Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Foloclor "modern" vs Muzică populară arhaică

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Nu înțeleg de ce românul trebuie să asculte și să se distreze pe muzică de genul, care cică este muzică populară.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/k2XGXQ9SVSo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zrTEkMbyCJk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Când noi avem așa ceva, sunet arhaic, românesc, decență etc

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4R_2rYA8Zts?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kQj8y0YK0ng?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Și da am greșit titlul și de-abia acuma am văzut.

Edited by Velaxa, 25 November 2015 - 14:36.


#2
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Irina Loghin,Maria Ciobanu............

#3
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Nu prea le auzi la petreceri, mai ales aici în Banat. Atât în Moldova cât și în Banat la nunți auzi doar folco-manele.

#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
asta e frate, lumea se transforma, nu ai ce sa faci! ieri stateai in bordeie, azi stai la apartament, ieri mancai mamaliga cu posirca, azi mananci pilaf cu curry.  azi te inchini la dumnezeu, maine te vei inchina la allah.
toate lucrurile evolueaza pe lumea asta.

#5
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Care-i diferenta intre ce ai postat? Imi displac in egala masura Posted Image

Edited by Arianna-D, 25 November 2015 - 14:54.


#6
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Este o diferență între a nu-ți place și a alege între muzică bună și proastă. Nici eu nu mă omor cu muzica clasică, dar nu pot zice că e muzică proastă.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C5i7tiNFulU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

vs

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xoFNWLoSCHs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postrich1974, on 25 noiembrie 2015 - 14:51, said:

asta e frate, lumea se transforma, nu ai ce sa faci! ieri stateai in bordeie, azi stai la apartament, ieri mancai mamaliga cu posirca, azi mananci pilaf cu curry.  azi te inchini la dumnezeu, maine te vei inchina la allah.
toate lucrurile evolueaza pe lumea asta.

Se schimbă este corect să spui, să spui că evoluează nu este tot timpul corect.

Edited by Velaxa, 25 November 2015 - 14:57.


#7
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Ca sa zic asa, eu cand aud muzica "populara" deja mi se zbarlesc perii pe maini.
In ultimul timp fac distinctie clara intre popular si traditional.

As zice ca muzicile astea, de toate felurile si genurile, ele sunt expresia societatii care le produce, fara prea mari diferente intre genuri. Numai spatiul si timpul in care au fost produse le fac distinctia. Astfel, muzica traditionala canta trairi curate ale omului: curajul, jalea, fericirea, dragostea, etc. Rock-ul canta despre libertate, rebeliune. Iar R&B, house, manele, populare, si tot restul muzicii veacului nostru canta o societate corupta, cu temele ei principale: bani, putere, sex, violenta, sau destrabalare chioara.


View PostVelaxa, on 25 noiembrie 2015 - 14:59, said:

Este o diferență între a nu-ți place și a alege între muzică bună și proastă. Nici eu nu mă omor cu muzica clasică, dar nu pot zice că e muzică proastă.

Cam asa zic si eu despre muzica rock, jazz, si chiar clasica. Nu ma omor cu ele, insa cateva piese tot se gasesc pe placul meu. Tind sa judec calitatea muzici dupa cea a oamenior care se regasesc intr'ansa.

View Postrich1974, on 25 noiembrie 2015 - 14:51, said:

asta e frate, lumea se transforma, nu ai ce sa faci! ieri stateai in bordeie, azi stai la apartament, ieri mancai mamaliga cu posirca, azi mananci pilaf cu curry.  azi te inchini la dumnezeu, maine te vei inchina la allah.
toate lucrurile evolueaza pe lumea asta.

Quote

Se schimbă este corect să spui, să spui că evoluează nu este tot timpul corect.

Na ca imi luasi vorba din taste :D

#8
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postgeorge90, on 25 noiembrie 2015 - 16:00, said:

Ca sa zic asa, eu cand aud muzica "populara" deja mi se zbarlesc perii pe maini.
In ultimul timp fac distinctie clara intre popular si traditional.

As zice ca muzicile astea, de toate felurile si genurile, ele sunt expresia societatii care le produce, fara prea mari diferente intre genuri. Numai spatiul si timpul in care au fost produse le fac distinctia. Astfel, muzica traditionala canta trairi curate ale omului: curajul, jalea, fericirea, dragostea, etc. Rock-ul canta despre libertate, rebeliune. Iar R&B, house, manele, populare, si tot restul muzicii veacului nostru canta o societate corupta, cu temele ei principale: bani, putere, sex, violenta, sau destrabalare chioara.

Păi dacă ai observat, nici dracu nu ascultă manele acasă, adică majoritatea oamenilor normali nu ascultă manele acasă dar la petrecerile TINEREȘTI (da, am subliniat asta) vezi manele. De ce? Pentru că tinerii în general simt nevoia să iasă în evidență, să se integreze în grup, să arate că se distrează. În general, prostul și imaturul de rând crede că distracție înseamnă doar să dansezi, să bei și să faci sex. Și chestia asta nu e doar în România. Deci ascultarea de manele și muzică populară nașpa la petreceri înseamnă mai mult imaturitate.  Problema este că populara asta nașpa, este ascultată în mare parte de oameni maturi și aici vin semnele de întrebare.

DISTRÁ, distrez, vb. I. 1. Refl. și tranz. A petrece sau a face pe cineva să-și petreacă timpul în mod agreabil; a (se) înveseli, a (se) amuza. 2. Tranz. (Rar) A distrage. – Din fr. distraire.

#9
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View PostVelaxa, on 27 noiembrie 2015 - 11:18, said:


Păi dacă ai observat, nici dracu nu ascultă manele acasă, adică majoritatea oamenilor normali nu ascultă manele acasă dar la petrecerile TINEREȘTI (da, am subliniat asta) vezi manele. De ce? Pentru că tinerii în general simt nevoia să iasă în evidență, să se integreze în grup, să arate că se distrează. În general, prostul și imaturul de rând crede că distracție înseamnă doar să dansezi, să bei și să faci sex. Și chestia asta nu e doar în România. Deci ascultarea de manele și muzică populară nașpa la petreceri înseamnă mai mult imaturitate.  Problema este că populara asta nașpa, este ascultată în mare parte de oameni maturi și aici vin semnele de întrebare.

DISTRÁ, distrez, vb. I. 1. Refl. și tranz. A petrece sau a face pe cineva să-și petreacă timpul în mod agreabil; a (se) înveseli, a (se) amuza. 2. Tranz. (Rar) A distrage. – Din fr. distraire.

Da, daca vorbim de oameni normali. Impresia mea e ca cei mai multi din specia amintita asculta si acasa si in masina si la telefon pe strada / la mall - nu prea sunt normali
Cat despre nevoia de a apartine la un grup, asa e, bine punctat. De aici, si cei trecuti de varsta tineretii - au si ei grupul lor, isi dau dedicatii la EtnoTV :). Si nu, nu sunt maturi, gandeste-te in ce perioada "de aur" s'au format. Fara niciun reper sanatos, la fel ca si mai tinerii manelofili de astazi.

#10
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postgeorge90, on 27 noiembrie 2015 - 18:57, said:


Da, daca vorbim de oameni normali. Impresia mea e ca cei mai multi din specia amintita asculta si acasa si in masina si la telefon pe strada / la mall - nu prea sunt normali


În grupurile care frecventez eu, pentru că deah, e imposibil ca să nu ai un prietene "mainstream" sau măcar colegii de casă, ei nu ascultă manele în timpul liber, doar la petreceri. Vorbesc de majoritatea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate