Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Windows pt laptop lenovo

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Ghibster5

Ghibster5

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.04.2015
Buna seara.De curand am achizitonat un  Laptop Lenovo 15.6'' B50-80, HD, Procesor Intel® Core™ i3-5020U 2.2GHz Broadwell, 4GB, 1TB, Radeon R5 M330 2GB, FingerPrint Reader FreeDos.Acum vreau sa cumpar si o licenta pt windows 7, dar problema este ca nu stiu pe cati biti sa iau. 32 sau 64.care ar fii mai indicat ?
Multumesc



#2
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
windows 8 pe 64 biti , de vrei windows 7 ? e deja antic .
e ca si cum ai pune pe o masina nou cauciucuri de 10 ani

Edited by botelucian, 25 November 2015 - 23:16.


#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Daca nu ma insel poti folosi aceeasi licenta pt oricare dintre cele doaua variante.

#4
Ghibster5

Ghibster5

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.04.2015
M-am obisnuit cu el si deasta am zis ca o sa imi iau win 7.8 are fratele meu pe laptop si mie nu imi place cum e meniul,deci varianta pe 64 de biti ar fii mai ok ?

#5
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
oricare
dar daca vrei sa mai pun 4 gb ram si sa nu reinstaezi windowsul mergi de la inceput pe 64 biti

#6
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015

View PostGhibster5, on 25 noiembrie 2015 - 23:24, said:

M-am obisnuit cu el si deasta am zis ca o sa imi iau win 7.8 are fratele meu pe laptop si mie nu imi place cum e meniul,deci varianta pe 64 de biti ar fii mai ok ?
Incearca Windows 10, chiar m-a suprins placut. Nu m-am mai bucurat de aparitia unui Windows de cand a aparut Vista, care chiar a adus o imbunatatire majora.

#7
Ghibster5

Ghibster5

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.04.2015

View Postbotelucian, on 25 noiembrie 2015 - 23:33, said:

oricare
dar daca vrei sa mai pun 4 gb ram si sa nu reinstaezi windowsul mergi de la inceput pe 64 biti
Deocamdata laptopul o sa ramana asa cum l-am luat.nu o sa-i fac nici un upgrade.

View Postalex1912, on 25 noiembrie 2015 - 23:38, said:

Incearca Windows 10, chiar m-a suprins placut. Nu m-am mai bucurat de aparitia unui Windows de cand a aparut Vista, care chiar a adus o imbunatatire majora.
O sa pun acum 7.dar ma gandesc sa trec si la 10 sa vad cum e.si daca nu o sa-mi plac o sa trec inapoi la 7

#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostGhibster5, on 25 noiembrie 2015 - 23:11, said:

Buna seara.De curand am achizitonat un  Laptop Lenovo 15.6'' B50-80, HD, Procesor Intel® Core™ i3-5020U 2.2GHz Broadwell, 4GB, 1TB, Radeon R5 M330 2GB, FingerPrint Reader FreeDos.Acum vreau sa cumpar si o licenta pt windows 7, dar problema este ca nu stiu pe cati biti sa iau. 32 sau 64.care ar fii mai indicat ?

Trebuie sa fie pe 64 biti, deoarece laptopul are 4 GB RAM.

Licentele pentru Windows 7 nu mai sunt comercializate de catre Microsoft, deoarece a iesit din perioada de suport. Mai poti gasi prin unele magazine, dar sunt scumpe.
Daca doresti sa utilizezi laptopul la adevaratul lui potential, atunci ai nevoie de Windows 8.1 minim. Pentru Windows 7 s-ar putea sa nu gasesti nici drivere.

Cumpara o licenta retail de Windows 8.1 si faci, de asemenea, upgrade gratuit la Windows 10 pe laptopul respectiv. Astfel vei ramane cu o licenta retail de 8.1 + o licenta OEM pentru Windows 10 la un pret mai mic decat o licenta OEM de Windows 10.
Sau poti cumpara direct o licenta OEM sau retail pentru Windows 10 Home care este oricum mai ieftina decat o licenta pentru Windows 7, indiferent de editie.

View PostGhibster5, on 25 noiembrie 2015 - 23:24, said:

M-am obisnuit cu el si deasta am zis ca o sa imi iau win 7.8 are fratele meu pe laptop si mie nu imi place cum e meniul,deci varianta pe 64 de biti ar fii mai ok ?

Este absurd. Interfata lui Windows 8.1 este superioara celei a lui Ferestre 7. Dupa ce te obisnuiesti cu ea, nu o sa iti mai placa meniul limitat din 7. Dar ca sa fie trecerea mai usoara poti instala si folosi o perioada un Start Menu, cum ar fi Classic Shell, pana cand inveti cum sa folosesti Start Screen si Apps view, sa customizezi ecranul Start etc.
Sau treci direct la Windows 10 care este un fel de corcitura intre Windows 7 si Windows 8. Interfata lui Windows 10 este mai limitata comparativ cu cea a lui Windows 8.1, Start Menu-ul este mai limitat decat cel din Ferestre 7, in schimb se misca ceva mai putin greoi decat Ferestre 7 si aproape la fel de bine ca Windows 8.1.

#9
mariusrap

mariusrap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 20.11.2008
Fenomenul de acuma cu windows 10 si windows 7 e la fel ca acuma 6-7 ani cu xp-ul si 7. Romanul daca este invatat cu ceva vechi, prefera sa-l foloseasca pana iese din "garantie" .

Cel mai bine cumperi 8.1 x64 si faci upgrade la 10.

#10
Ghibster5

Ghibster5

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.04.2015
Multumesc la toti pt sfaturi.pana la urma am luat windows 7 pt ca la gasit fratemio la reducere in ceva magazin in italia.Dar acum dupa ce l-am instalat nu imi recunoaste placa video.Am instalat toate driverele de la lenovo de pe site si tot imi apare in device manger la video controlo semnul exclamari cu galben.Pana la urma o sa trec la windows 8.1 sa vedem cum e.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate