Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

UE încearcã o loviturã a la ”dieselgate” împotriva giganților din Silicon Valley

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#1
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,062
  • Înscris: 02.09.2005
UE încearcã o loviturã a la ”dieselgate” împotriva giganților din Silicon Valley

Curtea Europeanã de Justiție a luat o decizie importantã pentru protecția datelor personale ale cetãțenilor europeni și a dat o loviturã unor mari companii americane precum Google, Apple, Facebook sau Amazon.
CEJ a decis sã suspende aplicarea așa-numitului acord ”Safe Harbour” cu Statele Unite, un acord care permitea companiilor americane sã foloseascã datele personale ale internauților din Europa.

za source

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,522
  • Înscris: 19.04.2009
Nu prea cred Posted Image

Sursa nu e credibila, pe langa asta, termenii pe care ii accepti la inscrierea intr-un serviciu prevad astfel de lucruri. Nu-ti convin termenii, nu folosesti serviciul, alegi unul european si asta basta.

Singura chestie pe care UE a facut-o a fost eliminarea monopolului IE din WIN pe piata europeana. Si tot nu vad o schimbare Posted Image

Edited by lex404, 06 October 2015 - 16:33.


#3
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
http://forum.softped...ie-vs-facebook/

#4
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

 lex404, on 06 octombrie 2015 - 16:33, said:

pe langa asta, termenii pe care ii accepti la inscrierea intr-un serviciu prevad astfel de lucruri. Nu-ti convin termenii, nu folosesti serviciul, alegi unul european si asta basta.
O companie ce opereaza pe teritoriul UE trebuie sa se supuna legilor UE. E irelevant ce scriu ei in ToS daca e contrar legilor in vigoare.

 lex404, on 06 octombrie 2015 - 16:33, said:

Singura chestie pe care UE a facut-o a fost eliminarea monopolului IE din WIN pe piata europeana.
Care a fost o mare prostie. Avea sens daca Microsoft punea piedici utilizatorului in a face download si a instala un Browser concurrent, dar nu facea asta. Piata era libera si utilizatorul liber sa instaleze ce Browser dorea.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,522
  • Înscris: 19.04.2009
Sunt singurul caruia UE ii pare o "tara" comunista?

Ne batem cap in cap cu americanii cu legile noastre cand vine vorba de produsele lor.
Ar fi misto, ca America sa nu mai exporte aceste produse si servicii catre UE. Sa vezi atunci scarpinat in dos.


UE ar trebui sa comenteze vis-á-vis de termenii serviciilor si produselor oferite de companiile americane atunci cand noi ( UE ) vom produce si vom distribui servicii similare/ concurente.

Pana atunci, joc de glezne.

Sunt curios cati dintre cei care au venit cu ideile astea nu folosesc servicii Apple, Google, Microsoft, Canonical sau Amazon.
Si la fel, sunt curios cati au citit termenii la achizitionarea produsului de buna voie si nu ca sa le caute nod in papura.

Edited by lex404, 06 October 2015 - 16:50.


#6
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Termenii de la achizitionarea unui produs sau serviciu pot fi oricare, ideea este ca nu pot fi inserate prevederi care contrazic legislatia nationala in privinta protectiei datelor personale.

Toata treaba asta n-are nicio legatura cu Dieselgate (schema ar fi prea facila si la indemana oricarui jurnalist de la Cotidianul), ci cu mass surveillance-ul presupus a fi fost performat de NSA ani de zile prin serverele lui Google, Facebook, Apple, Microsoft (ei neaga vehement), servere care "fac back-up / asigura redundanta" si la multe date personale ale cetatenilor UE. Deci mutarea datelor personale in afara UE pericliteaza protectia acestor date, care este o treaba in contradictie cu legislatia nationala din majoritatea tarilor UE.

#7
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014

 lex404, on 06 octombrie 2015 - 16:49, said:

Sunt singurul caruia UE ii pare o "tara" comunista?

Ne batem cap in cap cu americanii cu legile noastre cand vine vorba de produsele lor.
Ar fi misto, ca America sa nu mai exporte aceste produse si servicii catre UE. Sa vezi atunci scarpinat in dos.


UE ar trebui sa comenteze vis-á-vis de termenii serviciilor si produselor oferite de companiile americane atunci cand noi ( UE ) vom produce si vom distribui servicii similare/ concurente.

Pana atunci, joc de glezne.

Sunt curios cati dintre cei care au venit cu ideile astea nu folosesc servicii Apple, Google, Microsoft, Canonical sau Amazon.
Si la fel, sunt curios cati au citit termenii la achizitionarea produsului de buna voie si nu ca sa le caute nod in papura.

Sincer, eu cred ca cineva trebuie sa mai opreasca colectarea asta masiva de date. Daca UE o face bravo lor. Mie mi se pare o "tara" democrata, deoarece incearca oarecum sa protejeze datele utilizatorului, adica respecta dreptul la viata privata a utilizatorului. Eu cred ca in caz ca SUA nu mai exporta serivici, UE (mai bine zis o sa creeze diverse firme din UE)  o sa-si creeze  alternative.

Edited by Zinus, 06 October 2015 - 17:56.


#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,522
  • Înscris: 19.04.2009
Eu vãd utila treaba cu colectarea, mai ales din partea google si Facebook.

Dacã nu ar fi asta, nu as fi beneficiat de anumite oferte faine. Dacã eu intru si caut un bilet la Qatar de 3 ori, deja toate reclamele care-mi apar sunt cu diverse bilete mult mai ieftine.
La fel si pe Facebook, in funcție de cãutãri si interese îmi apar diverse reclame utile.

Dacã nu s-ar colecta date despre obiceiurile de navigare, nu ar mai exista advertising.


Si apropo, citiți termenii samsung vis a vis de tastatura pe android. Si nu numai :)


Si tot despre google: îmi place ca in google now îmi apar tot felul de știri care culmea, ma intereseazã. Oare de ce?

#9
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
In fine, trebuie mai exact definita o limita in ceea ce priveste colectarea de date. Sa retine ce am cautat pe googe/facebook/etc e ok, dar sa inceapa sa stocheze conversati inregistrate cu smart tv-ul pe servere-le (parca samsung era compania vinovata in acest caz) lor nu mi se mai pare ok.

#10
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 lex404, on 06 octombrie 2015 - 17:58, said:

Eu văd utila treaba cu colectarea, mai ales din partea google si Facebook.
pai nimic nu impiedica Google/fb sa faca asta, numai ca serverele pe care colecteaza sa fie in UE si sa fie accesate doar din UE, si doar de persoanele carora le apartin sau de cei carora le-au dat acordul explicit.

problema era ca in US un asemenea privacy nu poate fi garantat din cauza legilor anti-tero.

Edited by glumetu, 06 October 2015 - 19:16.


#11
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,013
  • Înscris: 14.03.2013

 Zinus, on 06 octombrie 2015 - 17:52, said:

Sincer, eu cred ca cineva trebuie sa mai opreasca colectarea asta masiva de date. Daca UE o face bravo lor. Mie mi se pare o "tara" democrata, deoarece incearca oarecum sa protejeze datele utilizatorului, adica respecta dreptul la viata privata a utilizatorului. Eu cred ca in caz ca SUA nu mai exporta serivici, UE (mai bine zis o sa creeze diverse firme din UE)  o sa-si creeze  alternative.

UE nu o face. Doar ca nu suporta concurenta.

#12
`Giovanni

`Giovanni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 22.12.2006
Nu are cum sa opreasca UE spionajul facut de catre NSA punct. Poate doar cu cateva bombe nuclear. Nu sunt in stare nici macar sa detecteze interceptarile daramite sa le "stopeze".

#13
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014

 jm2010, on 07 octombrie 2015 - 11:56, said:

UE nu o face. Doar ca nu suporta concurenta.

Nu prea conteaza motivul, atata timp cat cineva incearca, din varii motive, sa apere dreptul la viata privata ar trebui "felicitat", oarecum.

#14
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,013
  • Înscris: 14.03.2013

 Zinus, on 07 octombrie 2015 - 14:01, said:

Nu prea conteaza motivul, atata timp cat cineva incearca, din varii motive, sa apere dreptul la viata privata ar trebui "felicitat", oarecum.

Pai nu apara dreptul la viata privata. Poate intelegi mai greu deci sa detaliez: UE face acelasi lucru doar ca nu ii place concurenta din partea SUA. Viata privata nu iti este aparata in sensul la care te gandesti tu. Evident, asta daca prin absurd ne gandim ca iar pasa cuiva de viata ta privata.

#15
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
.

Edited by Zinus, 07 October 2015 - 14:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate