Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Disconfort termic pe umiditate crescuta

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015
Am si eu o nelamurire:
Tatal meu mi-a spus ca virgula cu cat e mai mare umiditatea in atmosfera cu atat mai mult apare disconfortul termic?e adevarat?
e adevarat faptul ca poti suporta o caldura de 35 grade cu umiditate sa zicem 49% muuult mai bine decat o zi cu temperatura de 30 grade si umiditate 60-65 % de ex?De ce atunci cand umiditatea e crescuta la unele pers apare senzatie de presiune toracica si sufocare?
De ce se accentueaza disconfortul termic atunci cand umiditatea e crescuta?Nu inteleg de ce,pt ca eu vad pe dos,cu cat e mai multa apa in atmosfera ar trebui sa fie mai ok nu?

Edited by delfin89, 31 July 2015 - 00:58.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,151
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdelfin89, on 31 iulie 2015 - 00:58, said:

Tatal meu mi-a spus ca virgula cu cat e mai mare umiditatea in atmosfera cu atat mai mult apare disconfortul termic?e adevarat?
Are dreptate... se numeste heat index.

https://en.wikipedia...wiki/Heat_index

Edited by andreic, 31 July 2015 - 01:20.


#3
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
iti e cald, transpiri.
rolul transpiratiei este sa te "racoreasca", adica stimulii de temperatura trimit la calculator informatia ca temperatura corpului creste cu tot ceea ce inseamna asta
creierasul da comanda pentru racire, asta insemnand, transpiratia.

cu cat umiditiatea din mediu este mai mica, cu atat transpiratia se evapora mai usor. evaporarea apei se face cu absorbtie de energie (caldura), si deci, te racoreste
cu cat umiditatea din mediu e mai ridicata, rata evaporarii scade, rezultand si faptul ca "te racoreste" mai putin

#4
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Ma intreb ce virsta ai daca nu ai inteles inca evaporarea apei dar poti sa scrii suficient de corect... deci nu esti de ciclul primar. Daca 89 e anul nasterii e nasol rau.

#5
Mihai1971

Mihai1971

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 02.05.2006
E foarte coerent. Sa scrii "ca virgula" e un model demn de urmat. Cum ai vrea sa inteleaga notiuni de genul evaporarea apei? :D

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002
tot timpul sa asculti de tatal tau!

#7
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
M-am gindit ca nu scrie ca un copil de 8 ani. Ca in rest ce intreaba el ar trebui sa fie binecunoscut pe la gimnaziu.

#8
Eduardo-S

Eduardo-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.05.2015
Asa e, a crescut mult umiditatea in ultimele zile, ieri erau 30 de grade si 65% umiditate - crapai nu altceva, ziceai ca esti in sauna. La 20% umiditate, 30 de grade pot fi suportate foarte usor.

#9
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014

View Postdelfin89, on 31 iulie 2015 - 00:58, said:

Tatal meu mi-a spus ca virgula cu cat
nici romana, nici fizica nu stii... dar sigur ai facebook cu selfiuri!

#10
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ehh, asa-i cu cei mai tineri. Ei nu stiu ca asa e cel mai bine, umeda si calda...

#11
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
si mai esti si delfin .... ar trebui sa le ai cu apa. No ?

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009

View Postdelfin89, on 31 iulie 2015 - 00:58, said:

Am si eu o nelamurire:
Tatal meu mi-a spus ca virgula cu cat e mai mare umiditatea in atmosfera cu atat mai mult apare disconfortul termic?e adevarat?
e adevarat faptul ca poti suporta o caldura de 35 grade cu umiditate sa zicem 49% muuult mai bine decat o zi cu temperatura de 30 grade si umiditate 60-65 % de ex?De ce atunci cand umiditatea e crescuta la unele pers apare senzatie de presiune toracica si sufocare?
De ce se accentueaza disconfortul termic atunci cand umiditatea e crescuta?Nu inteleg de ce,pt ca eu vad pe dos,cu cat e mai multa apa in atmosfera ar trebui sa fie mai ok nu?

copile, ca sa intelegi cel mai simplu, imagineaza-ti urmatoarea situatie:
cu siguranta ti s-a intamplat macar o data in viata sa faci o baie fierbinte sau un dus, timp in care baia s-a umplut de aburi (fenomen ce apare de obicei in anotimpurile mai reci, nu vara).
aminteste-ti senzatia de aer cald si umed din baia plina de abur. si faptul ca daca nu ieseai rapid din baie (sau nu aveai geam sa aerisesti rapid), transpirai la loc si parca nu aveai aer sa respiri.
sau, alt exemplu, daca ai trecut vreodata prin bucatarie in timp ce mama ta gatea mai multe feluri de mancare, printre care si o ciorba care fierbea de zor, bucataria fiind plina de aburi. caldura + umezeala crescuta din camera = disconfort termic.
cam asa se intampla si in cazul umiditatii crescute din atmosfera.
am avut ocazia sa experimentez 39 grade celsius cu umiditate atmosferica 85% (in antalya).
e horror, mai ales daca iesi brusc din zone climatizate (aeroport). simti ca nu ai aer sa respiri, transpiri instantaneu din cap pana in picioare si asa ramai, cu pielea si hainele jilave si lipicioase, transpiratia nu se usuca mai deloc.

#13
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postcorinadaniela, on 31 iulie 2015 - 09:27, said:

am avut ocazia sa experimentez 39 grade celsius cu umiditate atmosferica 85% (in antalya).
Posted Image  si vrei sa spui ca aia-i temp ridicata? pai si in bucuresti zilele astea e la fel; ia de vezi poza atashata Posted Image e facuta ieri

LE: Si intr-adevar la 35 grade si umiditate ridicate e muult mai neplacut fata de 50 grade uscat

Attached Files


Edited by Octavian_SK, 31 July 2015 - 10:05.


#14
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Umiditatea e nasoala ca temperatura. Prefer 45 de grade uscat decit 30 de grade umed.

#15
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

View PostOctavian_SK, on 31 iulie 2015 - 10:00, said:

Posted Image  si vrei sa spui ca aia-i temp ridicata? pai si in bucuresti zilele astea e la fel; ia de vezi poza atashata Posted Image e facuta ieri

In cazul tau este temperatura la nivelul asfaltului cred,senzorul este montat undeva in grila radiatorului(cel putin la masina mea asa este)

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009

View PostOctavian_SK, on 31 iulie 2015 - 10:00, said:

Posted Image  si vrei sa spui ca aia-i temp ridicata? pai si in bucuresti zilele astea e la fel; ia de vezi poza atashata Posted Image e facuta ieri

valeu. cred ca depinde si unde e montat senzorul de temperatura al masinii.
oricum astia de la meteo dau prognoza cu temperatura masurata la umbra, la statia meteo, care e in afara orasului, unde nu e atata caldura de la masini, asfalt si blocuri incinse.

#17
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postct13mey, on 31 iulie 2015 - 10:04, said:

In cazul tau este temperatura la nivelul asfaltului cred,senzorul este montat undeva in grila radiatorului(cel putin la masina mea asa este)

Posted Image  nop, este temperatura din aer...mai incearca odata Posted Image

Gresala mea: am sugerat fara sa vreau ca poza e facuta in Bucuresti :)

Edited by Octavian_SK, 31 July 2015 - 10:10.


#18
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,383
  • Înscris: 28.02.2007

View PostOctavian_SK, on 31 iulie 2015 - 10:00, said:

Posted Image  si vrei sa spui ca aia-i temp ridicata? pai si in bucuresti zilele astea e la fel; ia de vezi poza atashata Posted Image e facuta ieri

LE: Si intr-adevar la 35 grade si umiditate ridicate e muult mai neplacut fata de 50 grade uscat
daa, chiar au fost 50 grade la umbra ieri in bucuresti sau unde a fost facuta poza, am vazut eu la stiri... Posted Image

Edited by gigi_4476, 31 July 2015 - 10:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate