Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Colonoscopie

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Chaton

Chaton

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.06.2015
Buna ziua!

Sunt programata sa fac o colonoscopie la clinica Laurus in Bucuresti. Am inteles ca va fi cu anestezie(nu ma adoarme, dar ma va ameti).  stie cineva care a facut daca se simte ceva durere? eu iau din luna mai un tratament cu sulfasalazina , este vreo problema daca il iau in dimineata investigatiei? ce se intampla dupa investigatie? la ce sa ma astept?

#2
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Fa -o fara anestezie ca nu-i mare smecherie.Mai nasol ca trebuie sa-ti eliberezi colonul de cu o zi inainte, niste prafuri in 4l apa sa le bei in 2-3h parca.si apoi sa ai liber permanent la toaleta ca ai de treaba.Toata smecheria sa asculti sfaturile personalului,este putin neplacut dar nu de speriat.Ai timp si posibilitatea sa-ti vezi chiar tu interiorul intestinului.Dupa o sa ai probleme cu gazele care nu se elimina cum esti invatat prin mici pirturi, o sa ai de furca cam 2-3 ore pina incepi sa maninci ceva si sa se echilibreze organismul.Daca prevezi necesitatea  si unei endoscopii tot acum este momentul, de3ranjul este cam acelasi.
In esenta ceva banal,sa asculti si sa te executi la indicatiile doctorului si scapi foarte lejer.
Rezultate numai bune sa-ti iasa.Sanatate multa!

#3
Chaton

Chaton

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.06.2015
eu iau si un tratament cu sulfasalazina pentru artrita din luna mai, e vreo problema de interactiune cu  acest medicament?

#4
Baobao

Baobao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 24.08.2015
Pentru colonoscopie in sine nu este insa pot exista probleme cu medicamentul pentru curatarea colonului sau cu anestezia. Iti indic sa citesti prospectul.

#5
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

 Chaton, on 31 august 2015 - 16:55, said:

eu iau si un tratament cu sulfasalazina pentru artrita din luna mai, e vreo problema de interactiune cu  acest medicament?

Era bine sa intrebi medicul.

#6
Chaton

Chaton

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.06.2015
o sa sun maine dimineata la clinica. A fost cam asa: colonoscopia o fac  cu bilet dwe trimitere de la medicul de familie, am fost chemata la ei, mi-au dat plicurile , insa toata treaba a facut-o un operator de la ei de acolo, nu medicul. Consultatie nu a fost, pe medic il vad in dimineata investigatiei.  Eu am intrebat daca pot lua medicamentele curente  ,pentru ca sulfasalazina nu o intrerup cand vreau eu, ca nu isi mai face efectul.  Au spus ca se poate lua medicamentatia chiar si in dimineata respectiva.  Cautand pe net azi, am mai gasit ca aspirina,ibuprofenul antiinflamatoarele  e bine sa nu se mai ia pana in colonoscopie... si de asta ma gandeam  sa nu fie vreo problema.  Abia cand am intrat la ei pe site si am luat legatura cu un operator on line(din nou, nu medic!), a spus ca sa sun maine dimineata sa intrebe medicul!!! ce sa mai zic... nu ma gandesc decat  la anestezie-poate nu isi face efectul; eu sunt destul de sperioasa... oricum, maine sun si intreb neaparat clar ce si cum, ca nu e de glumit. in cel mai rau caz, aman colonoscopia, sulfasalazina nu o pot intrerupe. poate va fi totusi simplu si voi scapa repede, trebuie sa fiu optimista:)

#7
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Daca nu te adoarme, nu stiu ce anestezie iti da tie, ca la anestezia in coloana esti imobilizat cateva ore bune, pierzi timp degeaba.
Daca e vorba de Dormicum Posted Image  E ca si cand n-ai fi dormit deloc de 24 ore, adica e bun doar sa mai anihileze din emotii.
Pe uii nu-i doare deloc (am auzit ca cica a vazut becul prin piele) iar pe altii mai bolnavi, îi doare tare deci trebuie adormiti, e mai bine asa si pentru doctor, care nu se poate concentra daca strigi de parca ai avea un alien in tine (nu ca ai fi departe Posted Image)

Edited by OmulLLORT, 31 August 2015 - 18:01.


#8
Chaton

Chaton

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.06.2015
Gata, facuta azi! cu anestezie profunda, nu am simtit nimic si a fost fara probleme. Nici dupa nu a fost greu,de balonare am scapat cam intr-o ora. Pregatirea de ieri a fost mai grea, am cam tras de mine sa beau prostia aia de fortrans, dar bine ca am scapat.

sanatate tuturor!

#9
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Ai reusit sa te vezi pe interior in direct? sau ti-a fost teama de "luminita de la capatul tunelului"
Sanatate!!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate