Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Sătul până în gât de programare și IT

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#1
Mobuntu

Mobuntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 12.04.2011
Intro: am sarit de 35 de ani, codez de la 14, sunt foarte bun in ceea ce fac. Financiar nu ma plang, castig bine, cam la 2-3 luni ma mai contacteaza un headhunter cu o oferta si mai buna. Dar m-am saturat total de programare.

Motive:

1) nevoia de a schimba ce functiona perfect. Mereu apar tehnologii noi, piata scuipa pe piata tot felul de gadgeturi noi, etc. Ce ai facut sa mearga sub Internet Explorer e istorie, a aparut Chrome, Firefox, Safari, mobil, probabil in curand aplicatia trebuie sa mearga si pe iWatch.

2) am devenit prea perfectionist. La 20 de ani faceam o aplicatie in cateva nopti, ma durea undeva daca foloseam variabilele a, b, c sau var1, var2, var3. Azi pierd o groaza de timp cu proiectarea, structura folderelor, numele functiilor si variabilelor, OOP, etc. A devenit un handicap, piata cere rapid si nu plateste in mod deosebit calitatea. Nu degeaba mananca o paine si instalatorii de CMS-uri.

3) banii sunt din ce in ce mai putini in domeniu, chiar daca sunt multumitori de alte domenii. Creiere noi, tinere, fara rate si capabile sa lucreze 24h cu 12h cum eram si eu pe la 16-24.

4) e un job anost, sedentar, iti distruge sanatatea probabil mai rau decat fumatul. Colegii antisociali, fara discutii la birou pentru ca fiecare trebuie sa se concentreze la ale lui. Munca e de birou, oricat te-ai stradui sa compensezi cu miscare in aer liber in timpul liber, 8 ore de stat pe scaun nu sunt anulate de 1 ora la sala. Ba chiar risti sa mai faci si un stop cardiac sau AVC la sala. Stiu cazuri.

5) satul sa fiu un "geniu" care cauta mereu solutii. Ma uit la un prieten politist, freaca menta cateva ore la serviciu, niste plimbari cu masina si vine acasa. Salariu decent pentru tot felul de sporuri. Bani mai putini dar fara stres. Eu am pierdut numarul diminetilor in care ma trezeam inainte de rasarit, cu minim o ora inainte sa sune ceasul, pentru ca si-n somn ma stresa o functie noua. Am patit sa visez ca zbor si brusc, in zbor, imi dadeam seama cum pot reduce dramatic incarcarea pe server daca scriam functia altfel. Fuck it, e prea mult. Vreau sa ma streseze si pe mine doar cine a batut la meciul de aseara. Mai intai trebuie sa invat sa-mi placa fotbalul.

6) munca mea dispare cu o viteza din ce in ce mai mare. O aplicatie foarte complexa, facuta prin 1998, a fost inlocuita in 2005 de una complet noua la decizia clientului. Banul dicteaza si clientii au bani, multi. Nasol sentiment cand munca ta e rasa de pe server, chiar daca ai fost platit bine pentru asta. Tot ce-a mai ramas din ea sunt niste screenshot-uri si un back-up pe un CD care probabil oricum nu mai merge pe un server actual fara rescrieri masive de cod. Sau cu emulator. Aplicatia din 2005 a fost rasa in 2008. Azi e posibil sa faci un program si la anul sa fie expirat sau sa fie nevoie sa-l rescrii total.

7) nu am citit nicaieri asta, nu m-a avertizat nimeni, la fel cum sunt multe lucruri evidente in viata despre care nu afli decat cand e prea tarziu: programarea nu e job cu care sa iesi la pensie. O fi fost, pe vremea Pascal si Foxpro, dar nu mai e. E o meserie pe care trebuie s-o reinveti anual. Uneori de la zero, ca apare nu stiu ce OS nou si daca vrei sa mai mananci o paine, trebuie sa inveti un limbaj nou. Adica inveti sa faci exact acelasi lucru ca inainte, dar cu alt limbaj. Eu nu ma mai vad facand asta dupa 40. Macar acum mai pot schimba total macazul.

Semnal pentru viitorii programatori: atentie la alegerea carierei, s-ar putea sa ajungeti si voi in aceeasi situatie. N-o sa spun ca banii nu aduc fericirea ci ca meseria asta e precum prostitutia sau fotbalul, merge pana la o varsta. Si din fotbal doar un mic procent fac avere, restul se retrag ca taximetristi sau paznici la fabrici. Programarea in prima faza e ca un drog, te prinde usor, satisfactia programelor proprii e fenomenala. Dar buzz-ul dispare rapid.

Si acum o intrebare: spre ce domeniu sa ma reorientez? N-am rate, as putea face si o facultate, nu vreau sa plec din tara, nu mai vreau job sedentar de birou. Idei?

PS: stiu ca nu tine de programare, dar as dori sa vorbesc despre subiect si sa primesc sfaturi de la alti programatori. Mutarea topicului echivaleaza cu ingroparea lui.

Edited by Mobuntu, 02 August 2015 - 00:48.


#2
Mobuntu

Mobuntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 12.04.2011
Nu ma mut la tara. Nu mi s-a urat cu orasul sa ma duc in creierii muntilor. Am casa la tara, 2 zile din 7 acolo imi sunt suficiente daca vreau.

#3
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Apuca-te de ceva inginerie si invata sa programezi automate programabile (industriale).
Pentru masini unelte, protectii in energetica etc. Se plateste bine (Siemens, ABB etc)
si lucrurile nu se schimba atat de rapid. Tinerii nu se vor baga peste ce vei sti tu, ci vor
invata noutatile iar in nisa ta va fi paine de mancat 30-40 ani cu aceleasi limbaje.

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ai definit munca de programator ca nimeni altul.
   Eu am zis ca programarea e ca sportul de performata. La varsta de 35 de ani, trebuie sa te retragi. Nu pentru ca nu mai poti face fata jobului. Pur si simplu, intr-o dimineata te trezesti cu un nou IT Manager cu cash la gura. E adevarat ca ai mai mancat inca 10 ca el el in ultimii ani, dar inca unul e deja prea mult, te apuca scarba si semnezi porcaria aia de demisie pe care o aveai pregatita demult.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Criza varstei a II-a!
2. Totul trece, iar foarte multi oameni ar dori sa fie in locul tau.
3. Ti s-a urat cu binele. Fa schimb o saptamana cu prietenul politist si iti trece :)

#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postcspot, on 02 august 2015 - 01:09, said:

   Eu am zis ca programarea e ca sportul de performata. La varsta de 35 de ani, trebuie sa te retragi. Nu pentru ca nu mai poti face fata jobului. Pur si simplu, intr-o dimineata te trezesti cu un nou IT Manager cu cash la gura. E adevarat ca ai mai mancat inca 10 ca el el in ultimii ani, dar inca unul e deja prea mult, te apuca scarba si semnezi porcaria aia de demisie pe care o aveai pregatita demult.
Depinde ce inseamna "programare" si care parte a ei o faci. Parerea mea: odata cu inaintarea in varsta e ok sa mai schimbi de pe simple CMSuri/chestii plictisitoare, catre chestii mai interesante - de exemplu, acum exista o explozie de automatizare(la mai multe nivele - soft,hard,deploy etc); sau ceva legat de IoT; sau niste algoritmica mai avansata(ML pe niste chestii interesante).

In plus, degeaba cred unii ca nu se pune accent pe calitate: da, asa pare la prima "citire", dar cand incep problemele de securitate si altele... sa vezi ce rapid cere lumea calitate si rezolvarea eleganta a problemelor.

Totul tine de viziune/unghi/abordare.

Edited by dexterash, 02 August 2015 - 01:32.


#7
tundramihai

tundramihai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.07.2015
Pe mine a vrut sa ma trezeasca nevasta-mea si i-am zis ca nu pot pentru ca mai am de facut niste functii. Aerian si somnoros cum eram, inca programam.

Mai mult sau mai putin, cred ca multi suntem in situatia ta.

Sfat: Fa-ti propria afacere in care sa nu-ti mai bati capul atat. Stai dup-aia si te gandesti ca ai muncit destul. Sa mai bage si altii.

#8
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Si eu am lucrat cativa ani ca programator. M-am dat pe meditatii de la un timp. Acum am SRL dau meditatii la mate orice nivel si fizica nivel <= facultate. Castig decent, nu atat de mult cat as fi castiat ca programator dar macar nu ma doare capu'. Saptamana care vine ma duc sa mai adaug un cod caen ca am gasit si doua blocuri de administrat :)).

In rest... e ok rau ca n-am program. In ultimele 2 saptamani mereu pe la 4 dimineata imi pun un film si ma scol pe la 1 - 2 - 3. E mai subtire cu meditatiile acuma, insa tot fac cel putin una la doua zile. Noroc cu astia care au picat bacu' sau care au restante la facultate :)).

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMobuntu, on 02 august 2015 - 00:40, said:

Eu nu ma mai vad facand asta dupa 40.
Eu am trecut de pragul asta si n-am nici unul din simptomele tale. Asa ca treaba-i relativa.

View PostMobuntu, on 02 august 2015 - 00:40, said:

spre ce domeniu sa ma reorientez?
Te ajuta cu ceva daca facem aici un pomelnic cu profesiile ? Le vezi si tu in jurul tau. Dupa ce alegi una poti intreaba detalii aici.

Edited by neagu_laurentiu, 02 August 2015 - 06:14.


#10
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Sa vezi ce satul pana in gat o sa fii sa lucrezi pe 500 de euro/ luna in alte domenii..

#11
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View PostMobuntu, on 02 august 2015 - 00:40, said:

5) satul sa fiu un "geniu" care cauta mereu solutii. Ma uit la un prieten politist, freaca menta cateva ore la serviciu, niste plimbari cu masina si vine acasa. Salariu decent pentru tot felul de sporuri. Bani mai putini dar fara stres. Eu am pierdut numarul diminetilor in care ma trezeam inainte de rasarit, cu minim o ora inainte sa sune ceasul, pentru ca si-n somn ma stresa o functie noua. Am patit sa visez ca zbor si brusc, in zbor, imi dadeam seama cum pot reduce dramatic incarcarea pe server daca scriam functia altfel. Fuck it, e prea mult. Vreau sa ma streseze si pe mine doar cine a batut la meciul de aseara. Mai intai trebuie sa invat sa-mi placa fotbalul.

bani mai putini - da, esti sigur de asta (in jur de 500 e)
fara stres - s-o crezi tu Posted Image

nu stiu cum ... toti copiii au bloguri si scot bani din asta ... tu ca programator n-ai putea sa-ti faci un site, sa-ti vinzi produsul tau (ca si asta vad ca e la moda)? ma gandesc ca ar fi simplu pentru unul cu 20 ani vechime in domeniu.

eu lucrez pe 500e, cum spui tu fara stres ...dar crede-ma ca stresul si toti dracii te ia cand incepi sa imparti banii pe luna si vezi ca nu-ti ajungPosted Image

#12
Mobuntu

Mobuntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 12.04.2011

View Postcspot, on 02 august 2015 - 01:09, said:

Ai definit munca de programator ca nimeni altul.
   Eu am zis ca programarea e ca sportul de performata. La varsta de 35 de ani, trebuie sa te retragi. Nu pentru ca nu mai poti face fata jobului. Pur si simplu, intr-o dimineata te trezesti cu un nou IT Manager cu cash la gura. E adevarat ca ai mai mancat inca 10 ca el el in ultimii ani, dar inca unul e deja prea mult, te apuca scarba si semnezi porcaria aia de demisie pe care o aveai pregatita demult.

Am lucrat si pe cont propriu, freelancing, si feelingul e acelasi. Nu mi s-a luat de sefi si de clienti ci de de programare.

View PostAdm, on 02 august 2015 - 01:22, said:

1. Criza varstei a II-a!
Nu chiar. Aia e altceva. Daca e asa ma trezesc pentru a face ALTCEVA in afara de programare, o fac cu placere. SI nu ma refer la concedii. Am renovat o casa la tara, am lucrat 3 luni ca dementul cu placere, 12 ore pe zi minim, scule electrice, sudura, gresie, faianta, parchet, etc. Supersatisfactie cand te uiti la o bucatarie dupa cativa ani si stii ca tu ai facut-o, inclusiv montajul mobilierului luat la pachet. Insa cand trebuie sa incep un proiect de programare nou, bleahhhhh.....

View Postdexterash, on 02 august 2015 - 01:32, said:

Depinde ce inseamna "programare" si care parte a ei o faci. Parerea mea: odata cu inaintarea in varsta e ok sa mai schimbi de pe simple CMSuri/chestii plictisitoare, catre chestii mai interesante - de exemplu, acum exista o explozie de automatizare(la mai multe nivele - soft,hard,deploy etc); sau ceva legat de IoT; sau niste algoritmica mai avansata(ML pe niste chestii interesante).
Don't give a shit. Jur ca incep sa-i inteleg pe batranii care au alergie la a invata sa foloseasca un smartphone. Daca mai schimba astia mult sistemele de operare pe smartfoane, trec pe stupidphone.

View Postneagu_laurentiu, on 02 august 2015 - 06:07, said:

Te ajuta cu ceva daca facem aici un pomelnic cu profesiile ? Le vezi si tu in jurul tau. Dupa ce alegi una poti intreaba detalii aici.
Ajuta pentru ca din programare nu sari cu succes in orice altceva. Dar ideea cu meditatiile e buna, imi place sa lucrez cu copiii, am si eu unul, e de luat in calcul. Orice alte idei sunt binevenite.

View PostAlleXyS1, on 02 august 2015 - 08:29, said:

bani mai putini - da, esti sigur de asta (in jur de 500 e)
fara stres - s-o crezi tu Posted Image

nu stiu cum ... toti copiii au bloguri si scot bani din asta ... tu ca programator n-ai putea sa-ti faci un site, sa-ti vinzi produsul tau (ca si asta vad ca e la moda)? ma gandesc ca ar fi simplu pentru unul cu 20 ani vechime in domeniu.

eu lucrez pe 500e, cum spui tu fara stres ...dar crede-ma ca stresul si toti dracii te ia cand incepi sa imparti banii pe luna si vezi ca nu-ti ajungPosted Image
Politistul de care vorbeam face cam 1000 pe luna, nu mult dar decent cu tot cu salariul nevestei de 500. Ea profesoara, fara stress nici acolo, vacante lungi, etc, dar job de femeie.

Nici 500 nu e chiar putin daca ai deja casa (achitata sau pomana de la parinti), daca nu vrei ultimul Aifon sau sa mergi zilnic cu masina. Sunt multi care traiesc cu 500E sot sotie si copil, si nu se vaita, se intind cat ii tine plapuma.

Iar cu vandutul prin site esti naiv, am participat la proiecte facute pentru alti entuziasti, i-am vazut cum au dat faliment in maxim 2-3 ani de la lansare. Nu-i ca-n filme, 9 din 10 pierd tot ce au bagat, fara capital, partener si ajutor ai sanse minime. Iar stressul e si acolo, lupta pentru a ramane pe piata se da continuu, nici asa nu iesi linistit la pensie.

#13
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 26.06.2006
Subscriu la ce a zis cineva mai sus, ti s-a urat cu binele :) Da'ti demisia, ia'ti o vacanta prelungita, incearca niste meserii de kkt pe care tu le consideri fara stres, fa ti niste calcule la rece cum te'ai descurca cu X suma de kkt.
PS: incearca sa iti schimbi si tu viziunea, perceptia asupra muncii. La urma urmei daca tot vrei ceva cu stres mai putin, de ce sa nu fie tot in IT, lucrezi unde pretentiile sunt mai jos, livrezi doar basic fara perfectiune. Sau cum s'a mai scris, cauti unde perfectionismul e apreciat. Ti'as spune cate ceva si despre prietenul tau politist dar ma abtin.

#14
fuel

fuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 02.12.2005
In sfarsit un topic decent care merita comentat.

Ai dreptate in mare parte din ce ai spus. Mai putin cateva lucruri:

Quote

O aplicatie foarte complexa, facuta prin 1998, a fost inlocuita in 2005 de una complet noua la decizia clientului.

Tehnologiile se schimba la fiecare 5 ani foarte mult (la fiecare 3 ani sa zicem mai putin).
Oricum din 2005 pana acum au trecut 10 ani, get over it Posted Image
Stiu ca fiecare din noi avem ne inventam in cap tot felul de motive ca sa putem face fata meseriei si sa avansam, dar dupa o varsta si experienta esti obiectiv si pragmatic, la urma urmei e un job platit. Nu esti pictor, sculptor si nici vreun explorator, si 90% din programatorii din toata lumea nu fac nimic deosebit sau inovator.

Quote

Azi pierd o groaza de timp cu proiectarea, structura folderelor, numele functiilor si variabilelor, OOP, etc.
Well, nu ar trebui sa pierzi "o groaza" de timp cu asta.
Daca esti pasionat, intr-adevar te intereseaza aceste detalii, dar experienta ar trebui sa te ajute sa iei decizii rapid.
In plus, obiectiv vorbind, tot varsta si experienta ar trebui sa-ti spuna ca nu e OK sa petreci timp mult cu asa ceva. Daca tu ai avea un produs propriu la care lucrezi si te-ai auto-finanta, si timpul ar conta foarte mult pentru tine, ai pierde prea mult cu numirea variabilelor si functiilor?

Quote

banii sunt din ce in ce mai putini in domeniu, chiar daca sunt multumitori de alte domenii.
Depinde ce intelegi.
Da, internetul s-a raspundit acum mai mult ca oricand, si continua sa se extinda. Ma refer la cele mai sarace zone din lume.
In plus, cantitatea si accesul gratis la informatie, la posibilitatea de a invata pe cont propriu, face ca concurenta in domeniu sa fie mai mare.
S-au dus demult vremurile in care imaginea de programator e cea cu ochelari, slab, cu cosuri, si sarac.
In acelasi timp, nevoie de programatori buni e foarte mare (si nu ma refer la genii), atat la noi cat si in afara.

Lasand asta la o parte, ce ai spus cu privire la erodarea fizica si psihica este adevarat.

Here's my advice:
Daca ai experienta si esti bun, target-ul tau dupa vreme ar fi muncesti cat mai putin pe bani cat mai multi, si intr-un mod cat mai relaxat.
Suna ca o fraza tampita romaneasca, dar face mult sens daca chiar esti bun (ar trebui sa intelegi mai intai ce inseamna sa fii bun, dar aste e o alta discutie. Sa fii bun nu inseamna sa stii sa cauti pe google cod si sa faci copy & paste, desi nimic nu e gresit in a face asta, e chiar o tampenie sa nu faci atimp si sa pierzi timp si banii angajatorului).
Daca te-ai saturat de munca standard de birou, schimba mediul, aplica pentru un job remote. Poate fi si pentru o companie din afara.
Poate fi mai greu sa gasesti un job remote bun pentru o companie buna, dar atata timp cat hourly rate-urile sunt inca de 2-2.5-3 ori mai mici ca la noi, oportunitatea e reala si exista.
Cu un job remote vei putea sa lucrezi de oriunde ai internet.

Chiar daca tehnologiile se schimba, si da, trebuie sa faci efortul (destul de mare uneori) sa inveti altceva, toata experienta ta nu e inutila.
Asa cum ai zis si tu, lucrurile se fac altfel, dar in esenta e cam acelasi lucru. Chemi alte API-uri din alte framework-uri, cu o abordare mai mult sau mai putin diferita.
Insa in esenta, e tot un proces, un thread sau mai multe de executie, o memorie alocata, o comunicatie client-server, etc

View Postadyyy, on 02 august 2015 - 09:42, said:

Subscriu la ce a zis cineva mai sus, ti s-a urat cu binele Posted Image Da'ti demisia, ia'ti o vacanta prelungita, incearca niste meserii de kkt pe care tu le consideri fara stres, fa ti niste calcule la rece cum te'ai descurca cu X suma de kkt.
PS: incearca sa iti schimbi si tu viziunea, perceptia asupra muncii. La urma urmei daca tot vrei ceva cu stres mai putin, de ce sa nu fie tot in IT, lucrezi unde pretentiile sunt mai jos, livrezi doar basic fara perfectiune. Sau cum s'a mai scris, cauti unde perfectionismul e apreciat. Ti'as spune cate ceva si despre prietenul tau politist dar ma abtin.

Vacanta poate sau nu rezolva situatia.

In functie de persoana, uneori problema nu e asa simpla, si nu, nu se reduce la ideea romaneasca "ti s-a urat cu binele".
Daca o persoana simte ca ce face nu ii mai este de ajuns, poate fi un lucru extrem de pozitiv. Poate fi un catalizator.

Cheia insa este sa te auto-evaluezi corect.
De exemplu: daca lucrezi de 15 ani in domeniu, nu esti automat expert, si nici in mod automat nu te califici pentru a-ti pune probleme existentiale.
Riscul e intotdeauna sa te crezi mai destept decat esti, si problemele sa nu fie cele care crezi tu ca sunt. Uneori, intr-adevar, o vacanta e solutia.

E foarte dificil sa vorbesti pentru altcineva. Problema cu care se confrunta Mobuntu, poate fi una foarte reala si justificata, si nu e una neaparat inventata.
Suna kitch, dar banii la un moment dat pot sa nu mai fie o motivatie. Si nu conteaza daca ti se dubleaza salariul.
Si nu are nici o legatura cu "pai ia stai sa traiesti o luna din 1000 de lei sa vezi cum e". Uneori stresul \ apatia poate fi reala. Nu pare a avea legatura cu ce a scris Mobuntu, dar e o alta cauza.

Edited by fuel, 02 August 2015 - 09:56.


#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View PostMobuntu, on 02 august 2015 - 00:40, said:

Si acum o intrebare: spre ce domeniu sa ma reorientez? N-am rate, as putea face si o facultate, nu vreau sa plec din tara, nu mai vreau job sedentar de birou. Idei?
inteleg ca rezolvi probleme rapid si este laudabil, cata documentatie tehnica citesti?

#16
fuel

fuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 02.12.2005
@Mobuntu:

Am citit acum ultimile tale raspunsuri.

Te inteleg perfect in ceea ce priveste sentimentul ca ceea ce faci piere usor.  Este ceva la care m-am gandit de foarte multe ori.
Sunt multe proiecte tampite in IT fara a avea o insemnatate concreta, fara a fi de ajutor concret oamenilor.
M-am gandit de multe ori ca din tot codul scris in primii 10 ani, nimic din ce am scris nu mai ruleaza acum.
Simt nevoia de a lucra la ceva care conteaza (si nu ma refer la capodopere sau break-through-uri).
Comparatia cu construitul unei case este ceva la de asemenea m-am gandit de multe ori, si am vorbit despre asta cu niste amici. In apropiere zonei unde locuiesc, se construieste si de multe ori m-am uitat si gandit la asta.

Vrem nu vrem, de bani avem nevoie. Mai ales daca ai copii.
In plus, nu poti sa nu te gandesti la momentele in care chiar ai nevoie de multi bani (ex: servicii medicale bune, o lucrare mai pretentioasa la un stomatolog e foarte costisitoare si imposibila daca nu ai salariu mare).
Uneori, chiar daca e o prostie, iti poti dori un gadget mai scump. Daca nu ai bani nu poti face asta.

Inca o data, eu te inteleg perfect.
Dar din motive materiale, nu as renunta la programare, atata timp cat inca imi place ce fac, si nu ajung stresat si scarbit. Va fi o drama pentru mine ziua in care voi simti tare asta, caci nu voi mai putea sa deschic PC-ul.

Cum spuneam mai sus, target-ul tau cred ca ar trebui sa fie sa muncesti cat mai putin in IT, dar sa fii platit bine. De exemplu sa reusesti sa gasesti un job remote, unde muncesti 4 ore pe zi si esti platit pentru 8 ore.
Poti fi sendentar si in alte meserii chiar daca nu lucrezi la birou si PC. Inclusiv sa fii politist sau sofer de exemplu.

O alta idee ar fi sa te profilezi pe training in software.

Edited by fuel, 02 August 2015 - 10:23.


#17
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Administrator de retea.
Service IT si help-desk
Administrator baze de date.
Un IT-st bun  la toate (fara scriere de cod)

Eu deja sunt ramolit la cei 51 de ani ai mei, cu 400 de euro salariu (asa sunt salariile din provincie), doar cu MySql-ul si cu Visual Foxpro-ul în spinare (am facut de unul singur un ERP Tehnologic...) si am fost dat la o parte de un individ lipsit de scrupule (a cerut singur sefia departamentului IT, pe motiv ca eu am ramas in urma cu tehnologiile IT), un tip care manânca cod pe pâine, necasatorit la cei 39 de ani ai sai, locuieste cu mami si cu tati, un individ pe care eu l-am angajat în biroul meu, plângându-i de mila, deoarece trebuia sa fie dat afara si ca dorinta lui era doar sa programeze... Asta este, românul are doua proverbe foarte bune care i se potrivesc, unul e ala cu sarpele crescut la sân iar celalalt e cu facerea de bine.

Acum, la 51 de ani, nu vrea nici tata-mare sa ma mai angajeze deoarece sunt expirat.

#18
OctiPsy

OctiPsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.06.2010
Apucă-te să predai ceea ce știi deja... :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate