Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

TVA la achizitie intracomunitara

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
Sunt total in ceata. Am achizitionat un autovehicul lovit din Franta, pe persoana fizica (eu), de la o persoana juridica din Franta (dealer de masini lovite). Am la el 'carte grise'( talonul francez) si factura de achizitie. E fabricat in 2006 si are 35000 km. Datorita faptului ca e avariat si necesita reparatii serioase, nu va fi finalizat inainte de primavara si nu voi putea face decat atunci demersurile de inmatriculare.
Inafara de 2-3 intrebari pe la RAR, deocamdata nu am facut nici un demers la nici una din autoritati in ce priveste vehiculul asta.
Nelamurirea mea e cu tva-ul. Pe factura de la furnizor la rubrica tva e trecut 'T.V.A. Code 9 - Taux 0%', suma facturii nu contine tva. Cand va trebui sa il inmatriculez mi se va cere sa platesc tva la el? Am gasit pe net ceva informatii referitoare la asta, se spune ca la auto second hand nu se plateste tva aici, insa se specifica 'deoarece tva s-a platit in tara de origine'. Nu e cazul la mine...
Multumesc.

Edited by pisoiu2, 13 October 2015 - 12:05.


#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Platesti la intrarea in tara.

#3
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
Deja e intrata in tara, e in garaj de o luna...

#4
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007

View PostQuantum, on 13 octombrie 2015 - 12:17, said:

Platesti la intrarea in tara.
eu zic ca nu plateste nimic:
http://www.servicii-...e-autovehicule/

#5
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
Exact acolo m-am uitat si eu, iar pe la sfarsit zice: "Persoana fizica sau persoana juridica neinregistrata in scopuri de TVA nu datoreaza TVA in Romania, va plati TVA in tara de origine."
Eu nu am platit tva in tara de origine...

#6
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007
In acel articol scrie destul de clar in partea superioara, pt vehicolele second-hand nu se plateste tva decat daca vanzatorul vinde auto la un pret mai mare decat cel de achizitie, caz in care se plateste tva doar la profitul din revanzare.Ceea ce nu e cazul tau...

Edited by gigi_4476, 13 October 2015 - 12:51.


#7
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
Pana la urma am facut coada la finante si am aflat. Nu se plateste, indiferent ce scrie la rubrica tva din factura.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate