Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Bitstream pc-receiver

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Salutare, revin cu o mica problema. Nu reusesc sa fac bitstreaming ( pentru filmele cu coloana sonora dolby true hd sau atmos) intre laptop si receiver (onkyo tx nr636). Am incercat cu jriver sau kodi, imagiea se vede dar sunet nimic, cel mult transmite stereo. Am luat demonstratii de pe site ul    http://www.demo-worl...mo-trailers-hd/ . Laptopul are placa grafica ATI Mobility Radeon 4250, deci conectez laptopul prin cablu hdmi la receiver. La player am setat la output bitstreaming HDMI. Multumesc

#2
gac

gac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.07.2005
Pentru Kodi, la system-settings, audio output, passthrough output device, ar trebui sa poti sa selectezi WASAPI: HDMI-TX-NR636…..display audio

Edited by gac, 03 October 2015 - 09:59.


#3
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Pe laptop ul meu nu apare onkyo tx nr636, dar am incercat pe altul si pe acela apare, dar tot degeaba. Deci la audio ouput device am setat  " WASAPI : ATI hdmi output"  si la passthrough output device la fel " WASAPI : ATI hdmi output" ... Normal ar trebui sa mearga, sau poate imi scapa ceva...

#4
gac

gac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.07.2005
Receiverul meu e Onkyo TX-NR818. Atasez doua capturi de ecran cu setarile mele pentru Kodi. Poate iti sunt de ajutor.

Edited by gac, 03 October 2015 - 12:18.


#5
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Gac, asa am si eu setat, dar degeaba, face bitstreaming doar la dd 5.1, la cele hd nu .Cand deschid un fisier palyer ul imi afiseaza daca e dolby tru hd, dts true hd . Eu am setat 7.1 ca atatea boxe am conectate, am schimbat si 5.1 dar tot nimic. La tine vad ca apare receiver ul  la output device dare mie nu mi apare. Eu am versiunea 15.1 tu ce versiune ai la kodi, merci !

#6
giuli

giuli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.09.2004
Nu are rost sa te chinui aiurea.
ATI 4xxx nu face bitstream la formatele DTS-MA sau TrueHD, cu atat mai putin la Atmos care e mult mai nou.

Ati 5xxx  (se spune ca) face ce vrei tu, de la 6xxx in sus face sigur.



Oricum ar fi tot ai DTS core din formatul hires, daca vrei mai mult....upgrade(la laptop  :) )

Edited by giuli, 03 October 2015 - 13:00.


#7
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Multumesc giuli, m am lamurit :) ... Subiect inchis :) ... O zi buna tuturor !

#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Fa downmix la stereo sau downsample la DTS standard din laptop si apoi trabsmiti sunetul prin HDMI spre receiver. Oricum la receiverul ala ma indoiesc sa observi oarece diferenta intre sunet DTS standard si DTS-MA ,True HD sau Atmos. Intervine doar fenomenul tipic de audio placebo . Adica ti se pare ca se aude mai bine cand stii exact ce fisier rulezi. Daca pe el scrie DTS-MA ,True HD sau 24/96 esti clar in modul biased si crezi ca ai ajuns in Nirvana audio. La un blind test lucrurile se schimba total.

#9
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Edigee am  filmul Tranformers  blu-ray si dvd, maine o sa fac un test, numai ca trebuie sa pun iar boxele in tavan :)) .... O sa vad daca e vreo diferenta, poate ai dreptate ... Downmix la stereo stiu ca merg, am mentionat la inceput...

#10
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Test facut, cred ca te inseli edigee, am pus de mai multe ori anumite parti din film cand pe blu ray cand pe dvd, deja pe blu ray efectele se aud mai clar fata de dvd, chiar daca e foarte mica diferenta dar este si in plus cel  mai important sunetele pe blu rai sunt mai bine plasate , de exemplu chiar daca fac upmix la dolby surround 7.1 din dd 5.1 anumite efecte care ar trebui sa se auda numai in boxele din plafon se aud tot in surround spate... Eu zic ca scena sonora e mult mult mai precisa pe blu ray cu o coloana hd decat pe un dvd cu dd 5.1 si asta testat pe receiver ul meu si cum zici nu e top :)  O zi buna !

Edited by Adrian01, 04 October 2015 - 11:20.


#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Inseamna ca matrita/masterul din care e facut sunetul de pe Blu ray e mai bun. Testul se face cu aceeeasi coloana sonora ,de exemplu 5.1 atat in format DTS standard cat si formate multicanal hirez( DTS MA ,etc). Conditia e ca sa existe aceeasi sursa mama pt acele coloane sonore. Si sa-ti schimbe cineva sursele dar sa nu-ti spuna tie ce ruleaza . Altfel(daca stii ce ruleaza) esti influentat in proportie de peste 50% intr-un anumit sens.
Nu se face test 5.1 vs 7.1.
Oricum cu sunet hirez multicanal nu castigi decat ceva la partea de dinamica. La Atmos si 7.1 ai niste canale in plus pe tavan ,normal ca e o diferenta ,dar oare acea diferenta e in sens calitativ? Mai multe canale nu inseamna automat ceva "mau bun".

Edited by edigee, 04 October 2015 - 18:48.


#12
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Am folosit acelasi film ,Transformers 4, si cam toate blu ray urile contin  versiunea dvd a filmului, adica in cazul acesta dolby true hd  7.1,5.1, sau atmos si dolby digital 5.1  . Clar dinamica este mai buna pe blu ray fata de dvd si caliatea e net superioara. Sunetul pe blu ray este mult mai clar, mai detaliat fata de dvd, acum mai conteaza si receiverul si boxele, dar la mine se simte diferenta iti spun  sigur.  Deci nu are sens comparatia intre hd si formatul vechi , deja ca sunt canale in plus , sunetul este mai clar si dinamica mai mare, este de ajuns pt mine. Sper sa nu faci comparatia a doua canale surround dintr un format hd (care cel mai des sunt folosite in filme) cu cele  doua canale de la formatul  stereo Posted Image ... Eu am plecat de la afirmatiile tale, sa fac downmix de la atmos sau surse hd la stereo dau dts  ca oricum nu e nicio diferenta ...

Edited by Adrian01, 04 October 2015 - 21:25.


#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Faci confuzie in continuare. Normal ca exista diferente daca coloanele sonore sunt diferite. Cea de pe DVD vs cea de pe blu ray ,adica au surse de master diferite. Problema e daca se face downsample din sursa DTS MA de exemplu la DTS daca diferenta mai persista . Lasam Atmos deoparte ca e encodat altfel.

Edited by edigee, 04 October 2015 - 21:30.


#14
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Nu am incercat asa ceva inca...Si probabil daca ar fi diferente, ar fi mici .... Poate altcineva ne poate spune :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate