Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

card pentru salariu in euro

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
uzzy17

uzzy17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 29.08.2006
unde e cel mai avantajos sa deschid un cont in care sa imi fie virat salariu de la malta, in euro ? nu vreau sa fac cumparaturi cu el, pentru asta am deja unul in lei la bt.

#2
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
ING cred. 5 lei pe luna.

#3
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
pai daca locuiesti in Romania nici nu ai nevoie de card in euro, deschizi un cont in euro tot la BT si iti schimbi cand ai nevoie si transferi in contul de lei atasat cardului.

#4
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
La ING e 0.5 euro pe luna comision pentru cont in euro.

#5
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008

 alex1912, on 08 octombrie 2015 - 17:17, said:

pai daca locuiesti in Romania nici nu ai nevoie de card in euro, deschizi un cont in euro tot la BT si iti schimbi cand ai nevoie si transferi in contul de lei atasat cardului.

Sa fac o mica mentiune: pentru contul de euro nu ai nici o taxa de deschidere sau comision/luna. Iar la cel de lei e tot zero lei/luna, 1leu dai doar pe BT24.

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
La ING ai si bancomate in euro.

#7
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015

 tigerheart, on 08 octombrie 2015 - 17:25, said:

Sa fac o mica mentiune: pentru contul de euro nu ai nici o taxa de deschidere sau comision/luna. Iar la cel de lei e tot zero lei/luna, 1leu dai doar pe BT24.
N-am habar de taxe la BT, eu sunt cu ING-ul. La ING parca pot deschide cont in valuta direct din HomeBank.

#8
uzzy17

uzzy17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 29.08.2006
ar fi preferat sa am și bancomate în euro, nu știu care e diferenta intre cursul de schimb la bt fără de casele de schimb valutar.

#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 tigerheart, on 08 octombrie 2015 - 17:25, said:


Sa fac o mica mentiune: pentru contul de euro nu ai nici o taxa de deschidere sau comision/luna. Iar la cel de lei e tot zero lei/luna, 1leu dai doar pe BT24.

Dar incasare?

Edited by don_dannielo, 08 October 2015 - 18:45.


#10
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008

 don_dannielo, on 08 octombrie 2015 - 18:44, said:

Dar incasare?

https://www.bancatra..._Comisioane.pdf

#11
uzzy17

uzzy17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 29.08.2006
banca transilvania are atm-uri pentru  euro ?

#12
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Cel mai bine era la Intesa SanPaulo, cu parchetul Lider sau Exclusiv ( am uitat care din ele ).Aveau comision zero la retragerea Euro. Nu mai stiu acum cum sta treaba dar cand ma interesam ptr dolari asta a fost cea mai buna opțiune, dar ca valuta e doar Euro.

Edited by Materium, 18 October 2015 - 02:04.


#13
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 Materium, on 18 octombrie 2015 - 01:58, said:

Cel mai bine era la Intesa SanPaulo, cu parchetul Lider sau Exclusiv ( am uitat care din ele ).Aveau comision zero la retragerea Euro. Nu mai stiu acum cum sta treaba dar cand ma interesam ptr dolari asta a fost cea mai buna opțiune, dar ca valuta e doar Euro.

La Intesa e pachetul Exclusiv 14.5 RON/Luna daca primesti minim 300 Ron in cont . E util sa retragi numerar de la casierie, in special Euro https://www.intesasa...pachet-exclusiv
Puncte negative: - retea foarte reduse de sucursale, nu are un card in Euro, iar utilizarea cardului de lei in strainatate e destul de costisitoare( cursul Ron-Euro fiind BNR+3%, transformarea din valuta transactiei in Euro facandu-se la cursul Visa), internet bankingul nu e la nivelul ING (conversiile valutare intre conturile proprii se pot face numai pana la ora 16)

#14
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Mai faci multa reclama la aceasta banca inexistenta?

#15
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
E o banca care exista de multi ani pe piata, daca tu nu ai auzit de ea si de serviciile pe care le ofera nu inseamna ca nu exista.
Cu cardul de la Intesa poti scoate bani de la orice bancomat din Romania fara comision.

#16
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Te referi la mine? Nu am nicio treaba cu ei, as avea daca ar lucra si cu dolari nu doar cu euro. Eu nu știu altă banca de unde sa îți poți ridica banii integrali când e vorba de Euro.
Cat costă la ING sa iti scoți banii in Euro? Cred ca mai mult de 15 Lei. Mai mult au ceva comisioane zero, pe care nu prea le găsești in Ro si anume la comision Sepa si plati bancare pe internet. Nu stiu de comisionul lor ptr conversie, dar faptul ca iti cer zero la orice bancomat din lume cand retragi bani, ii face banca cu cele nai multe atm_uri din țara si ar trebui sa reduca din costurile conversiei.
Varul meu le folosește serviciile atat in tara cat si in Italia si mai am colegi care sunt plătiți in Euro si le folosesc astfel serviciile. In momentul in care vor oferi aceleiași facilități si pe dolari voi trece la ei.

#17
ErgoProxy

ErgoProxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.11.2009

 mmm3, on 08 octombrie 2015 - 17:23, said:

La ING e 0.5 euro pe luna comision pentru cont in euro.

Cât costă de fapt cardul ING în Euro

Quote

14 Euro taxa de emitere card
14 Euro taxa de administrare anuala card
In plus, platesti si comisoanele aferente contului curent in Euro (la care este atasat cardul):
6 Euro taxa de deschidere cont
0,5 Euro/luna taxa de administrare cont
Deci, din start 34 Euro, apoi alți 6 Euro/An.

#18
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
e putin 6euro/an pentru cont in euro.
am conturi in lei la care dau mult mai mult.
pana si contul in lei la ING e mai scump ca cel in euro.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate