Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pata pe degetul mare

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Am o pata pe degetul mare de la picior .
Problema este ca degetul a inceput sa aiba manifestari ciudate : Intepaturi ocazionale , tensiune ca si cum ar fi apasat de ceva , amorteala , toate astea par a se manifesta random (adica nu in fiecare zi), si deobicei seara .
Initial m-am gandit la ce era mai rau : Melanom Acral .

In fine dupa o vizita la un dermatolog care m-a trimis acasa cu reteta de vitamine ,m-am mai linistit putin , insa avand in vedere ca dermatologul se uitase cu o banala lupa (nu dermatoscop) , si dupa un diagnostic de Subcorneal hemorrhage, also called black heel, talon noir or subcorneal hematoma  , fara insa a efectua un scratch test pentru a fi sigur , si mai ales fiindca pata parea sa aiba faimosul Parallel-ridge pattern am intrat din nou in panica .

Defapt cred ca am avut atac de panica de 2 ori din cauza acestei pete , si acelor manifestari ciudate ale degetului , nu am putut dormi vreo 2 nopti , si deja ma gandeam cum o fi sa mori asa deodata .

In fine m-am mai dus la un dermatolog , care s-a uitat cu dermatoscopul , si care din nou m-a trimis acasa , DAR cu diagnostic diferit si anume Nev pigmentar , i-am spus ca primul dermatolog a spus ceva de sange sub piele , iar dupa o noua privire , a zis ca primul dermatolog nu stia ce spune . In fine am mentionat si manifestarile degetului si a spus ca nu are legatura . Cu toate astea desi medic primar in dermato-venerologie , nu scria nicaieri pe usa de supraspecializare in dermatoscopie .

In fine m-am mai programat la un dermatolog , insa datorita pretului cam mare (nu primea cu trimiteri) si datorita unei voci cam de sculat dupa betie care a avut-o la telefon (era cam dimineata) , am amanat pentru moment .

Pata o am de mai mult de un an , nu am studiat-o in fiecare zi , deci nu stiu daca si-a schimbat marimea sau culoarea .

Datorita facultatii si restantelor , care nu-mi dau pace , am amanat momentan consultarea altor doctori dermatologi , urmand ca din ~ 15 septembrie sa mai consult cat mai multi medici .

Ar trebui sa consult alti medici mai devreme de 15 septembrie?
Attached File  Untitled.png   843.08K   29 downloads
In poza aceasta pare sa aiba un Parallel-furrow pattern , totusi cu ochiul liber pare a fi mult mai densa , si poate chiar Parallel-ridge pattern , oricum ar fi este cel putin dubioasa , tinand cont ca nu mai am nici o alta alunita cu o astfel de marime , forma (nu prea am alunite atipice).

#2
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Ipohondrie ?

#3
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
In primul rand intreb si eu ca un roman mai de la tara: Pe romaneste nu suna bine bolile sau ce? Ce avea daca spuneai blenoragie sau aprindere la plamani?
Doi la mana. Eu zic sigur ca nu o sa mori. Pun si pariu daca vrei. Mai degraba e o pigmentare excesiva care se va intinde in timp.

#4
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
O sa moriPosted Image

#5
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostPekiasan, on 03 septembrie 2015 - 20:01, said:

Ipohondrie ?
Nu zic nu . Insa nu cred ca poti fi destul de ipohondru atunci cand vorbim despre posibil cancer .

#6
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Cauti un pumice stone si freci cu ea pina iese , inainte ti picioarele in apa calduta vreo 10 minute .
Cum a fost cald s-au adunat sosetele sa brantul de la pantof sub deget si ai facut un mic hematom care poate dura ani pina nu se mai vede .

#7
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View Postxilo, on 03 septembrie 2015 - 20:47, said:

Cauti un pumice stone si freci cu ea pina iese , inainte ti picioarele in apa calduta vreo 10 minute .
Cum a fost cald s-au adunat sosetele sa brantul de la pantof sub deget si ai facut un mic hematom care poate dura ani pina nu se mai vede .
Al doilea dermatolog mi-a zis clar sa nu-i fac nimic , ca e nev pigmentar , si ca daca il frichin cine stie ce naiba se mai intampla .
Initial tinand cont de primul diagnostic , trebuia sa iasa cum zici tu .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate