Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Apache - intrebări simple

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
victor444

victor444

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 04.04.2011
Nu reușesc să navighez în afara (deasupra) directorului rădăcină Apache. Menționez că am eliminat toate directivele de securitate. Am setat totul pe allow/granted.
În afară de alias și symlink, mai există altă cale de a ieși din directorul rădăcină?

Dacă încerc în browser: www.siteulmeu/../../../ rămîn tot în directorul rădăcină, nu pot urca deasupra.

Menționez că am o pagină simplă, html chior, atît.

#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
De ce ai vrea sa faci o asemenea cretinatate tampenie? Directiva tine de basedir.

#3
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Pai ia gandeste-te ce anume ai accesa, hai sa luam un exemplu:

http://domain.tld/parinte/copil/ <--- asta e level2 samd
http://domain.tld/parinte/ <--- asta e level1
http://domain.tld/ <-- asta e basedir
Urmatorul nivel unde ar fi?! De aceea exista un DocRoot, nu poti "naviga" in afara lui, seteaza docroot un nivel mai sus.

#4
victor444

victor444

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 04.04.2011
Doresc să fac asta strict pentru teste.

Am observat pe multe situri că este recomandată următoarea directivă:
<Directory />
   Options None
   Order deny,allow
   Deny from all
</Directory>

Am scris și eu asta în config și gata, eram bucuros, nimeni nu-mi poate accesa fișiere în afară DocRoot pe care setasem explicit permisiuni. Am făcut apoi un simlink în apache DocRoot ce pointa către / și surpriză - mă plimb prin tot sistemul de fișiere bine - merci.
Din asta mi-am dat seama că directiva de mai sus este vax. Dacă cineva poate crea doar un simlink, securitatea serverului este compromisă (cel puțin așa am înțeles eu).

Mergînd pe această cale am încercat să ies din DocRoot altfel decît printr-un link făcut de mine și n-am reușit nicicum.


Eu știu că pentru securizare este recomandat să fie dezactivate simlink-urile și avut mare grijă cu alias-urile (prin astea cineva ar putea ieși oricînd din rădăcină).  Ceea ce vreau eu să știu, este: odată dezactivate simlink-urile și alias-urile dorm liniștit sau sunt și multe alte căi prin care se poate ieși din rădăcină.

Subliniez: fără cgi, fără php, fără java, fără nimic. Html simplu.

Edited by victor444, 03 August 2015 - 22:03.


#5
victor444

victor444

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 04.04.2011
Ce rost are directiva de mai sus, care restricționează accesul pe / ? Este folosită doar pentru a permite acces selectiv în interiorul DocRoot (sau pentru ramuri adăugate ulterior la DocRoot și situate relativ sub DocRoot), pentru directoare aflate la același nivel?

Ce rost are să restricționez accesul pe / dacă oricine care care accesează un simlink undeva in DocRoot, poate ulterior accesa orice folder din  '' / '' ?

Daca e posibil, rog să clarifice cineva. Mulțumesc.

Edited by victor444, 03 August 2015 - 22:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate