Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tulburarea linistii si ordinii publice & abuz politie 297-298 NCP

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
anyandy

anyandy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.07.2015
Buna ziua,

In zona in care locuiesc sunt cateva localuri care proiecteaza meciuri pe terasa. Toate bune pana cand meciurile trec bine de ora 11pm, in timpul saptamanii, iar terasa e plina de scandalagii. Cativa locatari au apelat 112 pentru ca Tulburarea Linistii si Ordinii Publice (TLOP) figureaza ca exemplu de urgenta. Unii dintre ei, insa, au fost amendati pentru ca ofiterul a considerat apelul la 112 abuziv, explicatia acestuia fiind ca, desi s-a constatat contraventia de TLOP, trebuia sunat direct la politie, nu la 112.

Eu tocmai m-am mutat in zona si, intr-un caz similar, sunt pregatit sa fac o plangere la Parchet daca un agent imi va da amenda. Consider ca pagina 112.ro spune clar ce poat fi o urgenta si ce nu. Articolele pe care le voi invoca sunt cele care reglementeaza abuzul in serviciu si neglijenta in serviciu, respectiv 297 si 298 NCP.

Intrebarile mele sunt:
1. Este legala si temeinica amendarea celui care apeleaza la 112 in cazul prezentat mai sus?
2. Care sunt sansele ca agentul sa fie sanctionat administrativ pentru neglijenta in serviciu?
3. Care ar fi o abordare mai buna a situatiei din partea mea?

Multumesc

#2
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Art. 371 NCP
Tulburarea ordinii şi liniştii publice
Fapta persoanei care, în public, prin violenţe comise împotriva persoanelor sau bunurilor ori prin ameninţări sau atingeri grave aduse demnităţii persoanelor, tulbură ordinea şi liniştea publică se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

Nu pare ca se incadreaza in articolul asta cazul de fata.

Vezi aici:  http://lege5.ro/Grat...inistii-publice

#3
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
"25) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22,00-8,00 şi 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;
27) organizarea de petreceri cu caracter privat şi utilizarea de aparatură muzicală la intensitate de natură a tulbura liniştea locuitorilor, în corturi, alte amenajări sau în spaţiu neacoperit, situate în perimetrul apropiat imobilelor cu destinaţia de locuinţe sau cu caracter social, în mediul urban;"

http://lege5.ro/Grat...inistii-publice

#4
anyandy

anyandy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.07.2015
Arianna, mersi de raspuns, art. de lege invocat de tine nu are legatura cu situatia de mai sus.

Legea 61/1991 republicata reglemeteaza la art. 3(25) si (26) contraventia de tulburare a linistii si ordinii publice.

Am deschis topicul la drept penal pentru art. 297 & 298 NCP, dintr-o posibila plangere penala impotriva agentilor.


View PostArianna-D, on 30 iulie 2015 - 19:28, said:

Art. 371 NCP
Tulburarea ordinii şi liniştii publice
Fapta persoanei care, în public, prin violenţe comise împotriva persoanelor sau bunurilor ori prin ameninţări sau atingeri grave aduse demnităţii persoanelor, tulbură ordinea şi liniştea publică se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

Nu pare ca se incadreaza in articolul asta cazul de fata.

Vezi aici:  http://lege5.ro/Grat...inistii-publice

SineNomine,

As vrea mai degraba sa stiu daca, in cazul in care sunt amendat de politie pt ca am sunat la 112 si nu direct la politie, pot  invoca articolele 297 & 298 NCP cu succes?

View PostSineNomine, on 30 iulie 2015 - 19:34, said:

"25) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22,00-8,00 şi 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;
27) organizarea de petreceri cu caracter privat şi utilizarea de aparatură muzicală la intensitate de natură a tulbura liniştea locuitorilor, în corturi, alte amenajări sau în spaţiu neacoperit, situate în perimetrul apropiat imobilelor cu destinaţia de locuinţe sau cu caracter social, în mediul urban;"

http://lege5.ro/Grat...inistii-publice

Edited by anyandy, 30 July 2015 - 19:42.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pentru a putea aprecia corect dacã o situaþie este de urgenþã, cetãþeanul trebuie sã rãspundã la urmãtoarea întrebare:
„Este nevoie de asistenþa IMEDIATÃ a Poliþiei, Pompierilor sau a Salvãrii pentru a salva viaþa, proprietatea sau mediul?”


In cazul expus de tine pare ca este un abuz apelul la 112.

#6
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Ce se intampla la voi nu este urgenta.  
Tulburarea linistii publice, pentru a fi urgenta, ar inseamna sa se ia la bataie clientii, pe terasa, suparati ca a pierdut echipa favorita (ca exemplu).

#7
anyandy

anyandy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.07.2015
E bine ca citezi de pe acea pagina, insa citezi incomplet. In lista de exemple de situatii de urgenta de pe aceeasi pagina, antepenultimul item este: Tulburarea linistii si ordinii publice.

View Postpasilla, on 30 iulie 2015 - 19:43, said:

Pentru a putea aprecia corect dacă o situaţie este de urgenţă, cetăţeanul trebuie să răspundă la următoarea întrebare:
„Este nevoie de asistenţa IMEDIATĂ a Poliţiei, Pompierilor sau a Salvării pentru a salva viaţa, proprietatea sau mediul?”


In cazul expus de tine pare ca este un abuz apelul la 112.


#8
username1234

username1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 26.05.2012
M-am saturat de astia care credeti ca totul vi se cuvine....voi n-ati fost la fel?

#9
anyandy

anyandy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.07.2015
Nu. Vezi raspunsul de mai sus, pt pasilla.

Conflicte si agresiuni fizice & lovire si alte violente sunt si ele doua cazuri distincte de exemple de situatii de urgenta.

Cersetoria este trecuta si ea ca si exemplu de situatie de urgenta pe pagina oficiala 112.

View PostArianna-D, on 30 iulie 2015 - 19:47, said:

Ce se intampla la voi nu este urgenta.  
Tulburarea linistii publice, pentru a fi urgenta, ar inseamna sa se ia la bataie clientii, pe terasa, suparati ca a pierdut echipa favorita (ca exemplu).


#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postanyandy, on 30 iulie 2015 - 19:47, said:

E bine ca citezi de pe acea pagina, insa citezi incomplet. In lista de exemple de situatii de urgenta de pe aceeasi pagina, antepenultimul item este: Tulburarea linistii si ordinii publice.

Ideea simpla este ca un cetatean oarecare (fara studii juridice) poate aprecia mai usor daca „Este nevoie de asistenţa IMEDIATĂ a Poliţiei, Pompierilor sau a Salvării pentru a salva viaţa, proprietatea sau mediul?” decat daca este TLOC.

Lista aia este numai ca exemplu, nu este nici completa si nici exclusiva.


Daca tu suni la 112 pentru ca e galagie, alcineva poate sa moara cat tii tu linia (personalul) ocupata. Pentru problema ta exista Politia Comunitara.

Edited by pasilla, 30 July 2015 - 19:59.


#11
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Pe pagina respectiva sunt si infractiuni (pe langa situatiile urgente pure - lesin, suicid, accidente etc), cersetoria fiind infractiune in anumite conditii.
Nu este urgenta faptul ca stau unii pe terasa si vorbesc tare la 11 noaptea. Nici nu e infractiune, as zice: art.2 Lg. 61/91 : Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni. Se poate considera abuziv apelul la 112 in situatia de fata.
Repet, urgenta e daca se iau aia la bataie pe terasa, nu ca vorbesc tare si se uita la meciuri.

Edited by Arianna-D, 30 July 2015 - 20:03.


#12
anyandy

anyandy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.07.2015
Pasilla, inteleg ce spui si nu sunt de acord cu tine.

1. Sistemul nu functioneaza astfel incat sa fie 'linia ocupata'. Sunt multi operatori instruiti care stiu cum sa gestioneze si sa prioritizeze urgentele. Si au multe 'linii' de telefon.

2. Da, este o lista cu exemple in care Tulburarea LInistii si Ordinii Publice este trecuta. E treaba lor de ce au pus aceasta informatie pe site, insa eu inteleg ca pot suna daca se intampla.

As vrea mai degraba sa stiu daca, in cazul in care sunt amendat, pot cere ca agentul care ma amedeaza sa fie sanctionat conform art. 297 si 298 NCP.

View Postpasilla, on 30 iulie 2015 - 19:55, said:

Ideea simpla este ca un cetatean oarecare (fara studii juridice) poate aprecia mai usor daca „Este nevoie de asistenţa IMEDIATĂ a Poliţiei, Pompierilor sau a Salvării pentru a salva viaţa, proprietatea sau mediul?” decat daca este TLOC.

Lista aia este numai ca exemplu, nu este nici completa si nici exclusiva.


Daca tu suni la 112 pentru ca e galagie, alcineva poate sa moara cat tii tu linia (personalul) ocupata. Pentru problema ta exista Politia Comunitara.

Arianna, am inteles care e urgenta din punctul tau de vedere.

Pe situl oficial 112, insa, si TLOP este un exemplu de urgenta.

As vrea mai degraba sa stiu daca, in cazul in care sunt amendat, pot cere ca agentul care ma amendeaza sa fie sanctionat conform art. 297 si 298 NCP. Abuzul in serviciu este infractiune.

View PostArianna-D, on 30 iulie 2015 - 20:00, said:

Pe pagina respectiva sunt si infractiuni (pe langa situatiile urgente pure - lesin, suicid, accidente etc), cersetoria fiind infractiune in anumite conditii.
Nu este urgenta faptul ca stau unii pe terasa si vorbesc tare la 11 noaptea. Nici nu e infractiune, as zice: art.2 Lg. 61/91 : Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni. Se poate considera abuziv apelul la 112 in situatia de fata.
Repet, urgenta e daca se iau aia la bataie pe terasa, nu ca vorbesc tare si se uita la meciuri.

Edited by anyandy, 30 July 2015 - 20:14.


#13
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007
Te cramponezi de doua ore intr-o discutie inutila : daca esti deranjat si vrei sa suni undeva, suna la politia de care apartine locatia si rezolvi problema.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postanyandy, on 30 iulie 2015 - 20:11, said:

Mersi. Inteleg ce spui si nu sunt de acord cu tine.

1. Sistemul nu functioneaza astfel incat sa fie 'linia ocupata'. Sunt multi operatori instruiti care stiu cum sa gestioneze si sa prioritizeze urgentele. Si au multe 'linii' de telefon.

2. Da, este o lista cu exemple in care Tulburarea LInistii si Ordinii Publice este trecuta. E treaba lor de ce au pus aceasta informatie pe site, insa eu inteleg ca pot suna daca se intampla.

As vrea mai degraba sa stiu daca, in cazul in care sunt amendat, pot cere ca agentul care ma amedeaza sa fie sanctionat conform art. 297 si 298 NCP.



Mersi, am inteles care e urgenta din punctul tau de vedere.

Pe situl oficial 112, insa, si TLOP este un exemplu de urgenta.

As vrea mai degraba sa stiu daca, in cazul in care sunt amendat, pot cere ca agentul care ma amendeaza sa fie sanctionat conform art. 297 si 298 NCP. Abuzul in serviciu este infractiune.

Poti sa ceri orice, dar asta nu inseamna ca vei primi satisfactie.

#15
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postcaralumba, on 30 iulie 2015 - 20:15, said:

Te cramponezi de doua ore intr-o discutie inutila : daca esti deranjat si vrei sa suni undeva, suna la politia de care apartine locatia si rezolvi problema.

Si unde gasesti acel numar???

#16
anyandy

anyandy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.07.2015
Nu ma cramponez, sper doar ca voi primi un raspuns la subiect de la o persoana cu competente juridice sau care sa fi trecut prin asa ceva. De asta am postat in forumul juridic... + Ca o fac pe timpul meu, dar mersi de sfatul nesolicitat... cred.

Diferenta intre sunatul la politie si sunatul la 112 este ca in al doilea caz exista o urma a apelului meu si niste rapoarte care trebuie completate de cei care intervin. Daca sun la politie pot spune ca au mers si au investigat, iar in realiate sa nici nu fi parasit sectia de politie. Sunt 'n' cazuri de incompetenta in politie.

View Postcaralumba, on 30 iulie 2015 - 20:15, said:

Te cramponezi de doua ore intr-o discutie inutila : daca esti deranjat si vrei sa suni undeva, suna la politia de care apartine locatia si rezolvi problema.


#17
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007

View Posteasy90rider, on 30 iulie 2015 - 20:22, said:

Si unde gasesti acel numar???
Il intrebi pe Goagal....

View Postanyandy, on 30 iulie 2015 - 20:24, said:

  dar mersi de sfatul nesolicitat... cred.
Acest sfat a fost solicitat de tine la punctul 3 din postarea initiala. Cu placere.

Edited by caralumba, 30 July 2015 - 20:28.


#18
anyandy

anyandy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.07.2015
salut,

955 este cel al politiei - http://www.sanatatea...-de-urgenta.htm

Sau poti suna la politia locala, dar in ambele cazuri nu poti fi sigur ca intervin.

View Posteasy90rider, on 30 iulie 2015 - 20:22, said:

Si unde gasesti acel numar???


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate