Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

eliberare locuinta serviciu

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
georgeRado

georgeRado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.05.2015
Locuiesc intr-o locuinta de servici la instutia la care lucrez. La inceputul lunii iulie, pe 2 iulie, mi-am dat demisia fortat de anumite imprejurari care au fost in defavoarea mea.

Pe fisa de lichidare nu am avut trecut faptul ca trebuie sa eliberez locuinta de servici ce mi-a fost atribuita.

Ceea ce este interesant este ca am primit tot felul de ultimatumuri verbale, sau prin biletele scrise postate la avizierul cladirii de catre administratoare. Daca ar trebui sa eliberez aceasta locuinta, nu ar fi normal sa primesc o hartie scrisa din partea institutiei, cu stampila, semnatura & stuff? Sau cel putin nu ultimatumuri, sa eliberez de azi in 2 zile !?

Chiriasii nu au nici un fel de drepturi ?

Reactia mea destul de vehementa impotriva acestui fenomen s-a nascut din pretentiile administratoarei cladirii: peretii trebuie zugraviti toti, trebuie gletuit unde a picat gletul, trebuie sa fie aceeasi nuanta de alb peste tot, samd. DE FAPT cuvintele ei sunt: nu va preiau camera !

#2
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

 georgeRado, on 30 iulie 2015 - 17:53, said:

Pe fisa de lichidare nu am avut trecut faptul ca trebuie sa eliberez locuinta de servici ce mi-a fost atribuita.
Dat fiind ca nu mai lucrezi la firma respectiva mi se pare normal sa eliberezi acea locuinta. La fel si faptul ca trebuie predata in conditiile in care ti s-a dat...
Eventual, incearca cu vorba buna sa obtii o amanare pana iti gasesti alta locuinta.

Edited by Dares, 30 July 2015 - 18:11.


#3
georgeRado

georgeRado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.05.2015

 Dares, on 30 iulie 2015 - 18:08, said:

Dat fiind ca nu mai lucrezi la firma respectiva mi se pare normal sa eliberezi acea locuinta. La fel si faptul ca trebuie predata in conditiile in care ti s-a dat...

Nu am zis ca nu trebuie predata, desi ad literam, nu este nici unde stipulat asa ceva, in nici o hartie. M-a deranjat enorm faptul ca luni s-a postat pe avizierul cladirii un anunt ca pana miercuri sa eliberez. Un anunt scris de mana, fara nici o semnatura / stampila ... mimic oficial, nu poate insemna mare lucru. Daca institutia e asa onorabila de ce nu imi trimite o nota scrisa normal, inregistrata, stampilata ... Si din cate stiu si proprietarul are obligatia de a anunta cu 30 de zile inainte !!!

Edited by georgeRado, 30 July 2015 - 18:13.


#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,751
  • Înscris: 25.01.2007
poate ar fi cazul sa incepi sa citesti contractul, nu crezi?

#5
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,899
  • Înscris: 02.02.2007
pe 2 iulie ti-ai dat demisia, deci ai mai lucrat la ei inca 14 zile, nu?
normal ar fi cai  cele 14 zile sa fi cautat o lociunta! practic, la semnarea lichidarii, nu mai ai nicio treaba cu firma! Ce te faci daca apare la usa ta cineva cu un contract pe acea locuinta? si ce te faci daca omul e hotarat, adica iti sparge usa si iti arunca lucrurile pe geam, eventual si pe tine, care ocupi abuziv un spatiu..
treaba cu zugravitul e apa de ploiae, intotdeuna noul locatar face curatenie si zugraveste..

Edited by richi_e, 30 July 2015 - 18:21.


#6
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Pai, din ce ai scris in primul post, miercuri se face o luna de cand ti-ai dat demisia, probabil ei considera ca aveai timp suficient sa gasesti alta locuinta. Inteleg ca tu ai dori sa mai stai acolo o perioada... daca administratora nu vrea sa preia locuinta in stadiul in care este acum (fara reparatii si zugraveala) pur si simplu iti vezi de treaba ta si ii spui ca o anunti tu cand o sa ai posibilitatea de a face lucrarile necesare. Desi, cred ca ar prefera sa te vada plecat chiar si fara sa-ti ciupeasca suma care ar acoperi stricaciunile locuintei...

Edited by Dares, 30 July 2015 - 18:23.


#7
georgeRado

georgeRado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.05.2015

 richi_e, on 30 iulie 2015 - 18:20, said:

pe 2 iulie ti-ai dat demisia, deci ai mai lucrat la ei inca 14 zile, nu?
normal ar fi cai  cele 14 zile sa fi cautat o lociunta! practic, la semnarea lichidarii, nu mai ai nicio treaba cu firma! Ce te faci daca apare la usa ta cineva cu un contract pe acea locuinta? si ce te faci daca omul e hotarat, adica iti sparge usa si iti arunca lucrurile pe geam, eventual si pe tine, care ocupi abuziv un spatiu..
treaba cu zugravitul e apa de ploiae, intotdeuna noul locatar face curatenie si zugraveste..

Eu nu mai am lucruri in aceasta locuinta de mai bine de doua saptamani.

 Dares, on 30 iulie 2015 - 18:21, said:

Pai, din ce ai scris in primul post, miercuri se face o luna de cand ti-ai dat demisia, probabil ei considera ca aveai timp suficient sa gasesti alta locuinta. Inteleg ca tu ai dori sa mai stai acolo o perioada... daca administratora nu vrea sa preia locuinta in stadiul in care este acum (fara reparatii si zugraveala) pur si simplu iti vezi de treaba ta si ii spui ca o anunti tu cand o sa ai posibilitatea de a face lucrarile necesare. Desi, cred ca ar prefera sa te vada plecat chiar si fara sa-ti ciupeasca suma care ar acoperi stricaciunile locuintei...

Locuinta a fost tapetata, am fost obligat sa dau jos tapetul si cica acum fara tapet nu arata bine ...

#8
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,936
  • Înscris: 02.09.2005
am avut pomana si mai vreau!

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
dar faptul ca de pe 2 iulie, cand ti-ai dat demisia, si pana acum ai ocupat in mod ilegal locuinta respectiva nu te-a deranjat enorm?

#10
georgeRado

georgeRado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.05.2015

 jericho, on 30 iulie 2015 - 18:26, said:

am avut pomana si mai vreau!

Locuiesc si platesc in alta parte chirie de doua saptamani ... Pur si simplu ma izbesc de refuzul administratoarei de a prelua camera !

#11
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,936
  • Înscris: 02.09.2005
adu-o la "look-ul" initial si la revedere

#12
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

 georgeRado, on 30 iulie 2015 - 18:29, said:

Locuiesc si platesc in alta parte chirie de doua saptamani ... Pur si simplu ma izbesc de refuzul administratoarei de a prelua camera !



Atunci care e problema, nu poti dormi noaptea?

Ai plecat, ai lasat imobilul gol, ai primit fisa de lichidare, Auguri !

Edited by Damascus77, 30 July 2015 - 18:38.


#13
georgeRado

georgeRado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.05.2015

 jericho, on 30 iulie 2015 - 18:33, said:

adu-o la "look-ul" initial si la revedere

Ma intreb pana unde se poate intinde aceasta "aducere la starea initiala" ... adica dupa ce am pus site la geam si am schimbat jaluzele verticale, am schimbat instalatia electrica si am adaugat noi prize, am pus oglinda mare de 2 metri pe usa de la intrare, am tapetat toata locuinta, acum a inceput cu peretii ca cica nu arata bine dupa ce am dat tapetul jos ... saptamana viitoare ma pot trezi ca trebuie sa imi scot si prizele din perete si sa dau cu glet, sau sa dezlipesc oglinda de pe usa si dupa usa nu va arata bine si iarasi trebuie sa schimb usa ... mie imi miroase mai degraba a abuz!

 Damascus77, on 30 iulie 2015 - 18:37, said:

Atunci care e problema, nu poti dormi noaptea?
Ai plecat, ai lasat imobilul gol, ai primit fisa de lichidare, Auguri !

Fisa de lichidare, da, am primit-o, dar locuinta de servici nu o pot preda!

#14
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,132
  • Înscris: 24.06.2006

 georgeRado, on 30 iulie 2015 - 18:44, said:

Ma intreb pana unde se poate intinde aceasta "aducere la starea initiala" ... adica dupa ce am pus site la geam si am schimbat jaluzele verticale, am schimbat instalatia electrica si am adaugat noi prize, am pus oglinda mare de 2 metri pe usa de la intrare, am tapetat toata locuinta, acum a inceput cu peretii ca cica nu arata bine dupa ce am dat tapetul jos ... saptamana viitoare ma pot trezi ca trebuie sa imi scot si prizele din perete si sa dau cu glet, sau sa dezlipesc oglinda de pe usa si dupa usa nu va arata bine si iarasi trebuie sa schimb usa ... mie imi miroase mai degraba a abuz!
ai citit contractul?

eu stiu ca la locuintele inchiriate, chiriasii nu se pot efectua modificari decat cu acordul scris al proprietarului/administratorului, lucru stipulat de altfel in contract

de asemenea se obisnuieste sa se faca un inventar la preluare si la predare

referitor la intrebarea pana unde se poate intinde aceasta "aducere la starea initiala", raspunsul este pana unde prevad punctele din contract, respectiv inventar pe aceasta tema

mie mai degraba imi miroase a abuz daca ai facut toate modificarile fara acordul proprietarului avand stipulat asta in contract

Edited by dan210, 30 July 2015 - 18:58.


#15
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
Contractul de munca se incheie in urmatoarele moduri de obicei:
- la initiativa angajatorului din motive neimputabile angajatului (retructurare post etc): ai un preaviz de 21 de zile lucratoare (1 luna) in care mai vii la munca cate 4 ore pe zi si ai acelasi beneficii ca la prezenta de 8 ore (adica salariu intreg, masina, locuinta de servici, telefon, laptop etc). Angajatul are optiunea de a renunta la a beneficia de preaviz.
- la initiativa angajatorului din motive imputabile angajatului (disciplinar): fara preaviz
- la initiativa angajatului: ai obligatia de a te prezenta 8 ore in preaviz timp de 21 de zile lucratoare. Angajatorul poate renenta la dreptul de a beneficia de preaviz.
- cu acordul partilor, contractul inceteaza pe loc.
Cu privire la obiectele de inventar, in ultima zi de munca le predai pe baza unui proces verbal unde se fac mentiuni cu privire la integritatea lor sau se constata anumite deficiente si ti se imputa si retin din salariu. Daca nu este acord al partiilor, intervine instanta de judecata competenta: unde e sediul firme sau unde e domiciliu tau, daca nu este specificat expres altceva in contractul de munca.
Tu trebuia sa predai locuinta cand s-a facut fisa de lichidare si faptul ca inca mai beneficiezi de ea este o bila alba pentru firma. Referitor la zugraveala uniforma etc, este normala cerinta firmei daca si tu ai primit la fel locuinta (la cheie, fara pereti busiti si altele). Daca tu ai primit locuinta cu defecte si ai zugravit cand te-ai mutat si ai facut alte reparatii etc, atunci predai locuinta asa cu este, dar doar daca ai mentionat acest lucru in procesul de receptie.
Punete in locul firmei si imagineaza-ti cum ar fi.

Edit: Acum am vazut ca au mai aparut post-uri.
Daca tu ai primit locuinta cu lavabila si parchet, dar tie iti placa cu tapet si gresie, trebuia ca la momentul efectuarii modificarilor sa obtii acordul scris al propietarului sa faci acele modificari. Daca nu ai acel acord, le-ai facut ilegal si trebuia sa socotesti ca la final va trebuie desfaci ce ai facut si sa refaci ce a fost.

Poti fi porc si sa le trimiti prin posta cheia de la usa si o hartie cu faptul ca au refuzat acceptarea primiri ei sau sa faci acest procedeu prin intermediul unui executor judecatoresc. Iar ei pot alege sa iti opreaza din banii care ii mai ai de incasat costul reparatie sau sa te dea in judecata pentru recuperarea prejudiciului.

Sau poti sa dai o galeata de lavabila alba cu 1 milion.

Edited by kiwy, 30 July 2015 - 19:17.


#16
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca n-ai zburat din casa aia eu zic sa zbori urgent.

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,751
  • Înscris: 25.01.2007

 georgeRado, on 30 iulie 2015 - 18:44, said:

am tapetat toata locuinta, acum a inceput cu peretii ca cica nu arata bine dupa ce am dat tapetul jos  mie imi miroase mai degraba a abuz!

Tu ti-ai luat tapetul inapoi??? Posted Image Posted Image
Adevarul e ca romanul e mereu surprinzator.

#18
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dzeule mare. Imi imaginez cum arata tapetul dat jos... Si ce urme a lasat miscarea asta pe pereti..
Sa mai zica cineva despre mine ca sunt meschin, ca imi mananc jegul de sub unghii...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate