Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

biletel... :)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
87 replies to this topic

#1
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012
Salutare, dragi concetateni!

Am scris mult... stiu! Dar cine are rabdare... are!

Am sa va povestesc despre o faza frumoasa pe care mi-a facut-o un prieten intr-o noapte frumoasa de iulie - anul acesta. Apropo... nu va povestesc din moartea caprioarei. E un moment care... na. Dar mai bine cititi sa vedeti despre ce este vorba.

In urma cu o luna, doua... eram pe la miezul noptii cu un prieten in masina. La o tigara, suc, diferite dezbateri samd La un moment dat scot capu' geam si ma uit spre cer. Era o splendoare!

SI-i zic tovarasului:
"Iti dai seama ca noi suntem singura fiinta din Univers care si-a pus vreodata intrebarea - cine suntem si de unde venim?"

El imi raspunde:
"Nu te referi intr-o oarecare masura sau in mare parte la faptul ca na... curiozitatea l-a impins pe om spre pacat?"

Si eu zic: Asa... si la ce te referi mai exact? ...

Si el ma intrerupe:
"Uite! Mi-a venit o idee. Am o intrebare care nu-mi da pace de mult timp pentru ca nu i-am gasit niciodata un raspuns concret. Si stiu cum sa-ti fac... fii atent aici. (intre timp scoate un tichet de la rovinieta) Eu am sa-ti scriu ceva pe spatele biletelului asta. Dupa ce-am terminat... il mototolesc frumos si ti-l dau tie dar n-ai voie timp de 3 zile sa-l deschizi"

Am ramas cu mintea in panta. Nu intelegeam exact la ce se refera, daca incearca sa faca baza de mine sau doar se joaca cu mintea mea.
Si-am acceptat! Conditiile impuse de el in legatura cu biletelul erau urmatoarele: n-ai voie sa-l deschizi timp de 3 zile si tine-l mereu langa tine - portofel, buzunar, birou etc.

Apoi imi spune tovarasu:
"Eu iti zic doar atat... daca il deschizi esti ca toti ceilalti. Daca nu-l deschizi timp de 3 zile ai de castigat. Dar nu vei afla niciodata ce-am scris in biletelul asta pentru ca dupa 3 zile tre' sa mi-l aduci, iar eu ii voi da foc in fata ta fara sa stii vreodata ce-am scris in biletel. Si vezi... ca pot sa scriu orice.... Daca deschizi biletelul in astea 3 zile... macar te rog sa-mi raspunzi la intrebarea din el. Macar atat! Dar daca ma minti ca nu l-ai deschis si tu de fapt l-ai deschis... chiar daca nu pot dovedi nimic si stii doar tu... dupa cum iti spuneam tot tu vei pierde."

Iar eu i-am raspuns: vezi ca pot sa am ambitia de prost si chiar sa nu-l deschid daca tu esti asa sigur ca voi face lucrul asta.

Ochei. Toate bune si frumoase. Am acceptat conditiile. Pun bileltelul in buzunar. Trec 2 minute... stam in tacere. El zambeste la mine... eu la el. Ma uit spre cer... in loc de stele vedeam numai biletele. Ma uit pe strada... trece o masina cu stupi... in loc de stupi biletele. Oriunde ma uitam vedeam numai biletele.

Si zic gata... tre' sa-mi iau gandul de la el. O sun pe mama! Dimpotriva... Mai rau! Ca incepea sa ma bufneasca rasul c-aveam implementat in minte un rahat de biletel. Si doar la el imi statea gandul.

Trec doua ore, trei, patru... bineinteles: biletelul vietii! Prietenul s-a amuzat tare copios pe seama mea. Pe la 4 dimineata ne hotaram sa mergem catre casi.
Ne-am despartit... salut!! SI ma deplasez frumos pe strada. In perioada aceea aveam si niste grave probleme. Si m-am oprit in fata unui magazin unde batea lumina puternic si-am zis ca tre' sa scap de rahatu asta de biletel si sa las prostiile ca eu am chiar probleme serioase pe care tre' sa ma concentrez. Nu pe un biletel!

Ma opresc in fata magazinului... scot biletelul... si-l deschid sa vad minunea... Si ghiciti ce mi-a scris acolo... Mi-a SCRIS asa: (stati sa caut biletelul)

" Dumnezeu L-a creat pe om. I-a poruncit: din toti pomii sa mananci, dar din asta sa nu te atingi. De ce a mancat omul din pomul interzis?

Vreau un raspuns, iar raspunsul sa nu fie: curiozitate!"

Un mesaj care mi-a tras un zambet sublim in coltul gurii la finalul lui... care m-a eliberat nu doar stresul biletelului, dar care m-a facut sa uit si de supararile pe care le-aveam atunci.

Nu m-a pus niciodata sa raspund la intrebare! Dar m-am gandit la LACOMIE.

Intrebarea mea este urmatoarea: ati avut parte de ceva asemanator din partea unui prieten, unei cunostinte, cineva din familie etc. Sau pur si simplu din partea unui strain care sa te lase cu un "UAU!" inghitit in sinea ta?

Edited by diminutiv, 02 September 2015 - 15:59.


#2
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Sunteti studenti la teologie?

#3
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View PosteStev, on 02 septembrie 2015 - 15:54, said:

Sunteti studenti la teologie?
Doar tovarasu'...

#4
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Frumos, tine-l aproape. Tovarasu', nu biletelu'. :))

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
si pana la urma de ce te-ai uitat in bilet?

puteai sa ii dai foc pur si simplu

#6
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View PostMarianG, on 02 septembrie 2015 - 16:04, said:

si pana la urma de ce te-ai uitat in bilet?

puteai sa ii dai foc pur si simplu
Ma jur... dupa cum spuneam imi faceam ambitia de prost si nu ma uitam! Dar aveam mari probleme atunci si ma gandeam numai la ele. Stres maxim! Practic biletelul asta m-a eliberat de toate grijile.

De ce l-am deschis? Oricum imi survola mintea in jurul lui de cand s-a apucat sa scrie. Intr-o oarecare masura eram curios... dar repet - imi faceam ambitia de prost si nu-l deschideam.

Aveam probleme mari... dar daca vedeam numai biletele in alea 3 zile nu ma puteam concentra sa le rezolv.

Sincer sa fiu... cred ca picam la faza cu datu foc si sa nu aflu niciodata ce scrie in biletel. Posted Image

View Postvlad29marko, on 02 septembrie 2015 - 16:00, said:

Frumos, tine-l aproape. Tovarasu', nu biletelu'. Posted Image)
Biletelul... bineinteles. Posted Image

Edited by diminutiv, 02 September 2015 - 16:08.


#7
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
La "Iti dai seama ca noi suntem singura fiinta din Univers care si-a pus vreodata intrebarea - cine suntem si de unde venim?" el trebuia sa raspunda "Hai pe bune? Ai scotocit tu tot Universul si n-ai mai gasit pe nimeni?". Si atunci nu mai ramaneai cu UAU, dar era mai bine.

#8
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View Postsergiu_spooky, on 02 septembrie 2015 - 16:11, said:

La "Iti dai seama ca noi suntem singura fiinta din Univers care si-a pus vreodata intrebarea - cine suntem si de unde venim?" el trebuia sa raspunda "Hai pe bune? Ai scotocit tu tot Universul si n-ai mai gasit pe nimeni?". Si atunci nu mai ramaneai cu UAU, dar era mai bine.
Nu... Am scris eu gresit. Zisesem de pe fata planetei. Dar nu mai dau edit... se intelege oricum ideea.

#9
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postdiminutiv, on 02 septembrie 2015 - 15:55, said:

Doar tovarasu'...

Un tovaras foarte bun

#10
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View Postaltul2, on 02 septembrie 2015 - 16:19, said:

Un tovaras foarte bun
Oricum... mi-a ramas adanc implementata in capsor noaptea aceea. Mi-o amintesc de parca ar fi fost acum 2 ore. Cred ca asta a fost cel mai sincer multumesc fata de o anumita persoana.
Si asta in sinea mea...

#11
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Am crezut ca e vorba de ceva mai romantic...

#12
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Luai biletul, il dadeai unui prieten care il citea si-ti spune ce e inauntru dupa ce il ardea. Ce mare scofala?
Sau il ardeai tu in fata lui, la fel, ce mare scofala?

#13
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View Posttsunnami, on 02 septembrie 2015 - 16:38, said:

Luai biletul, il dadeai unui prieten care il citea si-ti spune ce e inauntru dupa ce il ardea. Ce mare scofala?
Sau il ardeai tu in fata lui, la fel, ce mare scofala?
Ideea era urmatoarea: sa nu afli ce e in biletel! La aia cu alt prieten sa-mi citeasca ma gandisem si eu. Dar a zis ca nu-i voie...

Si voiam sa fac si asta... sa-i dau foc! Dar am zis ca mai bine sa fie un test pentru mine. Si sa vad daca rezist. Si plus de asta am spus mai sus... chiar daca rezistam 3 zile sunt sigur ca nu-l lasam sa-i dea foc.

#14
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postdiminutiv, on 02 septembrie 2015 - 16:43, said:

Ideea era urmatoarea: sa nu afli ce e in biletel! La aia cu alt prieten sa-mi citeasca ma gandisem si eu. Dar a zis ca nu-i voie...

Si voiam sa fac si asta... sa-i dau foc! Dar am zis ca mai bine sa fie un test pentru mine. Si sa vad daca rezist. Si plus de asta am spus mai sus... chiar daca rezistam 3 zile sunt sigur ca nu-l lasam sa-i dea foc.

in conditiile tale nu scria decat in ceea ce te priveste pe tine

da, i-as fi dat foc sa-i arat ca nu ma intereseaza nici atunci si nici peste 3 zile ce vrea sa-mi transmita printr-o actiune imorala.
nu mi-ar placea un prieten d-asta

#15
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View Posttsunnami, on 02 septembrie 2015 - 16:46, said:

in conditiile tale nu scria decat in ceea ce te priveste pe tine

da, i-as fi dat foc sa-i arat ca nu ma intereseaza nici atunci si nici peste 3 zile ce vrea sa-mi transmita printr-o actiune imorala.
nu mi-ar placea un prieten d-asta
Repet: ideea era sa nu afli ce-i in biletel! Ca eu am aflat deschizandu-l... e partea a 2-a. Si cum spuneam si la mine: imi faceam ambitia de prost si nu-l deschideam. Posted Image

Cam asta era gandu... dar n-aveam cum. Am explicat pe scurt cam in ce conditii eram atunci. E atat de frumos miezul din "biletelul" asta...
Si nu... nu regret ca l-am deschis. Asta este... am picat testul. La fel ca si celelalte 7 miliarde de suflete.

Edited by diminutiv, 02 September 2015 - 16:52.


#16
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postdiminutiv, on 02 septembrie 2015 - 16:52, said:

Repet: ideea era sa nu afli ce-i in biletel! Ca eu am aflat deschizandu-l... e partea a 2-a. Si cum spuneam si la mine: imi faceam ambitia de prost si nu-l deschideam. Posted Image

Cam asta era gandu... dar n-aveam cum. Am explicat pe scurt cam in ce conditii eram atunci. E atat de frumos miezul din "biletelul" asta...
Si nu... nu regret ca l-am deschis. Asta este... am picat testul. La fel ca si celelalte 7 miliarde de suflete.

Corect, nu-mi place un prieten care-mi da teste d-astea.
Vrei sa-mi transmiti ceva sau nu?

#17
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View Posttsunnami, on 02 septembrie 2015 - 17:14, said:


Corect, nu-mi place un prieten care-mi da teste d-astea.
Vrei sa-mi transmiti ceva sau nu?
Ce-as putea sa-ti transmit? Sanatate!

#18
Fifi_v3

Fifi_v3

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.05.2015

View Postdiminutiv, on 02 septembrie 2015 - 16:09, said:

Practic biletelul asta m-a eliberat de toate grijile.


Frumos truc, probabil a vrut sa iti distraga atentia de la problemele pe care le aveai.Si a reusit.Il pasioneaza cumva psihologia?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate