Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Amenda parcare Budapesta

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Buna ziua.
Am un coleg care a plecat ieri dimineata in Budapesta intr-o scurta vacanta.
A ajuns acolo aseara la 8 fara 20, parcand masina pe "Rakoczi street". A vrut sa plateasca parcarea, dar nu mergea aparatul, nu si-a mai batut capul, mai ales ca de la ora 8 fix nu se mai platea. A coborat peste aproximativ 1-2 ore la masina si a gasit amenda pusa pe parbriz, ora de pe amenda fiind exact ora cand a ajuns el cu masina.
Amenda fiind de la firma cu parcarile se intampla ceva daca nu o plateste? O sa ii fie trimisa in Romania?

Attached Files



#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
N-o sa-l urmareasca nimeni in Romania pentru o amenda de parcare.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Posteug3n92, on 10 octombrie 2015 - 11:18, said:

O sa ii fie trimisa in Romania?
Depinde daca s-a pus in functie baza comuna... va prelua fiscul de la noi.

#4
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Si acolo pe bonul ala vad 2 sume, una de 6300 de forinti, alta de 18000 forinti.
Banuiesc ca suma cea mai mica se plateste in cazul in care plata se face intr-un anumit timp, sau nu?

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postandreic, on 10 octombrie 2015 - 11:26, said:

Depinde daca s-a pus in functie baza comuna... va prelua fiscul de la noi.

Fiscul in nici un caz, asta le-ar mai lipsi sa administreze amenzile de viteza sau chriile neplatite ale capsunarilor.

Baza de date ar fi cel mult sa poata afla de la circulatie cine esti si sa te bintuie cu scrisori de amenintare.

#6
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Posteug3n92, on 10 octombrie 2015 - 11:18, said:

ora de pe amenda fiind exact ora cand a ajuns el cu masina.

In cazul asta, ora este 7.20, nu 8 fara 20 iar de demonstrat ca aparatul nu mergea e complicat. Oricum suma completa e vreo 250 ron, nu cine stie ce avere, in caz ca ajunge vreodata sa o plateasca, deci ar putea sa ignore linistit.

#7
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
19:19 nu e 8 fara 20. Zic si eu.

Putea sa stea la masina cateva minute, poate apareau aia cu pozatul sau taxarea.
Oricum, poate se mai dezvata de obiceiurile romanesti.

#8
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Nu era masina inca parcata la ora aia....asa zice el.

View PostSuper Chief, on 10 octombrie 2015 - 11:59, said:

19:19 nu e 8 fara 20. Zic si eu.

Putea sa stea la masina cateva minute, poate apareau aia cu pozatul sau taxarea.

El zice ca a tot coborat dupa plase la masina si bagaje, intr-un interval de 2 ore si ceva amenda nu a fost la masina.
Doar dupa ora 11 a aparut amenda.

Edited by eug3n92, 10 October 2015 - 12:01.


#9
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004

View PostSuper Chief, on 10 octombrie 2015 - 11:59, said:

19:19 nu e 8 fara 20. Zic si eu.

Putea sa stea la masina cateva minute, poate apareau aia cu pozatul sau taxarea.
Oricum, poate se mai dezvata de obiceiurile romanesti.

Eu cred ca el a uitat ca Budapesta este pe alt fus orar.

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Prima suma, se poate plati in interval de 15 zile, prin intermediul cuponului postal atasat, sau la contul de pe chitanta, la Erste Bank. A doua suma, e daca se depaseste 15 zile pana la momentul platii.
Si pentru cei care cred ca nu vine amenda acasa: ii credeti pe unguri atat de tampiti incat sa puna amenzi, stiind ca nu vor fi platite niciodata? Valabil pentru toate tarile din uniune, de altfel. Fiti convinsi ca va veni, peste un timp, dar nu va mai fi la aceeasi valoare. Ca termen de comparatie, o amenda de radar din Germania, intr-un obscur orasel din sud, cu 57Km/la ora in loc de 50, care in conditii normale este de 10 Euro, a sosit in Timisoara dupa14 luni, in cuantum total de 115 Euro, incluzand si toate cheltuielile aferente, adica gasirea adresei si a titularului masinii, trimiterea hartiilor la autoritatile Romane, penalitatile si cv trimiterii mandatului la adresa.
Asa ca, atentie la neatentie.

#11
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Eu as fi de părere să caute pe cineva din Ungaria să plătească suma căt mai repede,de scăpat nu va scăpa și cu timpul o să-l coste cu mult mai mult.Vorbesc din experiență.

Edited by FreemanG1, 10 October 2015 - 16:07.


#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Poate plati si din Romania, in contul Erste Bank scris pe chitanta de amenda din poza 1.

#13
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005

View Postmyshyk, on 10 octombrie 2015 - 16:35, said:

Poate plati si din Romania, in contul Erste Bank scris pe chitanta de amenda din poza 1.

si 50 de euro comision! - transfer bancar.

Sa plateasca acolo, ca e mai ieftin.

#14
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmyshyk, on 10 octombrie 2015 - 15:02, said:

Si pentru cei care cred ca nu vine amenda acasa: ii credeti pe unguri atat de tampiti incat sa puna amenzi, stiind ca nu vor fi platite niciodata? Valabil pentru toate tarile din uniune, de altfel.
Nu sunt tampiti ci respecta regulamentul,ei pun amenzile,nu ii intereseaza ca vor fi sau nu platite,incasarile nu sunt problema celor care umbla cu aparatul in mana pe strazi.

Nu vor veni in Ro,am luat si eu destule odata chiar aveam tichetul pe bord,probabil nu se asteptau nici ei sa vada asa ceva la un numar romanesc si nici nu au verificat.

Daca e defect aparatul in 50m sigur gasesti altul,asta nu e o scuza.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate