Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

CARDIO SI CULTURISM IN ACELAS TIMP ?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
osd321

osd321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 29.09.2014
Buna ,as vrea niste explicati stiintifice va rog am 1,70 si 77 de kg am burtica vreau sa slabesc, am citit articolu asta http://www.scientia....abdominala.html
intrebarea mea in acelas timp sa fac cardio si culturism sau la o diferenta de timp?  am inceput prin a merge 12 km , am si o problema la inima ce nu imi permite sa fac efort maxim ,am descarcat niste programe de fitness gen Insanity MAX 30 si body beast  , gantere 5kg,am citit ca intr-un studiu sa dovedit ca si greutatile mici fac muschi prin repetiti ,de mancat nu stiu ,sunt atatea articole,am renuntat la zahar  ,carnea ingrasa?  fructele ? legumele? ce sa manc  dimineata ,dupa masa ,seara?

#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Lasa Insanity.Iti rupe articulatiile.
Carne:pui ,curcan,peste.Fructe legume si lactate.
Dimineata mananca vrei tu . La pranz carne cu legume , seara ceva ce se digera usor.
Da , este ok sa faci cardio si culturism in aceiasi zi sau in acelasi antrenament.

Edited by mihai!, 24 July 2015 - 22:41.


#3
osd321

osd321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 29.09.2014

View Postmihai!, on 24 iulie 2015 - 22:23, said:

Lasa Insanity.Iti rupe articulatiile.
Carne:pui ,curcan,peste.Fructe legume si lactate.
Dimineata mananca vrei tu . La pranz carne cu legume , seara ceva ce se digera usor.
Da , este ok sa faci cardio si culturism in aceiasi zi sau acelasi antrenament.
mersul pe jos 12 km slabeste? chiar imi place sa merg pe jos,vreau sa numai am burtica asa maricia , macar 8 kg in 5 luni mi ok
fac flotarii ,geflectiuni ,tractiunii

#4
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postosd321, on 24 iulie 2015 - 22:32, said:

mersul pe jos 12 km slabeste?
Da.Te ajuta la slabit.
Daca bagi 2 ore , 2 ore jumatate de mers pe jos zilnic este super.

Edited by mihai!, 24 July 2015 - 22:37.


#5
osd321

osd321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 29.09.2014

View Postmihai!, on 24 iulie 2015 - 22:35, said:

Da.Te ajuta la slabit.
mam gandit si la muschi de aia vreau sa fac si genoflectiuni ,flotari ,tractiuni ,deci e aiurea caldura

#6
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Abdomene daca faci , mare grija cum le faci sa nu iti rupi spatele (coloana).

Scrie si tu corect ca ma dor ochii.

Edited by mihai!, 24 July 2015 - 22:40.


#7
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
Daca vrei sa scapi de burta, trebuie sa-ti reglezi regimul alimentar. Alta cale nu exista. Orice alta metoda "ninja" e doar o fantezie a astora care scriu articole.
Referitor la masa musculara, foloseste exercitii compuse, greutati mari, repetari putine, mai ales daca ai sub 2 ani de sport. Pierzi vremea cu 200 de repetari cu o gantera de 5 kg.
Succes!

#8
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Cele mai eficiente exercitii de slabit sint intervalele dar nu stiu cum se potrivesc cu problema ta de inima.
Dincolo de asta metoda e sa arzi mai multe calorii si sa bagi in tine mai putine calorii. Arsul caloriilor se face pe muschii mari, de exemplu la alergat sau ciclism sau inot. Ganterele si abdomenele folosesc muschi relativ mici cu care nu poti arde calorii prea eficient.
Bineineteles daca vrei sa construiesti masa musculara e ceva mai mult de munca, cu greutati mari si repetitii putine cum s-a spus.Me

Mersul arde foarte putine calorii, trebuie sa ai timp. 2-300 de calorii pe ora, pe care le iei inapoi cu o napolitana... Trebuie sa mergi vreo 2 ore pe zi, cam greu.

#9
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011

View Postosd321, on 24 iulie 2015 - 22:32, said:

mersul pe jos 12 km slabeste?
-da rezultate mersul pe jos (minim 5 zile din 7), dupa masa de seara (cel tarziu la ora 19:00).
-este suficient si o ora (~6 km), intr-un ritm mai sustinut,
atat cat iti permite conditia fizica si starea ta de sanatate, in timp vei vedea ca iti va fi mult mai usor.
-redu cat poti consumul de paine, cartofi, elimina din alimentatie in special semipreparatele (salamuri.etc), si grasimile, produsele de patiserie.

Edited by costeld69, 25 July 2015 - 15:32.


#10
Boaz198

Boaz198

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,373
  • Înscris: 20.07.2015
Nu ai cum sa si pui masa pe tine si sa si slabesti in acelasi timp.

#11
Vipera777

Vipera777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 18.07.2015
Sunt cam multe confuzii pe aici.

În primul rând, fără să îţi schimbi sistemul nutriţional, nu vei schimba nimic la corpul tău. Punct. Degeaba trăiţi în acelaşi mod în care aţi trăit până acum şi vreţi rezultate diferite, fiindcă nu se va întâmpla.

În al doilea rând, mersul pe jos este o metodă foarte bună de mişcare şi chiar dacă nu arde multe calorii, tot este un exerciţiu bun pentru corp şi pentru minte, în special pentru persoanele care sunt la început de drum şi au ceva surplus - în cazul în care ar fi chiar o greşeală să începe să alerge ca şi unul care deja este într-o formă bună.

În al treilea rând, vezi că tu ai citit doar un articol şi ai deja multe nelămuriri, nici nu ştii câte nelămuriri vei mai avea pe parcurs, pentru că doar acum începi să intri în junglă. Din acest motiv, ca şi o REGULĂ IMPORTANTĂ în acest domeniu : creează-ţi un sistem clar şi ordonat, şi integrează fiecare informaţie nouă într-un mod clar şi ordonat. Nu te pierde în detalii, nu te panica dacă citeşti informaţii contrare, ş.a.m.d.
Gândeşte-te la acest lucru ca şi la un puzzle, din care mereu lipseşte câte o bucată, vin alte bucăţi noi, şi tot aşa, până când într-un final îţi va ieşi imaginea, dar păstrează-ţi mintea limpede.

Pentru început, îţi voi da un start pe care dacă îl aplici, vei vedea rezultate în prima lună deja ( nu-ţi voi spune prima săptămână , pentru că nu sunt o revistă pentru fete şi băieţi nerăbdători şi naivi ) , iar văzând rezultatele, probabil îţi va veni şi curajul şi motivaţia să te descurci singur în viitor : scoate zahărul şi făina din alimentaţie, şi mănâncă doar legume, peşte, carne, fructe, nuci, ulei ( de cocos, de măsline )  - important însă : la carne nu mănânci carne cu blană ( gen şniţel ) , la fructe nu mănânci cele din borcan cu zahăr adăugat, la legume nu se pun cartofii prăjiţi , la nuci nu se pune o pungă de alune sărate, ş.a.m.d. Toate alimentele enumerate trebuie să fie consumate într-o formă cât mai naturală şi nemodificată. Ca şi cantitate, nu îţi voi spune să numeri caloriile , dar pe parcurs poate vei vrea să-ţi calculezi macronutrienţii , un mod foarte bun de a-ţi da seama ce diferenţă vei simţi în corpul tău atunci când vei mânca cu adevărat cantităţi de care ai nevoie, şi nu ronţăi ceva doar de dragul de a face ceva.

Ca şi antrenament , găseşte-ţi un program bun de exerciţii şi ia-ţi gândul de la Insanity, Crossfit, şi altele. În cazul tău, dacă vrei să-ţi păstrezi încheieturile , ia în serios antrenamentul ales, pentru că daunele vor fi ireversibile. La sală, nu te lua după ce fac 70-80% din cei care sunt acolo, pentru că vei vedea multe exemple proaste ( dar tu fiind neiniţiat, vei crede că ei fac bine ) , ci mai bine documentează-te cu privire la tehnicile corecte , greutăţiile corecte, încălzirea muşchiilor, întinderea muşchiilor, etc.
Este ceva de citit până când mergi la sală, dar prima dată înveţi mereu regulile jocului şi apoi joci ( altfel rişti să faci numai greşeli ).
Aici este un exemplu bun de antrenament pentru sală, dacă nu ştii engleza perfect, poţi căuta după numele exerciţiilor pe youtube şi te vei prinde despre ce este vorba : http://www.aworkoutr...orkout-routine/

În afară de sală, fă orice fel de sport vrei, oricum nu vei exagera din cauza problemei cu inima, deci nu trebuie să-ţi faci griji că " vei pierde din muşchi " sau ceva bullshit de genul. Îţi va face bine doza de sport.

#12
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postosd321, on 24 iulie 2015 - 22:32, said:


mersul pe jos 12 km slabeste?
Mergând 12km, consumi tot atâta energie cata consumi pentru a alerga 12 km.....Diferența e doar de timp.

#13
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Cica nu chiar pentru ca mersul e mai eficient pentru ca nu sari:
http://www.cnn.com/2...olis/index.html

In mod logic distanta pe x e la fel dar pe y tzopai mult mai mult cind fugi.

#14
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Am facut si eu acum cativa ani experimentul, cu ceas care masoara pulsul si calculeaza consumul energetic. Mers la ~7km/h si alergat la ~10.5km/h, aprox 5.6km in ambele cazuri (o tura de Herastrau). Rezultatele au fost destul de apropiate. Probabil daca faci experimentul pe un km, rezultatele sa difere mai mult, din cauza faptului ca pe un km de alergat pulsul nu e inca stabil si rezultatul sa nu fie concludent, dar la distanta mai mare...cam asa mi-a dat. Asta dupa ce vazusem in cateva tabele cu consumuri/activitati diferite, ca sunt destul de apropiate.....

#15
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Ceasurile alea pe puls nu masoara nimic, au niste tabele si fac aproximari. De exemplu caloriile depind de masa musculara care poate diferi enorm la aceeasi greutate, n-are ceasul de unde sti.
Masuratul caloriilor e destul de greu, se pune un aparat care masoara CO2 expirat.
Nu insemna ca nu ai dreptate, se poate sa ai, doar ca metoda cu ceasul nu e chiar exacta.

#16
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Evident ca nu e, e doar mai exacta decat aproximarea unei benzi de alergare....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate