Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Achizitionare ip-uri publice

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
As dori sa stiu daca mai exista posibilitatea inchirierii de ip-uri publice.

Intrucat achizitionarea acestora de la isp-isti este foarte costisititoare as dori sa stiu ca si alternative de unde as putea sa le achizitionez ...... sa le inchiriez ca de cumparat nu se pot cumpara

Stima

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Tu ai senzatia ca Ip-urile se gasesc pe undeva la kilogram ?
     Avand in vedere ca numarul lor este limitat, sunt alocate la nivel international fiecarei tari in parte.
     Apoi la nivelul fiecarei tari ele sunt alocate catre ISP, care la randul lor ti le aloca tie. Nu numai ca trebuie sa gasesti pe cineva dispus sa-ti inchirieze IP-urile cu pricina, mai trebuie  sa-ti si redirectioneze traficul catre IP-urile cu pricina si ala se numeste ISP(internet service provider). Asta cu exceptia cazului in care nu inventezi tu o noua metoda de functionare a internetului de care nu am auzit.
     Dar asa de curiozitate, la ce-ti trebuie IP-uri publice pentru ca doar nu te apuci Doamne Fereste sa faci vreun datacenter. In viata de zi cu zi, te descurci si fara IP-uri publice pentru ca s-au inventat niste dispozitive numite routere.

#3
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 28.12.2005
server de Wow?counter strike? nevoie de IP public?...

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008

 hightech-sys, on 01 septembrie 2015 - 05:35, said:

As dori sa stiu daca mai exista posibilitatea inchirierii de ip-uri publice.

Intrucat achizitionarea acestora de la isp-isti este foarte costisititoare as dori sa stiu ca si alternative de unde as putea sa le achizitionez ...... sa le inchiriez ca de cumparat nu se pot cumpara

Stima

Sa le inchiriezi pentru ce? Ca daca vrei sa le pui la niste servere dedicate/vps, atunci le iei direct de la cine cumperi si serverele... la partea asta te-ai gandit?

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
De cumparat a fost o vreme in care se puteau "cumpara" - doar ca trebuia sa cumperi cate o clasa cu totul.

Acuma cu IPv4 epuizate normal ca nu se mai pot cumpara - doar sa inchiriezi de la un provider ( ISP ). Alta posibilitate nu exista.

#6
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
Cam ce provideri mai seriosi puteti recomanda pentru inchirierea acestora?

#7
AndreiTk

AndreiTk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 23.10.2003
Salut,
Cei care te pot ajuta cu aceasta problema se numesc LIR , sant acele firme autorizate de RIPE sa iti aloce IP-uri.
Un LIR nu e neaparat ISP, cel mai mare din Romania nu este LIR . Jump se numeste.
O lista completa gasesti aici : https://www.ripe.net...indices/RO.html

Succes

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate