Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Problema blocare-deblocare

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
phoenix09

phoenix09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.08.2011
Salutare softpedia! Ieri dimineata sora-mii i s-a spart un recipient cu apa in poseta , unde isi tinea si telefonul mobil(un Samsung Galaxy S3 mini).
Telefonul nu s-a udat foarte tare insa a aparut o defectiune destul de stresanta odata cu incidentul: Telefonul se deblocheaza singur cand e in home screen si nu am gasit nicio metoda prin care sa scap de asta (cel putin cand vine vorba de rezolvari ce tin de software , intrucat i-am facut si un factory reset si nu a dat rezultat). Prin urmare,cred ca un contact al power button-ului s-a defectat. Totusi , nu inteleg de ce telefonul nu se blocheaza/deblocheaza si cand il folosesc , momente in care functioneaza perfect.
De mentionat este si faptul ca ieri facea asta continuu  si astazi isi revenise , la un moment dat credeam ca nu mai este nicio problema insa nu am fost chiar atat de norocos. L-am dus la un service si mi s-a spus ca trebuie sa astept pana saptamana viitoare sa aduca ei nu stiu ce dispozitiv pe baza de ultrasunete care sa elimine posibilele urme de apa care fac telefonul sa nu functioneze corect (spun posibile pentru ca nu au facut nicio inspectie telefonului si nu se stie sigur daca urmele de apa sunt adevarata problema) . Este ceva ce as putea face acasa? Aveti vreun tip/trick pentru a putea rezolva aceasta problema? Multumesc:D!

Edited by phoenix09, 03 August 2015 - 16:08.


#2
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Da, pune telefonul într-un castron cu orez, lasă-l peste noapte și intre timp, vin chinezii sa îl repare și dimineața : surpriză, telefonul merge!
E o glumă, tratează ca atare.
Soluția este sa îl demontezi, usuci bine, cu o lupă verifici contacții care s-au înverzit și cureți cu un ac. Asa am procedat eu cu un telefon căzut din buzunar în wc, și merge.  :D

#3
phoenix09

phoenix09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.08.2011

 nick5roo, on 03 august 2015 - 16:18, said:

Da, pune telefonul într-un castron cu orez, lasă-l peste noapte și intre timp, vin chinezii sa îl repare și dimineața : surpriză, telefonul merge!
E o glumă, tratează ca atare.
Soluția este sa îl demontezi, usuci bine, cu o lupă verifici contacții care s-au înverzit și cureți cu un ac. Asa am procedat eu cu un telefon căzut din buzunar în wc, și merge.  Posted Image
:))
Multumesc frumos pentru sfat, Nick!:D

#4
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Lasa telefonul fara baterie, cu capacul desfacut si daca mai si alte capacele de asemenea astea sa fie desfacute, introdu-l intr-un borcan cu orez si lasa-l o zi... doua, orezul ar trebui sa traga umezeala din telefon, apoi, procedeaza, asa cum te-a sfatuit si nick5roo, la o inspectie amanuntita asupra contactelor.

In locul orezului ai putea folosi, daca ai la dispozitie pliculete cu ceva substanta ce absoarbe umezeala ce de multe ori e pusa in cutiile de papuci sau in cele cu componente electronice (pungute silicagel)

De fapt ar trebui invers sa folosesti, mai intai, daca ai pungute silicagel in caz contrar foloseste orez, inveleste telefonul in ceva servetel sa nu se zgarie si sa nu intre praf in el, cum a scris mai jos corinadaniela.

Nu stiu daca ar fi indicat sa folosesti un uscator de par care sa-l indrepti spre ecran. Ma gandesc sa incalzesti telefonul, dar sa nu sufli aerul cald prin orificii ca nu cumva aerul sa plimbe eventualele picaturi de apa prin telefon peste alte contacte. Evident, incalzirea lui sa fie facuta prin miscari pe toata suprafata ecranului tinand in mana telefonul si la o distanta destul de mare cat sa nu te arzi si de asemenea sa nu supra incalzesti telefonul. Si-n aceasta etapa e foarte indicat sa lasi orice orificiu descoperit pentru a permite evaporarea apei.

Edited by Ciubex, 03 August 2015 - 16:41.


#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
trucul cu orezul chiar functioneaza, sa stii. orezul are proprietatea de a absorbi umiditatea. doar ca trebuie sa pui telefonul intr-un servetel de hartie, sa nu intre praful acela fin de orez prin toate orificiile.
http://www.yoda.ro/s...pat-in-apa.html

#6
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Solutie software exista, dar e pentru userii mai pasionati.
Pentru inceput, metoda presupune sa capeti drepturi de root pe telefon. Adica in limbaj popular, sa-i faci root(cauta pe forumul xda-developers.com la sectiunea dedicata telefonului tau, gasesti tutoriale acolo). Apoi instalezi Xposed Framework(detalii pe site-ul oficial, xposed.info ). Apoi, exista un modul ce se cheama Xposed Additions(il descarci din Xposed Framework, il gasesti la Downloads in aplicatie), ce permite sa modifici functia butoanelor fizice si virtuale. In felul asta, cu aplicatia aia, anulezi functia butonului de blocare/deblocare, si aloci functia asta butoanelor de volum(asta o faci din Xposed Additions, e simpla si intuitiva aplicatia). Volumul soneriei de apel/notificarilor il modifici apoi cand ai nevoie din Setting/Sounds/Volumes. Cam asta ar fi metoda software. Una din ele.

Edited by Getodacul, 03 August 2015 - 17:03.


#7
phoenix09

phoenix09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.08.2011

 Getodacul, on 03 august 2015 - 17:02, said:

Solutie software exista, dar e pentru userii mai pasionati.
Pentru inceput, metoda presupune sa capeti drepturi de root pe telefon. Adica in limbaj popular, sa-i faci root(cauta pe forumul xda-developers.com la sectiunea dedicata telefonului tau, gasesti tutoriale acolo). Apoi instalezi Xposed Framework(detalii pe site-ul oficial, xposed.info ). Apoi, exista un modul ce se cheama Xposed Additions(il descarci din Xposed Framework, il gasesti la Downloads in aplicatie), ce permite sa modifici functia butoanelor fizice si virtuale. In felul asta, cu aplicatia aia, anulezi functia butonului de blocare/deblocare, si aloci functia asta butoanelor de volum(asta o faci din Xposed Additions, e simpla si intuitiva aplicatia). Volumul soneriei de apel/notificarilor il modifici apoi cand ai nevoie din Setting/Sounds/Volumes. Cam asta ar fi metoda software. Una din ele.


Inteligenta solutie ! Si ar fi utila o aplicatie de blocare pentru ecranul de start , pentru a salva butoanele de volume. (totusi , nu cred ca ar functiona deschiderea telefonului daca nu-i repartizat niciun buton pentru asta si in cazul asta nu stiu daca se mai poate face ceva:D).

#8
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Aplicatia permite impartirea functiilor. Poti sa lasi butonul fizic de deblocare sa fie doar pentru Power On/Off, butoanele de volum la apasare normala sa fie pentru volum si la apasare prelungita sa fie pentru blocat/deblocat. De aia ti-am zis sa te uiti singur in aplicatia aia, sa nu mai fie nevoie sa scriu eu aici povesti nemuritoare despre optiuni. Posted Image
In caz ca unele module ale Xposed Framework nu functioneaza bine/dau erori fatale/intrii in bootloop, apasand tasta de volum jos sau sus (nu mai tii minte) in timpul bootarii, Xposed Framework(si toate modulele active) se dezactiveaza pentru a iti permite sa repari ce nu merge. Fiind o solutie software, stai fara grija, schimbarile se aplica doar dupa initializare. Deci butonul "power on" va avea functia de "power on" cand e telefonul stins indiferent ce-ai setat tu la nivel software.

Edited by Getodacul, 04 August 2015 - 12:55.


#9
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012

 phoenix09, on 03 august 2015 - 17:19, said:

Inteligenta solutie ! Si ar fi utila o aplicatie de blocare pentru ecranul de start , pentru a salva butoanele de volume. (totusi , nu cred ca ar functiona deschiderea telefonului daca nu-i repartizat niciun buton pentru asta si in cazul asta nu stiu daca se mai poate face ceva:D).

Salut. Iti recomand o aplicatie.

https://play.google....tyscreenofffree

Poti sa iti setezi la aplicatie ca atunci cand il iei in mana sa se deschiza. Cand il pui in buzunar sau in geanta se inchide automat. Merge si cand il pui cu fata in jos si daca il intorci, se aprinde. Trebuie sa iti setezi tu la ce unghiuri sa se inchida. Am folosit-o si eu aproape doua saptamani cand nu imi mergea butonul de power. Tot din cauza ca l-am udat :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate