Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Viteza copiere intre 2 computere

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
danristei

danristei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 19.09.2006
Se da urmatoarea situatie:
- Router Asus RT-N18U
- Computer 1, placa de retea gigabit, legata la router cu cablu
- Computer 2, placa de retea wireless, conexiunea se face la 300Mbps

Cand copiez de pe C1 pe C2 am o viteza de 23-24MB/s
Problema este ca atunci cand copiez de pe C2 pe C1 am o viteza de doar 10-11 MB/s

Aveti idee de la ce e problema asta?

Multumesc

#2
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
Problema este o limitare la C1 legata de viteza de scriere! Viteza poate varia si in functie de marimea fisierelor.

#3
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
Hardware computerele sunt identice ? Au aceeasi frecventa de BUS si aceeasi capacitate de memorie?

#4
danristei

danristei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 19.09.2006
@xe3nder - Nu cred ca e limitare la C1 ca atunci cand copiez de pe alt computer sau de pe internet pe C1 merge cu mai mult de 10-11Mb/s. Folosesc pentru test un singur fisier mare de 2 Gb.
@GeorgeGeo - Ce treaba ar avea BUS-ul si ramul daca problema pe limitarea de pe C2 se manifesta si in Internet ?
Asa ca info C1 e desktop are Bus 99.76 Mhz iar C2 laptop are 99.84 (raportate de CPU-z). Pe C1 sunt 16Gb de ram iar pe C2 8Gb.

Edited by danristei, 02 October 2015 - 23:52.


#5
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012
Limitarea vine din conexiunea wifi de pe computerul 2

#6
danristei

danristei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 19.09.2006
Asta m-am prins si eu dar de unde sa o scot pe partea de upload?

#7
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012

 danristei, on 03 octombrie 2015 - 00:11, said:

Asta m-am prins si eu dar de unde sa o scot pe partea de upload?
Nu prea cred, in primul post reiese clar ca nu ai idee. Aroganta ? foarte posibil

on topic: te conectezi pe cablu sau verifici setarile retelei, nivelul de semnal sau daca sunt si alte routere pe acelasi canal care sa iti bruieze conexiunea wifi

Edited by A10, 03 October 2015 - 00:38.


#8
danristei

danristei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 19.09.2006
Nu e vorba de nicio aroganta. Poate nu am formulat bine intrebarea initiala. Vroiam sa stiu daca aveti idee de vreo setare. Ca problema e la wifi-ul lui C2 imi dadusem seama din testele pe care le-am facut.
Prin preajma mai vad 4 routere, toate pe canalul 6. Eu sunt pe alt canal.Nivelul de semnal la mine e puternic ca ma conectez in 300Mbps si am 24MB in download.

#9
salex

salex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.09.2005
La citire pachetele IP nu vin in ordinea corecta niciodata. De asta se ocupa TC. Ca sa le ordoneze, protocolul le pune intr-o stiva in memorie. Deci conteaza mult ce memorie e, ce viteza are etc..

Apoi, e posibil ca C2 sa aibe MTU prea mare si sa nu-l poata autoregla. In firewall trebuie sa ai active regulile pentru Destination unreachable (ICMP) la orice statie; altfel functia de auto-reglare la transfer date nu poate lucra. Oricum poti sa setezi de mina MTU.

Edited by salex, 03 October 2015 - 08:11.


#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Pai, matematic vorbind 10-11 MB/s inseamna aproape 100 Mbps, si avand in vedere ca aia e o conexiune wireless e chiar foarte bine.
Da stiu, ai mentionat 300 Mbps dar asta inseamna de fapt 150 upload si 150 download, si ai uitat ca este de fapt o conexiune wireless.
Adica din aia 150 Mbps download,  care se obtin in conditii ideale(adica niciodata) tu obtii 100 Mbps.
Daca o sa ai vreodata curiozitatea sa monitorizezi o conexiune Wireless, o sa vezi ca pierderile in retea sunt destul de mari chiar si atunci cand ai o conexiune radio de buna calitate.

Edited by cspot, 03 October 2015 - 10:43.


#11
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
lipsește o informație foarte relevanta si anume model adaptorului wireless.  eu suspectez ca adaptorul are cu un stream mai putin pe upload si aia explica vitezele obtinute.  in rest trebuie sa-i dau dreptate si lui cspot.

#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Marketingul ăsta.. I-a făcut pe toți să treacă pe wireless chiar și pentru calculatoare staționare, însă dacă știau cu adevărat cât îi costă un wireless care să acopere cerințele lor, se lăsau baltă.

#13
danristei

danristei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 19.09.2006
@benis - este vorba de un computer stationar si de un laptop. Wireless e doar pe laptop.
@carmenclara - multumesc de pont. Am cautat specificatiile tehnice ale adaptorului wireless pe care il am si este TX/RX - 1x2. Deci e clar, de aici vine "problema".
Am sa caut unu 2x2.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate