Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Port forwarding ONT Huawei HG8254H

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
BobLoblaw

BobLoblaw

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.07.2015
Am primit odată cu instalarea fibrei optice și acest media convertor/router wireless de la RDS și nu reușesc să fac port forwarding cu el. Am testat cu 3 ([1],[2],[3]) online tools și toate îmi găsesc porturile închise. Am sunat și la RDS, la suport tehnic, dar mi-au spus ca atâta timp cât 'îmi merge netul', nu e problema lor, deși routerul e primit de la ei.

Am încercat toate combinațiile de setări, dar n-am reușit să-l fac să funcționeze. Câteva dintre ele arătau cam așa https://i.imgur.com/xlDr4Cx.png .
La Wan Configuration, apar două conexiuni https://i.imgur.com/p24D20X.png . Am tot ales-o, cred eu, în mod corect, pe cea cu Protocol Type IPv4/IPv6 .

De asemenea, câteodată primesc asta https://i.imgur.com/tgAsm1B.png în timp ce modific setările de port forwarding și redevine funcțional după 20-30 de secunde. Are vreo defecțiune?

Mulțam fain.

#2
BobLoblaw

BobLoblaw

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.07.2015
Nimeni, nicio idee? Măcar, îmi poate careva recomanda o metodă de a testa cu siguranța dacă porturile sunt deschise sau nu?

Mersi.

#3
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Sa faci port forwarding , pentru ce ? Rulezi vreo aplicatie speciala pentru care trebuie sa faci asta in mod special , sau doar asa ca te plictisesti ?
Le mai dau dreptate si celor de la RDS , pentru raspunsul dat !

#4
BobLoblaw

BobLoblaw

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.07.2015
Tu postezi doar așa că te plictisești? Bine că le dai tu dreptate celor de la RDS. Ce făceau săracii fără dreptatea ta...

Routerul este primit de la ei, iar panoul de control al routerului are câteva funcții restricționate de ei; funcția de port forwarding nu este, ceea ce înseamnă că am primit-o la pachet și ar trebui să funcționeze. (A nu se întelege că sunt de părere că este 100% vina lor. Poate am greșit eu ceva la setări, de-asta am și postat aici, să întreb)

Și ca să-ți răspund la întrebare, să nu creadă moderatorii că fac spam degeaba, da, încercam să hostez un server web pe IISExpress. Nu încercam să fac port forwarding de plictiseală.

#5
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
ai ales vlan gresit dpmdv.

#6
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 959
  • Înscris: 24.06.2004
Dacă te duci la status care din cele 2 vlan-uri are alocat ip public? După ce afli care este din cele 2, mapezi porturile și trebuie să meargă.
Ce servicii îți ies din acel ONT în afară de internet?

Edited by aschiuta, 28 August 2015 - 02:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate