Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cat de multa libertate v-au acordat parintii dupa implinirea varstei de 18 ani?

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#1
vreaubacu

vreaubacu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.06.2015
Nu am avut niciodata parinti foarte stricti, dar cu implinirea varstei de 18 ani ma asteptam la altceva, sa am libertate totala, ei inca ma limiteaza in anumite lucruri, nu este cum mi-am dorit eu, chiar daca sunt un adult, tot ei imi dicteaza inca viata Posted Image . Am 19 ani.
La voi cum e?

Edited by vreaubacu, 04 August 2015 - 00:49.


#2
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Ce fraier esti, eu cand am facut 18 ani ma cacam in sufragerie si ai mei nu comentau nimic.

#3
GangamStyle

GangamStyle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 28.10.2013
Pai unii parinti de moda veche sunt asa: stai la mine in casa, pe banii mei, inca faci ce zic eu. Te muti la locul tau si faci ce vrei.

Da si tu niste exemple despre ce anume vrei tu sa faci si ei te limiteaza. Sunt chestii rezonabile macar sau chestii despre care ei ca parinti inca isi asuma dreptul sa te oranduiasca ?

 DjMx, on 04 august 2015 - 00:52, said:

Ce fraier esti, eu cand am facut 18 ani ma cacam in sufragerie si ai mei nu comentau nimic.
Ce fraieri parintii aia.

Edited by GangamStyle, 04 August 2015 - 00:56.


#4
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Castiga-ti traiul si vei face ce vrei.

#5
vreaubacu

vreaubacu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.06.2015

 marius87ism, on 04 august 2015 - 00:54, said:

Castiga-ti traiul si vei face ce vrei.

De ce trebuie sa imi castig traiul pentru a face ce vreau eu? Am peste 18 ani.

#6
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012

 DjMx, on 04 august 2015 - 00:52, said:

Ce fraier esti, eu cand am facut 18 ani ma cacam in sufragerie si ai mei nu comentau nimic.

Nu te mai droga

#7
GangamStyle

GangamStyle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 28.10.2013
Zi mai ce vrei sa faci ?

#8
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012
@vreaubacu: ca sa faci ce vrei tre sa iti castigi traiul asa cum a spus si marius87. De ce ? Pt ca atunci o sa poti face be banii tai ce vrea muschiul tau. Atat timp cat esti intretinut de parinti, "dansezi " cum iti canta ei. Nu iti convine ? Sunt convins ca nu te tin ei cu forta acasa.

Edited by A10, 04 August 2015 - 01:04.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca ai 18 ani nu inseamna ca faci ce vrei. Nici daca ai 50 nu faci ce vrei. Faci ce vrei, daca poti. Adica daca esti independent. Capisci ?

#10
vreaubacu

vreaubacu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.06.2015
Imi este frica ca vor continua sa faca tot asa si dupa ce voi fi independent.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 vreaubacu, on 04 august 2015 - 01:14, said:

Imi este frica ca vor continua sa faca tot asa si dupa ce voi fi independent.
Poate nu realizezi (inca) ce inseamna sa fii independent. Si trebuie sa iti asumi ca  chiar vrei sa fii independent.

Edited by pasilla, 04 August 2015 - 01:22.


#12
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

 vreaubacu, on 04 august 2015 - 00:56, said:



De ce trebuie sa imi castig traiul pentru a face ce vreau eu? Am peste 18 ani.
Mare rahat. Si ce ai vrea tu sa faci ca om matur? De fapt major doar.

#13
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Nu s-a schimbat nimic la 18 ani.. doar am avut voie sa intru in cluburi unde oricum intram.

#14
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

 vreaubacu, on 04 august 2015 - 01:14, said:

Imi este frica ca vor continua sa faca tot asa si dupa ce voi fi independent.


Cum am mai spus si la altul, cat timp ii intrebi pe ei ce este de mancare taci si indura. Ce vrei sa faci tu si nu te lasa ei? Termina o scoala, realizeaza-te si chiar daca o sa continue sa te intretina ei o sa te mai lase... dar fa ceva cu viitorul tau.

Parintii dau libertate copiilor in functie de cate incredere au in ei. Daca tu mori de foame cand ei pleaca 1 luna de acasa fara sa pompeze bani in tine normal ca nu te lasa sa faci ce vrei tu.

#15
GangamStyle

GangamStyle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 28.10.2013
Io tin minte cand aveam 18 ani si am venit odata dupa 12 acasa din discoteca. Ma astepta mama in bucatarie cu lumina aprinsa si tigara in mana. Cred ca fumase trei pachete. Mi-a ars o palma de mi-au vajait urechile. Nu zic ca palma aia ar fi fost cea mai buna metoda dar am primit mesajul clar si tare si ideea din spatele palmei a fost buna.
Acum na, tu esti baiat si traiti in alte vremuri. Poate ar trebui sa te lase din cand in cand cu prietenii la un club ca nu-i crima.

Edited by GangamStyle, 04 August 2015 - 01:53.


#16
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Ce fraier esti. Pune mana si ia mai intai bacu.

#17
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

 GangamStyle, on 04 august 2015 - 01:51, said:

Io tin minte cand aveam 18 ani si am venit odata dupa 12 acasa din discoteca. Ma astepta mama in bucatarie cu lumina aprinsa si tigara in mana. Cred ca fumase trei pachete. Mi-a ars o palma de mi-au vajait urechile. Nu zic ca palma aia ar fi fost cea mai buna metoda dar am primit mesajul clar si tare si ideea din spatele palmei a fost buna.
Acum na, tu esti baiat si traiti in alte vremuri. Poate ar trebui sa te lase din cand in cand cu prietenii la un club ca nu-i crima.
Da da, daca clubul ala are vreun hram, atunci da :)

#18
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Cat despre plecarile nocturne un simplu "Mama/Tata ma duc cu x,y,z acolo si vin la ora " cred ca ar fi de ajuns...

Eu si acum mi-am pastrat obiceiul sa le mai dau cate un sms sa le zic, vezi ca nu ajung acasa in seara asta sau vezi ca plec din oras nu stiu cand ma intorc..... ii ajuta sa doarma linistiti. Is parintii tai, iti vor da libertate cand vor fi siguri ca esti in stare sa vii singur pe picioarele tale acasa. Daca singura daca cand ti-au dat drumul din lesa te-ai intors acasa beat mort, pe 4 carari, fara bani si a mai stiu si tot cartierul de excapada ta ... normal ca nu te mai lasa

Maicamea atat mi-a impus "La mine acasa nu e bordel si nici hotel", "Ce faci tu trebuie sa stii doar tu, nu trebuie sa stie toti vecinii", "Tine-te de scoala", "Nu imi adu politia la usa", "Nu vreau sa te adun din spitale"... stii ce copilarie frumoasa am avut respectand chestiile astea de bun simt?

Edited by MooF2010, 04 August 2015 - 01:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate