Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare sistem audio pentru vinyl

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
yok

yok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 20.11.2007
Salutare,

As dori sa achizitionez un sistem audio ce va deservi atat un TV, cat si pentru muzica pe vinyl.


1. Stiu ca pentru acest tip de achizitie trebuiesc cat mai multi banuti, insa bugetul meu este redus la 8000 ron.

2. Sistemul isi va avea resedinta intr-un living de 75 mp;

3. Ideal as vrea un sistem de boxe 5.1 din lemn ( si wi-fi daca s-ar putea Posted Image  ), insa m-as multumi si cu un 2.1 suficient de puternic pentru spatiul living-ului.

4. Eu am gasit urmatoarele componente:

- Boxe

- Subwoofer

- Platan

- Receiver

Edited by yok, 25 November 2015 - 15:48.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Pentru sunet de calitate, eu as vrea boxe si amplificator. Wifi-ul e pentru mp3 si alte alea, iar acestea nu se prea leaga de vinyl-ul tau.

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Grija la tensiunile de alimentare, cel putin receiver-ul e la 120V/60hz, nu scrie c-ar avea intrare pt doza magnetica, deci probabil mai ai nevoie de un preamplificator-corector (RIAA)

#4
yok

yok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 20.11.2007

 YOUR_GOD, on 25 noiembrie 2015 - 16:06, said:

Pentru sunet de calitate, eu as vrea boxe si amplificator. Wifi-ul e pentru mp3 si alte alea, iar acestea nu se prea leaga de vinyl-ul tau.


Salut,

Merci pt raspuns. Ai si vreo recomandare? M-ar ajuta mai mult ceva concret.

#5
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Asteapta sa apara eiffel. El e expert la sunet pe aici.

#6
yok

yok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 20.11.2007

 AMETHIST, on 25 noiembrie 2015 - 16:18, said:

Asteapta sa apara eiffel. El e expert la sunet pe aici.


Merci frumos. :)

#7
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Cred c-ar trebui putin "ajustata" aria unde-ar trebui inclus acest topic.

yok, bag seama ca vrei ceva, dar nu prea stii exact ce...

Living-ul acela are 75mp, sau ai gresit initial ?
Sistemul ala audio va reda numai muzica si sunetul tv-ului sau si filme cu sonor multichannel, adica ai nevoie de sistem 5.1 sau stereo ?
Evident ca-n aceeasi bani obtii un stereo cu o calitate a sunetului mult mai buna decat a unui 5.1, din niste simple motive de logica economica.
Observ ca ai inclus printre propuneri si-un receviver a/v de pe alte vremuri, momentan Yamaha cu seria 300 a ajuns la RX-V379, care stie sa faca si-un pic de cartofiori prajiti.
Apoi, ai si niste boxe active (acele Audioengine-uri), ori,daca optezi pentru receiver, nu mai ai nevoie de boxe active.

Una peste alta, ce ai nevoie ar fi:
- un DAC extern, pentru a scoate sunetul din tv, intr-un mod cat mai curat si calitativ.
- un amplificator stereo potent, eventual unul mai rezolut, cu dinamica mare, sa mai contracareze (fortand un pic exprimarea) un pic lipsa de dinamica a sunetului de vinil.
- o pereche de boxe de podea, cu SPL initial cat mai mare, in stare sa-ti umple acea camera de 75mp.

Apropo, vinil-urile acelea sunt niscaiva din alea de pe vremea.....ma rog, alte vremuri, sau ceva nou, cu melodii remasterizate ?

Edited by Protopopeus, 25 November 2015 - 16:36.


#8
yok

yok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 20.11.2007

 Protopopeus, on 25 noiembrie 2015 - 16:21, said:

Cred c-ar trebui putin "ajustata" aria unde-ar trebui inclus acest topic.

yok, bag seama ca vrei ceva, dar nu prea stii exact ce...

Living-ul acela are 75mp, sau ai gresit initial ?
Sistemul ala audio va reda numai muzica si sunetul tv-ului sau si filme cu sonor multichannel, adica ai nevoie de sistem 5.1 sau stereo ?
Evident ca-n aceeasi bani obtii un stereo cu o calitate a sunetului mult mai buna decat a unui 5.1, din niste simple motive de logica economica.
Observ ca ai inclus printre propuneri si-un receviver a/v de pe alte vremuri, momentan Yamaha cu seria 300 a a ajuns la RX-V379, care stie sa faca si-un pic de cartofiori prajiti.
Apoi, ai si niste boxe active (acele Audioengine-uri), ori,daca optezi pentru receiver, nu mai ai nevoie de boxe active.

Una peste alta, ce ai nevoie ar fi:
- un DAC extern, pentru a scoate sunetul din tv, intr-un mod cat mai curat si calitativ.
- un amplificator stereo potent, eventual unul cu dinamica mare, sa mai contracareze (fortand un pic exprimarea) un pic lipsa de dinamica a sunetului de vinil.
- o pereche de boxe de podea, cu SPL initial cat mai mare, in stare sa-ti umple acea camera de 75mp.

Apropo, vinil-urile acelea sunt niscaiva din alea de pe vremea.....ma rog, alte vremuri, sau ceva nou, cu melodii remasterizate ?


Corect. Stiu ce vreau, dar nu stiu sa le potrivesc :D.

1. Livingul are 75 mp. Casa, nu apartament.
2. Prefer un sistem audio care sa redea sunetul/muzica cat mai bine posibil de pe vinyluri( acestea vor fi si vechi, dar si vinilyluri noi aparute), dar si TV-ul/filme multichannel.
3. Propunerile facute de mine sunt facute dupa putin research. Tocmai de aceea am nevoie de sfatul vostru, ca sa nu ajung sa cumpar ceva frumos si prost :) . Nu ma pricep la partea asta audio.
4. M-ar ajuta si ceva recomandari, dar am sa caut si eu in functie de ce mi-ai zis tu.

Merci.

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 yok, on 25 noiembrie 2015 - 16:15, said:

Am citit ce au raspuns colegii si mi-am dat seama ca nu am luat in calcul sunetul 5.1. Si asta pentru ca tu vorbeai despre vinyl si ceva audio serios. 5.1 nu se incadreaza la muzica, ci la enternainment (filme, jocuri).
Eu nu m-as întinde. As lua un amplificator, uite, Yamaha A-S701 si tot de la ei, NS-777 sau 555, ca sa fii sigur ca nu gresesti...combinatia. Apoi, poti refeni la vinyl, asa cum spuneau si colegii. Repet: este vorba despre ce as cumpara eu. Camera este de cam 10 pe 7, hm? Mare. Oricum, exemplele mele, o vor umple cu sunet.

Pentru 5.1, se complica treaba, pretul creste si calitatea...scade. Iar parerea mea.

#10
yok

yok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 20.11.2007

 YOUR_GOD, on 25 noiembrie 2015 - 16:39, said:

Am citit ce au raspuns colegii si mi-am dat seama ca nu am luat in calcul sunetul 5.1. Si asta pentru ca tu vorbeai despre vinyl si ceva audio serios. 5.1 nu se incadreaza la muzica, ci la enternainment (filme, jocuri).
Eu nu m-as întinde. As lua un amplificator, uite, Yamaha A-S701 si tot de la ei, NS-777 sau 555, ca sa fii sigur ca nu gresesti...combinatia. Apoi, poti refeni la vinyl, asa cum spuneau si colegii. Repet: este vorba despre ce as cumpara eu. Camera este de cam 10 pe 7, hm? Mare. Oricum, exemplele mele, o vor umple cu sunet.

Pentru 5.1, se complica treaba, pretul creste si calitatea...scade. Iar parerea mea.

Asa este. La banii astia nici eu nu prea cred ca am cum sa potrivesc un 5.1, desi ar fi fost frumos :) .

Merci pt recomandare.

#11
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
daca esti prin tara, si ai ceva timp, nu ar fi rau sa dai o fuga pana la astia si poate chiar iti fac un sistem pe care il si poti testa cat de cat: https://www.avstore.ro/
la banii pe care vrei sa-i bagi in sistem, nu ar strica sa si auzi sistemul inainte sa-i dai.

#12
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

 yok, on 25 noiembrie 2015 - 16:44, said:


Asa este. La banii astia nici eu nu prea cred ca am cum sa potrivesc un 5.1, desi ar fi fost frumos Posted Image .
............

Hmm, nu-i problema de bani ca, pana la urma, totul se rezuma la standardele si asteptarile beneficiarului. Unii considera ca si Z906 e sistem audio, iar acela, 5.1 fiind, costa o infimitate pe langa cei 8000lei.

Insa, daca, totusi doresti o calitate a sunetului cat mai buna, e nasol sa introduci in ecuatie 5.1 fiindca va trebui sa imparti banii intre un receiver a/v, care va fi vai de el la capitolul amplificare, raportat la un amplificator stereo pur-sange, dar si catre un sistem de 6 boxe, care, eviddent, vor fi mult mai slabe decat doar doua boxe, in acelasi buget.

Rezumand, acel Rega RP1 bag seama ca-i si la reducere acum, si-l iei cu ceva peste 900 lei de la noi (apropo, nu stai in Romania, sau vrei sa cumperi din afara ?!).
Nu cumva sa uiti de preamplificatorul Phono, ca semnalul de iesire al pick-up-ului e mic si trebuie un preu dedicat. Un Phono preu tot Rega e pe la 500 lei (si de la alte marci tot pe-acolo sunt ca pret).
Mai departe, daca zici ca ai si discuri vechi, hmm, eu as avea emotii, prin urmare m-as abtine de la un amplificator foarte detaliat, cum e acel Yamaha A-S501, o scula foarte buna la pretul ei, de altfel, si as merge pe un amplificator cu un sunet ceva mai linistit si mai relaxant, cum ar fi omologul NAD C326.
Iar pentru boxe, data fiind suprafata mare a camerei, vei avea nevoie de boxe cu un SPL initial substantial, adaugand si "colaborarea" buna cu amp-ul NAD, eu as avea in vedere o pereche de Klipsch-uri. Modelul RF-52 II cred c-ar fi taman potrivit, ca si raport pret/performanta.
Ba chiar, daca vrei sa faci economie, poti recurge oricand la un amplificator SH, ca de exemplu un Harman Kardon 6650R (il gasesti la vreo 600 - 800lei) ar coafa de minune boxele alea.

Edited by Protopopeus, 25 November 2015 - 17:28.


#13
yok

yok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 20.11.2007

 shmu, on 25 noiembrie 2015 - 17:13, said:

daca esti prin tara, si ai ceva timp, nu ar fi rau sa dai o fuga pana la astia si poate chiar iti fac un sistem pe care il si poti testa cat de cat: https://www.avstore.ro/
la banii pe care vrei sa-i bagi in sistem, nu ar strica sa si auzi sistemul inainte sa-i dai.

Doar ce am luat niste casti de la ei.
Sunt ok, dar sincer, am preferat sa deschid postul asta pt ca am mai multa incredere decat in sfaturile din magazine.

#14
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai...

pe aici se dau mai mult sfaturi de pc decat audio... deci nush cati se pricep. Posted Image... mai ai aria audio

si ideea cu magazinul era ca poti merge in showroom si poti testa ce iti propun ei. si doar urechile tale iti pot spune daca sunt ok produsele sau nu. pentru ca fiecare din noi avem asteptari diferite in ceea ce priveste audio.

Edited by shmu, 25 November 2015 - 17:34.


#15
yok

yok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 20.11.2007

 shmu, on 25 noiembrie 2015 - 17:34, said:

pai...

pe aici se dau mai mult sfaturi de pc decat audio... deci nush cati se pricep. Posted Image... mai ai aria audio

si ideea cu magazinul era ca poti merge in showroom si poti testa ce iti propun ei. si doar urechile tale iti pot spune daca sunt ok produsele sau nu. pentru ca fiecare din noi avem asteptari diferite in ceea ce priveste audio.

Am ezitat sa postez in aria Audio, ca m-am gandit ca pana la urma cer niste pareri pt o achizitie. Am sa ajung si pe la avstore prin februarie.

 Protopopeus, on 25 noiembrie 2015 - 17:26, said:

Hmm, nu-i problema de bani ca, pana la urma, totul se rezuma la standardele si asteptarile beneficiarului. Unii considera ca si Z906 e sistem audio, iar acela, 5.1 fiind, costa o infimitate pe langa cei 8000lei.

Insa, daca, totusi doresti o calitate a sunetului cat mai buna, e nasol sa introduci in ecuatie 5.1 fiindca va trebui sa imparti banii intre un receiver a/v, care va fi vai de el la capitolul amplificare, raportat la un amplificator stereo pur-sange, dar si catre un sistem de 6 boxe, care, eviddent, vor fi mult mai slabe decat doar doua boxe, in acelasi buget.

Rezumand, acel Rega RP1 bag seama ca-i si la reducere acum, si-l iei cu ceva peste 900 lei de la noi (apropo, nu stai in Romania, sau vrei sa cumperi din afara ?!).
Nu cumva sa uiti de preamplificatorul Phono, ca semnalul de iesire al pick-up-ului e mic si trebuie un preu dedicat. Un Phono preu tot Rega e pe la 500 lei (si de la alte marci tot pe-acolo sunt ca pret).
Mai departe, daca zici ca ai si discuri vechi, hmm, eu as avea emotii, prin urmare m-as abtine de la un amplificator foarte detaliat, cum e acel Yamaha A-S501, o scula foarte buna la pretul ei, de altfel, si as merge pe un amplificator cu un sunet ceva mai linistit si mai relaxant, cum ar fi omologul NAD C326.
Iar pentru boxe, data fiind suprafata mare a camerei, vei avea nevoie de boxe cu un SPL initial substantial, adaugand si "colaborarea" buna cu amp-ul NAD, eu as avea in vedere o pereche de Klipsch-uri. Modelul RF-52 II cred c-ar fi taman potrivit, ca si raport pret/performanta.
Ba chiar, daca vrei sa faci economie, poti recurge oricand la un amplificator SH, ca de exemplu un Harman Kardon 6650R (il gasesti la vreo 600 - 800lei) ar coafa de minune boxele alea.


Merci frumos de sfaturi. Cred ca am primit ce aveam nevoie. Achizitia va fi prin februarie. Revin cu ce am luat si eventual niste poze, ca asa ne place sa ne laudam noua :D.

Seara buna,

#16
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Noi, acolo, pe Audio, avem rubrica dedicata pentru laudat, cu poze cu tot dar si cu despicat firu'-n patru...  Posted Image

Nu omite auditiile, o mie de vorbe nu fac cat......o melodie ascultata cu propriile urechi.

De asemenea, nu omite sa ai in vedere si vreo amenajare acustica a acelei camere. Pare mare tare si mi-e teama sa ma gandesc ce ecou are-n ea.
Chit ca anumite boxe au horn-uri (precum acele Klipsch-uri) care, pe langa cresterea eficientei, contribuie si la mentinerea mai stabila a sunetelor in spatiu, la distante mari, pe langa boxele "clasice" al caror sunet devine mai difuz.

Edited by Protopopeus, 25 November 2015 - 17:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate