Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Furtuna din Prahova afecteaza serviciile UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
In data de 30 iulie 2015  ora 23.00, in localitatea  Malu Vanat a avut loc o furtuna foarte puternica cu traznete si vijelie. in acea seara pe strada mea au fost afectate 2 modemuri si 2 mediaboxuri, plus 8 televizoare dintre care 1 al meu din gama Smart tv. a 2 a zi facut sesizare la upc urmand ca in ziua de sambata sa vina un tehnician sa schimbe echpamentele upc avariate, plus ca in ziua de vineri echipele upc, impreuna cu cei de la electrica au avut de reparat la reteaua stradala. astazi la ora 2 a venit tehnicianu pe nume Bogdan Toma si in cel mai scurt timp a rezolvat toate echipamentele arse, si apoi a plecat in zona Teisani sa mai schimbe echipamente arse. are o zi foarte incarcata. Ce recomand : cand mai e furtuna de conectati toate aparatele de la reteaua electrica si scoateti cablu tv din televizor ca sa nu mai aveti probleme

Edited by madalinmdl1, 01 August 2015 - 15:07.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si la noi in oras au fost probleme dupa ultima furtuna severa si foarte activa electric, insa s-au rezolvat. Ti s-au ars complet aparatele de la UPC, gen mediabox, modem? Mie doar modemul Hitron mi-a fost ''sifonat'', in sensul ca a puscat doar un port din cele 4, insa nu s-a ars nimic in rest. Altii au patit-o si mai nasol, inclusiv la ceilalti furnizori.

#3
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
Noi suntem in 1 august 2015, tu zici ca evenimentul s-a petrecut in 30 august 2015. E atat de greu sa scrii data corecta ?

#4
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009

View Postmadalinmdl1, on 01 august 2015 - 14:53, said:

In data de 30 august 2015  ora 23.00, in localitatea  Malu Vanat a avut loc o furtuna foarte puternica cu traznete si vijelie.
Ce glob folosesti?

#5
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
30 iulie. am corectat. modemul sa ars de tor si smart tv-ul si lam trimis la garantie

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
A pocnit modemul?

#7
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
no offence, da' asa seamana titlul tau cu unul de tabloid...

in rest, cam orice are doua picioare si stie cum sa infiga un stecker in priza
ar trebui sa stie si ca trebuie sa-l scoata cand afara e show de lumini si se
da cu petarde. daca mai si ploua si bate vantu', e clar ca nu tre' sa stai ca
leguma cu degetu-n nas.

#8
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
La 2 ore după ce să ars încă mai frigea.

#9
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Sau folosesti echipamente dedicate pentru protectie si stai cu sula in sus in timp ce urmaresti antena 3.

#10
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
vezi numai sa nu-ti refuze aia garantia, ca legal, sunt acoperiti si ar
putea s-o faca fara ca tu sa poti comenta macar.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmadalinmdl1, on 01 august 2015 - 15:11, said:

La 2 ore după ce să ars încă mai frigea.

S-a topit?!

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmadalinmdl1, on 01 august 2015 - 14:53, said:

In data de 30 iulie 2015  ora 23.00, in localitatea  Malu Vanat a avut loc o furtuna foarte puternica cu traznete si vijelie. in acea seara pe strada mea au fost afectate 2 modemuri si 2 mediaboxuri, plus 8 televizoare dintre care 1 al meu din gama Smart tv.
Asta e... se mai intampla mai ales cand nu ai fibra sa fii separat galvanic. La fel patesc si lan-urile care nu au minim de protectii gen impamantari la unul din capete si traseu izolat suplimentar. Impulsul se propaga si pac pac. Singura protectie la nivel de utilizator este prelungitorul smecher cu surge protector/scurtcircuitor de supratensiune si separatorul galvanic pe catv. Surgele e format din niste elemente cu carbon care daca sunt traversate de mai mult de 270V se fac punte, se pun in scurt-circuit cauzand declansarea disjunctoarelor. Avantajul e ca sunt ultra-rapide, dezavantajul e ca trebuie inlocuite daca se ard/utilizeaza. Varianta mai lenta, cu declansator electromagnetic care intrerupe cum simte varf de tensiune. Asa se pun in firidele bransamentelor moderne pe la tara in zone cu venituri mai mari sau firme. Astea insa ar putea fi prea lente pentru fulgere, eu nu le-am testat pe viu la fulger, protejeaza mai mult de erori de retea, plecare nul comun etc...

Fara protectii:

Attached File  lightning-surge-protection-cable-networks-antennas.jpg   122.07K   59 downloads

Edited by andreic, 01 August 2015 - 15:37.


#13
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Se pare ca ar fi fost și pe rețeaua electrică pentru ca un client abonat la Telekom i să ars frigideru

Edited by madalinmdl1, 01 August 2015 - 15:17.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmadalinmdl1, on 01 august 2015 - 15:16, said:

Se pare ca ar fi fost și pe rețeaua electrică pentru ca un client abonat la Telekom i să ars frigideru

Tot ce se poate, se intampla asa ceva.

Cred ca la tine a fost combinat, pe reteaua electrica, dar si pe cea de la UPC.

#15
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
@ iniţiator : vezi că ai scris conectaţi toate aparatele de la reţeaua electrică... trebuia să zici deconectaţi. La ţară e nasol pt. că acolo unde e reţeaua electrică montată clasic (adică fire separate, nu băgate într-un mănunchi) şi nu există distanţatoare între fire pot apărea scurt-circuite când e vânt.
Am auzit de oameni electrocutaţi când a lovit trăznetul cablul telefonic (bine, era din ăla de cupru).

Edited by djl, 01 August 2015 - 15:34.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Modemul tau are urme vizibile pe el, e topit?

#17
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Nu se cunoaște urme pe el. Întrebarea mea e dacă cei de la garanție refuza repararea tv-ului, îl pot repara contra cost?

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmadalinmdl1, on 01 august 2015 - 15:36, said:

Nu se cunoaște urme pe el. Întrebarea mea e dacă cei de la garanție refuza repararea tv-ului, îl pot repara contra cost?

Poti sa il repari pe banii tai, dar depinde ce suma iti vor cere.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate