce fac teistii in rai ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
72 replies to this topic

#1
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Orice teist serios si veritabil , dupa ce a aflat de marea rasplata de la sfarsitul vietii lor
Spoiler
, cu siguranta a inceput sa-si faca planuri pentru Rai pentru cel putin , sa zicem , primii 1500 de ani din eternitate (o valoare infima pentru cat vor sta defapt pe acolo).

Propun deci ca teistii sa ne arate desfasuratorul de activitati pe care le vor intreprinde in rai , desigur fiindca vorbim de durate lungi de timp , ii rog sa selecteze cele mai interesante activitati la care s-au gandit , in functie de religia aleasa , pot adauga si cele 72 de virgine , adica ce vor face cu ele , am inteles ca unii vor primi si planeta , in cazul acesta ce vor face cu acea planeta , etc . Exclus activitatiile de tip slavire a zeului desigur .
Si ateii pot contribui cu idei desigur.

Voi propune eu prima activitate interesanta din rai , si anume :
Aceasta este o situatie ipotetica:
" A te da in leagan cu persoana care te-a omorat pe tine si pe familia ta " + bonus " sotia ta nu credea in dzeu la momentul crimei deci a ajuns in iad " cu mentiunea "criminalul s-a intors la dzeu in ultimele clipe ale vietii si a fost salvat" , aceasta idee este in total acord cu scriptura , iar in rai sigur nu se va putea tine ranchiuna . Aceasta idee este imprumutata din videoclipul opera de arta a lui darkmatter2525
Spoiler
:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zDwr8Ptq3gc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#2
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
eu cred ca e o stare continua de betie, ca si cum ai fi drogat, vezi mult alb.... Soare.... Orgasme continue....

#3
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Ce pana mea visati la rai sau iad,ca nimeni nu stie ce se intampla cu noi dupa moarte,un simplu lucru stim e ca "fizic" ajungem sub 2 metri de pamant,and thats it ! restu e mister si cu asta basta ! nu va mai luati dupa povesti de 2 bani si vedeti-va de viata,traiti-o din plin ! e mult mai simplu asa !

#4
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 29.08.2013
Culeg panseluţe.

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
n-as vrea sa te descurajez, dar... din cate am inteles, nu te duci direct in momentul in care mori... mai astepti putin, doar pana la ziua judecatii de apoi
abia dupa aia esti repartizat... deci?

precizare: ma refer la raiul crestin!

Edited by Nero-d, 26 November 2015 - 19:54.


#6
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Deocamdata ce-i mai greu e ca toata lumea vrea in rai dar nimeni nu vrea sa moara.In afara de asta poate fi extrem de plictisitor cu pajisti verzi si liniste deplina.
   Daca ajungi in rai posibil sa ratezi sa cunosti unele din cele mai mari personalitati ale omenirii si poate chiar mari umanisti.Cu virginele e mai complicat , cum arata ? Cum le vom recunoaste ca aici nu am cunoscut , toate spun ca au fost rapite de extraterestri , deci au pierdut virginitatea intr-o alta viata altfel ce sa inteleg?

#7
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 04.10.2014

View Postunucelalalt, on 26 noiembrie 2015 - 19:51, said:

Deocamdata ce-i mai greu e ca toata lumea vrea in rai dar nimeni nu vrea sa moara.In afara de asta poate fi extrem de plictisitor cu pajisti verzi si liniste deplina.
   Daca ajungi in rai posibil sa ratezi sa cunosti unele din cele mai mari personalitati ale omenirii si poate chiar mari umanisti.Cu virginele e mai complicat , cum arata ? Cum le vom recunoaste ca aici nu am cunoscut , toate spun ca au fost rapite de extraterestri , deci au pierdut virginitatea intr-o alta viata altfel ce sa inteleg?

super tare;

oricum e un topic bun pe care il voi urmari cu interes.

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Eu am sa petrec zi si noapte:

[ http://www.maneleblog.ro/wp-content/uploads/2013/10/Adi-Minune-a-dat-foc-la-tiganie-cu-melodia-Toti-adolescentii-urlau.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vorba lui Adi Minune:

Don't need reason
Don't need rhyme
Ain't nothin' that I'd rather do
Goin' down
Party time
My friends are gonna be there too

#9
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostBursul, on 26 noiembrie 2015 - 20:00, said:

Eu am sa petrec zi si noapte:

Sa-mi arati in biblie unde scrie de paranghelii ...

Edited by _-AppleS-_, 26 November 2015 - 20:07.


#10
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
stau cu gagicile la soare .... pe plaja

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Citeste capitolul cu transformarea apei in vin. De ce crezi ca s-a terminat vinul Posted Image

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu m-as uita/as citi/asculta toate filmele, cartile, melodiile posibile. Atentie, nu existente ci posibile. Numarul fisierelor pina la (sa zicem) 5000 GB este finit (maricel dar finit). Le-as genera pe toate (ma rog, unul cite unul ca poate zi ca n-am spatiu dar un hdd de 5TB nu-i problema nici pe aici, e ceva la ordinea zilei) si le-as viziona/asculta/citi/etc. Asta din pacate sau fericire ar lua DOAR un timp finit, deci infinit de mic fata de eternitate. Bine, dar dupa ce am trecut prin toate sigur imi vin idei.

#13
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

View PostBursul, on 26 noiembrie 2015 - 20:00, said:

Eu am sa petrec zi si noapte:

[ http://www.maneleblog.ro/wp-content/uploads/2013/10/Adi-Minune-a-dat-foc-la-tiganie-cu-melodia-Toti-adolescentii-urlau.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vorba lui Adi Minune:

Don't need reason
Don't need rhyme
Ain't nothin' that I'd rather do
Goin' down
Party time
My friends are gonna be there too

sa nu zici ca ha invatat iengleza .... macati-as ....

#14
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View Postf300, on 26 noiembrie 2015 - 20:11, said:

Le-as genera pe toate (ma rog, unul cite unul ca poate zi ca n-am spatiu dar un hdd de 5TB nu-i problema nici pe aici, e ceva la ordinea zilei) si le-as viziona/asculta/citi/etc.
Poti deja citi toate combinatiile de pana la 3200 de caractere posibile pe site-ul https://libraryofbabel.info , daca te apuci acum s-ar putea sa termini .

View Posthightech-sys, on 26 noiembrie 2015 - 20:10, said:

stau cu gagicile la soare .... pe plaja
Sti ca nu poti avea ganduri necurate , nu-i asa ?

Edited by _-AppleS-_, 26 November 2015 - 20:20.


#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ahahaha, misto site. Stai ca n-am timp de alea reale. Poate in rai sau pardon iad, daca e cazul, ca n-o sa ma inteleg cu nici un zeu. Poate doar cu FSM.

#16
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013
Gandul eternitatii ma inspaimanta. De aceea am renuntat de mult la religie.

Edit: Am realizat tarziu ca e topic pt. teisti.

Edited by s-brody, 26 November 2015 - 20:38.


#17
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Experientele crestine adevarate ale raiului : http://www.crestinor...ului-69894.html

"...nici un crestin care are dreapta judecata, nu crede in strambatura ateista a unui rai "in cer", desi sunt unii protestanti necunoscatori, care asezau raiul intr-o galaxie sau constelatie indepartata. Intreaga lume vazuta este cazuta si stricata, si nu se afla nici un loc in ea pentru raiul cel nevazut al lui Dumnezeu, care este un adevar duhovnicesc iar nu material.

raiul si iadul sunt cu adevarat "locuri", dar nu locuri din lumea aceasta, din sistemul nostru spatio-temporal. Aceste "locuri" sunt atat de deosebite de notiunile noastre pamantesti de "loc", ca ne vom tulbura fara nadejde, daca incercam sa reconstituim o "geografie" a lor. Unele Vieti ale sfintilor arata limpede ca "cerurile" se afla deasupra "raiului pamantesc"; altele arata ca
sunt cel putin "trei ceruri" - dar nu este de datoria noastra sa asezam "hotarele" acestor locuri sau sa incercam sa deslusim insusirile lor.

Prin Pronia lui Dumnezeu ne sunt daruite asemenea descrieri pentru a ne insufleti sa luptam ca sa ajungem in aceste locuri, printr-o viata si moarte crestina - iar nu pentru a ne folosi de chipuri de judecata lumeasca si cunostinte care nu li se potrivesc. Sf. Ioan Gura de Aur ne aminteste cu dreptate ca trebuie sa cercetam in chip potrivit cele ale raiului si ale iadului: "Va intrebati unde se afla iadul; dar de ce trebuie sa stiti voi asta? Voi trebuie sa stiti ca iadul exista, nu unde se afla el ascuns .... Dupa parerea mea, iadul se afla undeva in afara acestei lumi .... Nu trebuie sa incercam sa aflam unde se afla iadul, ci cum sa scapam de el" (Omilie la Romani 31, 3-4).

Adevaratele experiente crestine ale raiului poarta pururea aceeasi pecete a experientei din alta lume. Cei care au vazut raiul au calatorit pur si simplu intr-un loc ales. Ei au intrat intr-o stare duhovniceasca aparte.

Avva Serapion a descris astfel moartea Sf. Marcu de Tracia: "Uitandu-ma in sus, am vazut sufletul sfantului, care fusese slobozit din legaturile trupului. Maini de ingeri il acopereau cu un vesmant alb stralucitor, si il ridicau la cer. Am vazut calea care trecea prin vazduh catre cer, si cerurile deschise. Apoi am vazut hoardele de draci stand pe cale si am auzit un glas de inger spunand dracilor: "Fii ai intunericului! Fugiti si ascundeti-va de la fata luminii dreptatii!" Sufletul sfant al lui Marcu a fost tinut in vazduh vreme de vreun ceas. Apoi s-a auzit glas din cer, graind catre ingeri: Luati-l si-l aduceti aici pe cel care i-a facut pe draci de ocara. Cand sufletul sfantului trecuse fara nici o vatamare printre hoardele dracilor si se apropiase deja de cerul deschis, am vazut ca si cum ar fi fost o mana intinsa din cer, care primea sufletul cel curat. Apoi aceasta vedenie s-a ascuns de la ochii mei, si n-am mai vazut nimic" (Vietile sfintilor, 5 aprilie).

Experientele raiului sunt de multe feluri. Uneori un suflet este dus la cer inainte de moarte ca sa i se arate minunile lui sau locul care este gatit acolo pentru suflet. Astfel, Sf. Mavra, dupa ce s-a impotrivit celor doua vedenii mincinoase ale duhurilor celor cazute din vremea muceniciei ei , a povestit experienta care a urmat, cea daruita de Dumnezeu: "Am vazut si un al treilea barbat, foarte frumos la chip; fata lui stralucea ca soarele. M-a luat de mana, m-a dus sus la cer si mi-a aratat un tron acoperit cu vesminte albe, si o cununa, care era cea mai minunata la infatisare. Uimita de asemenea frumusete, l-am intrebat pe barbatul care ma dusese sus la cer: "Al cui este acesta, Doamne al meu?" El mi-a raspuns: "Aceasta este rasplata pentru nevointa ta .... Dar acum intoarce-te in trupul tau. La ceasul sase din zorii zilei, vor veni ingerii lui Dumnezeu sa-ti ia sufletul ca sa ti-l duca sus la cer."

Sf. Salvie de Albi, ierarh al Galiei din veacul al VI-lea, dupa ce fusese mort cea mai mare parte a zilei, s-a intors la viata si i-a povestit urmatoarele prietenului sau, Sf. Grigorie de Tours: "Acum patru zile, cand mi s-a zguduit chilia si m-ai vazut zacand mort, am fost ridicat de doi ingeri si dus pana la cel mai inalt suis al cerului, pana cand mi s-a parut ca am sub picioare nu numai acest pamant scarbavnic, ci si soarele si luna, norii si stelele. Apoi am fost calauzit printr-o poarta care stralucea mai puternic decat lumina soarelui si am intrat intr-o cladire unde podeaua intreaga stralucea ca aurul si argintul. Este cu neputinta de descris lumina aceea. Locul era plin de multime mare de oameni, care nu erau nici barbati nici femei, care se intindeau pana departe in toate partile, ca nu se putea vedea capatul. Ingerii mi-au croit cale prin multimea de oameni din fata mea si am venit la locul spre care se indreptase privirea noastra, pe cand ne aflam departe. Deasupra acestui loc atarna un nor mai stralucitor decat orice lumina si nu se putea vedea nici soarele, nici luna si nici stelele. Norul stralucea cu adevarat mai puternic decat toate celelalte, cu stralucire neimprumutata. Din nor a iesit un glas, ca glasul multor ape. Pacatos cum sunt, am fost intampinat cu mare cinste de fiinte oarecare, unele imbracate in vesminte preotesti iar altele in haine obisnuite. Calauzele mele mi-au spus ca acestia erau mucenicii si alti barbati sfinti pe care noi ii cinstim aici pe pamant si carora ne rugam cu mare evlavie.

Pe cand stateam aici, a suflat spre mine o adiere de o asemenea dulceata ca, fiind hranit cu ea nu am mai simtit nevoia sa mananc ori sa beau pana acum. Apoi am auzit un glas care a spus: "Lasati-l pe barbatul acesta sa se intoarca in lume caci bisericile noastre au nevoie de el. Am auzit glasul dar nu am putut sa vad cine vorbea. Apoi m-am aruncat cu fata la pamant si am plans. "Vai, vai, o, Doamne!" Am zis. "De ce mi-ai aratat aceste lucruri numai ca sa mi le iei iarasi inapoi? ..." Glasul care imi vorbise, a spus: "Mergi in pace. Voi veghea asupra ta pana cand te voi aduce din nou in locul acesta." Apoi calauzitorii mei m-au lasat, iar eu m-am intors prin poarta prin care intrasem, plangand ca am plecat."
Din aceste relatari, putem deslusi deja trei insusiri ale adevaratei experiente crestine a raiului: este un urcus; sufletul este purtat de ingeri; este intampinat si primit in randul locuitorilor raiului.

#18
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
nici nu puteti sa va imaginati ce se poate face.
este un infinit de facut si de vazut si de ascultat si de simntit.
este exact cum ai fii fericit pe pamant.
nu foame nu sete nu dorinta, nu durere, ci doar ce trebuie.
multi savanti au trecut la castrare de la o varsta , ca sa nu fie perturbati de la ceeia ce faceau.
daca esti u om al placerilor si pt tine viata se reduce la , papa, caca, si fufu, te asemeni cu un individ ce l-am taiat si sta la afumat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate