Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Faxul nu vrea sa moara

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Desi exista internet, copiatoare performante etc, faxul se incapataneaza sa supravietuiasca.
E unul aici la firma, care-i faza cu el? Mai toate firmele serioase au si un fax. Nu-i mai bun maolul?
Cand ati folosit ultima data un fax?

#2
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Pentru unii e mai simplu de folosit faxul decat sa scaneze si sa ataseze la e-mail.

#3
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Spor la citit http://www.fenestrae...still-important
Acum o saptamana am trimis niste acte prin fax.

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Intr-un fel e mai rapid cu faxul...
La net iti trebuie: legatura la net(care poate fi o problema daca discutam de o zona mai slab populata), calculator, imprimanta;
La fax: o linie de telefonie fixa si faxul..
Daca luam acum cazul unei firme obisnuite, e mai usor sa primeasca un fax cu niste acte decat sa le trimita pe mail, sa le descarce si apoi sa le listeze.

#5
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Plus ca fara fax nu poti sa rezolvi anumite probleme cu anumite parti din organizatia fantoma numita pe scurt Statul roman. (mai exact monitorul oficial)

Edited by horean, 28 July 2015 - 13:56.


#6
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

 tigerheart, on 28 iulie 2015 - 13:53, said:

Intr-un fel e mai rapid cu faxul...
La net iti trebuie: legatura la net(care poate fi o problema daca discutam de o zona mai slab populata), calculator, imprimanta;
La fax: o linie de telefonie fixa si faxul..
Daca luam acum cazul unei firme obisnuite, e mai usor sa primeasca un fax cu niste acte decat sa le trimita pe mail, sa le descarce si apoi sa le listeze.

Ai uitat de scanner.

#7
mapost

mapost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 11.06.2002
Da. Şi de ce 'să moară'? Pentru fax trimis are confirmare de pus la dosar, nu că pentru email n-ar avea dar e altă filozofie(mai există riscul să piardă mesajele   la o avarie PC.
Am văzut oameni care lucrează la PC în excel , bagă o celulă cu formulă iar apoi verifică rezultatul cu calculatorul de birou - nu cu unul din PC.

#8
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

 mapost, on 28 iulie 2015 - 14:17, said:

Da. Şi de ce 'să moară'? Pentru fax trimis are confirmare de pus la dosar, nu că pentru email n-ar avea dar e altă filozofie(mai există riscul să piardă mesajele   la o avarie PC.
Am văzut oameni care lucrează la PC în excel , bagă o celulă cu formulă iar apoi verifică rezultatul cu calculatorul de birou - nu cu unul din PC.

Slava domnului ca nu au abac.

#9
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Pentru calcule simple poţi să foloseşti şi un calculator produs în 1972 (eu folosesc unul de prin 1976-1980).
Ca să nu mai zic că faxul, fiind tehnologie veche, nu trebuie schimbat aşa de des precum un computer. Şi neavând soft, nu se virusează.   Posted Image   Tehnologiile vechi nu fi aşa de facile întotdeuana, dar unele fiind mai simple, ai mai puţin riscuri de a te trezi cu probleme     Posted Image

Edited by djl, 28 July 2015 - 14:25.


#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 mapost, on 28 iulie 2015 - 14:17, said:

Am văzut oameni care lucrează la PC în excel , bagă o celulă cu formulă iar apoi verifică rezultatul cu calculatorul de birou - nu cu unul din PC.
In 1981 mama a reusit sa prinda o excursie in URSS. Asa ca am intrat si prin niste magazine. Acolo am vazut ca fiecare casiera avea un abac, da modelul cu bile, la care facea niste socoteli. Dar aeva o vietz asi o indemanare, de nu imi venea sa cred..
Apoi folosea masina de marcat care scotea bonul..Si da, introducea fiecare produs, ca am  stidat bonul.
In 1981 aveama 17 ani. Jur ca nu stiam si nici azi nu stiu sa folosesc un abac..

Despre bunul si batranul fax. Sincer, mi se pare mai greoi sa stai sa scanezi si apoi sa bagi in mail. La fax dureaza mai putin..beeep beeepp si gata.

Later edit
M-ati facut curios. O sa caut sa vad cum se folosea abacul..
Da, de asta vorbeam https://ro.wikipedia...hoty_abacus.jpg
Am remarcat si retinut ca pe o linie era mai putine bile...
Dar cum dracu se foloseste, ca sap de juma de ora?

Edited by Prien, 28 July 2015 - 14:35.


#11
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Faxul o sa moara cand se vor pensiona bosorogii certati cu tehnologia, care abia au invatat sa il foloseasca si pe asta si carora nici prin gand nu le trece sa isi mai bata capul cu alte inventii. Sa-i ia naiba pe americani cu draciile lor cu tot!

#12
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Curiozitate tehnică: de pe computer poţi să trimiţi fax?   :huh:
Uite o tehnologie veche care era la fel de utilă (exista şi varianta digitală!)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DFMQ1qT_RFM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Za4_CMqbTTE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Apropo de stricat, am inventat o expresie: a făcut buli-buli   :lol:   :naughty:

 Bob493, on 28 iulie 2015 - 14:38, said:

Faxul o sa moara cand se vor pensiona bosorogii certati cu tehnologia, care abia au invatat sa il foloseasca si pe asta si carora nici prin gand nu le trece sa isi mai bata capul cu alte inventii. Sa-i ia naiba pe americani cu draciile lor cu tot!

Aşa cum s-a mai zis, are anumite avantaje. Şi eu sunt boşorog: folosesc computerul, scanez, mă documentez şi de pe internet, dar am albume foto (din alea scose de edituri) în format fizic, am cărţi de telefon şi reviste vechi de arhitectură şi modă tot în format fizic (adică pe hârtie), ascult muzică de pe casetă, C.D., disc de vinil, mă uit la diverse pe casetă video sau LaserDisc. Nu oricine foloseşte tehnologie veche e boşorg. Dacă nu vrea să înveţe, ori (nu) mai poate ori e încuiat.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Şi totuşi @mapost are perfectă dreptate: faxul este cel care asigură o confirmare de primire ce certifică data şi ora la care a fost expediat. Acest lucru este important pentru a se dovedi respectarea anumite prevederi legislative, în special în materia achiziţiilor publice.

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Sunt copiatoare care scaneaza si trimit automat email la adresa selectata. Partea cu confirmatul ii ofera un oarecum avantaj faxului, toti folosind acelasi protocol. Si la mailuri exista confirmare de primire si chiar de citire, dar exista o multitudine de mail-uri, la care poate nu sunt activate aceste functii sau pur si simplu nu sunt compatibile aceste functii.
De exemplu la exchange, poti sa vezi daca destinatarul a citit mailul.

#15
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
din cate stiam actele trimise prin fax sunt valabile pe cand cele scanate nu sunt

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 djl, on 28 iulie 2015 - 14:50, said:

Curiozitate tehnică: de pe computer poţi să trimiţi fax?   Posted Image
Da.

 MooF2010, on 28 iulie 2015 - 15:05, said:

din cate stiam actele trimise prin fax sunt valabile pe cand cele scanate nu sunt
Nu scrie nicaieri asta, la fel de bine si un fax poate fi masluit.

#17
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014

 MembruAnonim, on 28 iulie 2015 - 14:50, said:

Şi totuşi @mapost are perfectă dreptate: faxul este cel care asigură o confirmare de primire ce certifică data şi ora la care a fost expediat. Acest lucru este important pentru a se dovedi respectarea anumite prevederi legislative, în special în materia achiziţiilor publice.

Plus ca il citesti imediat cum il primesti (adica asa ai tendinta cand stii ca urmeaza sa primesti un act important, si oricum, nu-l lasi acolo mult, in aparat). Pe cand mailul nu-l verifici toata ziua buna-ziua, poate doar o data pe zi sau nici atunci...si cand verifici s-ar putea sa fie deja prea tarziu daca contine o inf./rugaminte importanta etc.

#18
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Vechi simplu si bun, asta e faxul.
Ma mir ca nu a disparut si telefonia ca sa fie utilizat mesengerul in schimb. Insa a disparut mesengerul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate