Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tastatura mecanica pentru scris

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Stiu ca vechile tastaturi IBM sunt bune pentru asa ceva, dar as vrea ceva mai modern si mai putin masiv.

Am gasit deocamdata, sa va faceti idee de ce vreau, doua tastaturi:

Das Keyboard 4 - tastatura asta e perfecta, m-am umezit tot urmarind recenzia, doar ca dupa aceea am intrat pe amazon si are 13% din recenzii cu nota 1 :)
Merge jos vopseaua de pe taste (teoretic sunt gravate), se dezlipeste nu stiu ce de pe butonul de volum, iar un client zicea ca nu face click intotdeauna si din toate pozitiile din care apesi pe tasta. Userul asta a primit raspund de la vanzator cum ca e defect si o inlocuieste. Iese cu transport pe la 250 USD.

Thermaltake Ttesports Poseidon Z - e ok si tastatura asta, desigur la pretul derizoriu nu are aluminiu si porturi USB 3.0 ca cea de deasupra, dar astea nu-s lucruri necesare. Dar am intrat pe newegg si la un moment chiar ma saturasem sa citesc recenzii in care se plangeau clientii ca o apasare de tasta pune litera de doua ori. Erau foarte multi, si defectul apare dupa 6-12 luni in diverse proportii, poate fi o tasta sau pot fi mai multe. Si aici a venit vanzatorul cu raspunsuri cum ca le inlocuieste. Tastatura asta are garantie 5 ani. Iese cu transport pe la 110 USD.

Problema cu ambele e ca nu le gasesc in Romania si daca se defecteaza in halul asta nu vreau sa ma complic cu garantia, sa trimit colete prin SUA ca n-am ce lucra.

Deci ce tastaturi mecanice asa mai simple stiti? Daca e ceva fiabil iau si din afara.

#2
vartolome_1

vartolome_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 11.01.2008
http://www.pcgarage....-ultimate-2014/

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ei bine, o tastatura e tot o tastatura. E cea mai infecta parte a computerului. Trebuie sa o schimbi la fel de des ca periuta de dinti.
   Nu merita sa stai sa te gandesti la ea nici macar 5 minute. Cumpara orice tastatura, pentru ca oricum trebuie sa o schimbi dupa cateva luni.

Edited by cspot, 12 October 2015 - 09:52.


#4
AlinAraboaie

AlinAraboaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 25.09.2015
A mea a tinut 7 ani....

#5
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
?!?!? cîteva luni ?!?! dar ce faci cu ea, vînezi țințari ?
eu am avut tastaturi "stock" și nu le-am schimbat niciodată... adică, pînă nu am schimbat calculatorul cu totul, nu am avut nici o problemă cu tastatura și nu a trebuit să o schimb. Cel mult să o curăț un pic cu spirt.

#6
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Blackwidow de la Razer foloseste cherry mx blue. N-am avut, dar am tanjit dupa ea mult timp. O vedeam pe la un amic.

Edited by vlad29marko, 12 October 2015 - 10:30.


#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 XON-XOFF, on 12 octombrie 2015 - 10:23, said:

?!?!? cîteva luni ?!?! dar ce faci cu ea, vînezi țințari ?
cand ai pitici, o schimbi la cateva luni (in loc sa o cureti).

Edited by shmu, 12 October 2015 - 10:29.


#8
coldfear

coldfear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 22.04.2010
Sau poate un Ducky

#9
RegisBe

RegisBe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.10.2015
Nu inteleg avantajele tastaturii mecanice. Poate cineva sa imi spuna si mie de ce atata interes pentru asa ceva?

#10
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" ...avantajele tastaturii mecanice. Poate cineva sa imi spuna si mie de ce atata interes pentru asa ceva? "
În primul rând, preţul.
O astfel de tastatură costă cam cât un procesor bun.

#11
RegisBe

RegisBe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.10.2015

 Mos_Ilie, on 12 octombrie 2015 - 12:26, said:

Salut,O astfel de tastatură costă cam cât un procesor bun.

asta suna a dezavantaj. :)

#12
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Am "omorit" o gramada de tastaturi de cind am pc ( '92) , doar doua au rezistat si nu au murit : G15 logitech si microsoft natural multimedia keyboard rt9740 . Au primit de toate (pumni , alcool , scrum ,etc) , dar curatate , spalate , etc , au redevenit functionale !

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 Mos_Ilie, on 12 octombrie 2015 - 12:26, said:

Salut,

" ...avantajele tastaturii mecanice. Poate cineva sa imi spuna si mie de ce atata interes pentru asa ceva? "
În primul rând, preţul.
O astfel de tastatură costă cam cât un procesor bun.

 RegisBe, on 12 octombrie 2015 - 12:38, said:


asta suna a dezavantaj. Posted Image

Da,dar cine se faleste pe la cunoscuti ca baga Counter cu brown,a pardon blue?
Eu am un parlit de Logitec de mai bine de cinci ani.Intr-un timp imi facea probleme tasta space.Dar folosind un ciocan mai mare am reparat-o si de atunci (cam un an) n-am nici o problema.

ps.
In afara de initiator toti,inclusiv eu,am dat-o pe alaturi,adica off-topic.

#14
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 RegisBe, on 12 octombrie 2015 - 12:21, said:

Nu inteleg avantajele tastaturii mecanice. Poate cineva sa imi spuna si mie de ce atata interes pentru asa ceva?
cica ai feedback mai ok cand tastezi... personal nu am inteles niciodata si in general am fost multumit de toate tastaturile in afara de una (care nici nu era a mea) - care avea tastele mai joase (similar cu laptop), dar se apasau foarte aiurea.

acasa am un mad catz V7 (nu e mecanica) si mi se pare chiar ok, iar la servici am o tastatura banala dell care mi se pare f ok chiar si pt scris...

@Mizu - nu iti recomand thermaltake... nu prea fac nimic cu adevarat bun si in general nu prea fac nimic... doar brand-ul...
gasesti si pe la noi tastauri si reviews

Edited by shmu, 12 October 2015 - 12:50.


#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Eu acum am o Microsoft 200 Wired, e a doua ca prima s-a murdarit atat de tare -si nu aveam chef atunci sa o desfac sa o spal- am dat vreo 30 de lei pe ea desi acum vad ca a sarit pretul. Modelul asta de tastatura cred ca e cea mai buna pentru un utilizator obisnuit, dar nu stau acum sa-i fac recenzie. Deci acum am doua tastaturi dintr-astea si ambele functioneaza si arata (pe sub jeg) ca in prima zi, de ani de zile. Nici macar vopseaua de pe taste nu s-a sters.

Totusi, folosind acea membrana de plastic pentru taste se simte in degete, cand sunt obosit apar greseli. Pe de alta parte recunosc ca e in mare parte un moft sa dai o mie de lei pe o tastatura cand gasesti la treizeci una foarte buna. Dar nah, traim intr-o societate de consum Posted Image

Insa cand citesti recenzii si vezi la tastaturile alea scumpe probleme pe care tu nu le-ai intalnit niciodoata la tastatura ta ieftina... deja trece de moft si devii un simplu prost. Pe asa ceva nu vreau sa dau bani.
M-am mai uitat dupa mecanice si in urma cu vreo doi ani si n-am luat una din acelasi motiv. Acum vad ca s-au mai inmultit pe piata si au mai rezolvat unele defecte dar tot trebuie sa le schimbi la 1-2 ani, pentru ca se strica usor.

Edited by Mizu, 12 October 2015 - 17:17.


#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006

 shmu, on 12 octombrie 2015 - 12:47, said:

@Mizu - nu iti recomand thermaltake... nu prea fac nimic cu adevarat bun si in general nu prea fac nimic... doar brand-ul...
gasesti si pe la noi tastauri si reviews
O fi de generalizat acest review? http://www.mygarage....rypton-mat.html si se pare ca dupa aproape 3 ani merge inca bine. O fi avut omul noroc? Ma interesez acum de garantie extinsa, dar vad ca are Cherry MX Red si mai preferata de gameri.

Am dat si peste acest articol foarte interesant, si legat de tastatura microsoft ce are tastele scrise prin metoda care zic ei ca e de obicei cea mai slaba - Pad Printing, ei bine uite ca nici dupa 3-4 ani nu dau semne ca s-ar sterge acel scris. Iar la altele care se lauda cu gravura se duce dupa un an. Cat de mult conteaza seriozitatea firmei.

Aveti idee de un magazin in Cluj unde as putea testa tipurile de switch?

#17
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ai mare noroc daca ai gasi un magazin in RO, dar ma cam indoiesc...

ca idee, o cunostinta care scrie mult la pc prefera tastatura apple. personal nu prea imi place deloc, dar cica nu prea obosesc asa rau degetele...

#18
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Tastatura aia apple... as vrea sa zic ca e placebo dar foarte multa lume zice ca a usor de scris pe ea. Mie personal nu-mi plac tastele alea drepte de laptop, scriu pe ele de parca as avea alzheimer.
Pentru mine tastele perfecte sunt astea curbate, Cylindrical keys, orice altceva e un chin. De aia sunt mare fan de laptopuri Lenovo, sunt foarte productiv pe tastatura lor si nu gasesti pe alte laptopuri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate