Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Ce alegere sa fac? Facultate de Informatica

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Anndry

Anndry

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.09.2014
Buna seara,

Ma pasioneaza informatica (programare) si calculatoarele. La BAC am luat 8.75 si doresc sa merg la una din facultatile urmatoare, daca ma puteti ajuta cu un sfat:
- ASE Bucuresti, Informatica Economica - cap de lista momentan
- Universitatea Bucuresti, Informatica
- Lucian Blaga Sibiu, Informatica
- Altceva ??

M-am uitat peste programa si la Informatica Economica se face mai multa informatica decat la Cibernetica (unde se face mai multa economie), deci cred ca as merge pe asta. Ar fi fost o idee sa merg si la Info Economica in limba engleza, dar stiu ca nu are acreditare... deci ideea asta pica pentru ca nu e deloc bine vazuta o facultate neacreditata.

Voi ce parere aveti? E ok ASE-ul? As vrea sa am si ceva timp liber deoarece am si alte proiecte, iar referitor la programare, o sa invat si singur, nu ma bazez doar pe facultate.

Multumesc. O seara placuta!

Edited by Anndry, 08 July 2015 - 01:01.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,522
  • Înscris: 19.04.2009
Cluj, UBB info.
UB Info

Cluj UT calculatoare> SW

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca vrei informatica atunci du-te la informatica, informatica economica la ASE e o strutocamila, in realitate nu vei face nici informatica nici economie.
La informatica vei avea destul de mult timp liber, orarul nu e prea incarcat asa cum e la politehnica, calculatoare, automatica, etc.
De unde esti? Te va avantaja o facultate mai aproape de casa.

Edited by Friskey, 08 July 2015 - 01:16.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

 Anndry, on 08 iulie 2015 - 00:59, said:

- Altceva ??
Uite-le pe toate (daca ai insirat toata tara): http://www.edu.ro/in.../articles/21834

 Anndry, on 08 iulie 2015 - 00:59, said:

M-am uitat peste programa si la Informatica Economica se face mai multa informatica decat la Cibernetica (unde se face mai multa economie), deci cred ca as merge pe asta.
Acolo-i cibernetica economica, n-are legatura cu informatica atat de mult.

 Anndry, on 08 iulie 2015 - 00:59, said:

Ar fi fost o idee sa merg si la Info Economica in limba engleza, dar stiu ca nu are acreditare... deci ideea asta pica pentru ca nu e deloc bine vazuta o facultate neacreditata.
Chiar daca-i acreditata provizoriu, tot vei sustine licenta undeva, nu te afecteaza pe tine cu nimic. Cat despre vazut, nici dracu' nu vede ca... nu se mai vede pe diploma.

 Anndry, on 08 iulie 2015 - 00:59, said:

Voi ce parere aveti? E ok ASE-ul?
Informatica Economica de la ASE e o strutocamila dar cu o programa avand o pondere mai mare a materiilor din sfera informaticii in raport cu altele din tara pe aceasta filiera economica. Ca atare e o alternativa. Insa nu se pupa cu ce spui tu:

 Anndry, on 08 iulie 2015 - 00:59, said:

Ma pasioneaza informatica (programare) si calculatoarele.
pentru ca daca vorbim de calculatoare atunci vorbim de inginerie si asta-i la facultatile tehnice iar informatica la specializarea cu acelasi nume. Acum tu stii mai bine ce vrei decat am inteles eu asa ca analizeaza mai bine programa de invatamant de la cele enumerate si alege in cunostinta de cauza.

Edited by neagu_laurentiu, 08 July 2015 - 05:08.


#5
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008
Pai daca te pasioneaza programarea si calculatoarele de ce ai pus ca si cap de lista ASE ul si nu o facultate serioasa de informatica.

#6
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Informatică, la ASE e așa cum s-a zis o struțo-cămilă iar la Calculatoare e mai mult inginerie și foarte mult hardware.

#7
noname01

noname01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 11.08.2013
Ori Cluj, ori la facultatea de Informatica din Iasi. Eu sunt aici in Iasi si trec in anul 3, acum iata-ma la un internship la Unicredit. Aici se invata informatica pura iar facultatea asta te cam freaca.

#8
Shinji

Shinji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.04.2005

 Anndry, on 08 iulie 2015 - 00:59, said:

- Lucian Blaga Sibiu, Informatica
Evita.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Da-i si un motiv.

#10
Anndry

Anndry

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.09.2014

 Shinji, on 08 iulie 2015 - 10:38, said:

Evita.

Am pus si Lucian Blaga ca si optiune deoarece eu locuiesc in Sibiu acum. Dar si in Bucuresti am unde sa stau, deci nu ar fi o problema. Nu prea iau in considerare alte orase decat Sibiu / Bucuresti. Am primit azi un mail ca se fac interviuri pentru admitere pe loc la universitati din UK in perioada urmatoare, dar asta ar fi un pas prea mare.

ASE Informatica Economica, desi am auzit si am vazut si din programa lor ca este o pseudo-informatica combinata cu economie, pot sa zic ca imi place cum suna. Eventualele informatii pe care le invat pe ramura economica mi-ar putea folosi in viitor intr-o functie de management de exemplu, iar Informatica din programa lor vine bine in completarea cunostiintelor mele de programare pe care oricum vreau sa le dezvolt singur (acasa), fiind o persoana autodidacta. Sper doar sa pot intra cu 8,75-ul din BAC.

Prin urmare, eu zic ca nu o sa depind de cunostiintele acumulate in cadrul facultatii. Ce vreau eu de la facultate ar fi: sa-mi ofere o diploma "recunoscuta" la nivel cu oricare alta facultate, sa nu trebuiasca sa invat exagerat pentru cursuri deoarece ceva timp liber ar fi esential in planurile pe care le am si totodata ar fi un mare plus sa acumulez si cunostiinte utile direct de la facultatea respectiva (ex. prin materile predate de profesorii de la ASE - Informatica Economica). Referitor la ultimul aspect, acumulare cunostiintelor, am vazut ca ASE-ul este putin deficitar deoarece am auzit pareri proaste despre implicarea profesorilor etc. dar poate lucrurile s-au mai schimbat, de asta va cer si parerea vostra.

 neagu_laurentiu, on 08 iulie 2015 - 05:03, said:

Chiar daca-i acreditata provizoriu, tot vei sustine licenta undeva, nu te afecteaza pe tine cu nimic. Cat despre vazut, nici dracu' nu vede ca... nu se mai vede pe diploma.

Acum referitor, la predarea in engleza. Mi-ar placea sa urmez acest profil (Informatica / Informatica Economica) in limba engleza si presupun ca este foarte bine ca dezvoltare personala si aduce un plus in ochii unui angajator strain... dar exista si aspecte negative? Adica in cazul in care nu e acreditata facultatea asta cu predare in engleza, nu o sa aiba un impact negativ dupa terminarea studiilor de licenta?

Edited by Anndry, 08 July 2015 - 14:44.


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

 Anndry, on 08 iulie 2015 - 14:41, said:

Sper doar sa pot intra cu 8,75-ul din BAC.
La taxa poate.

 Anndry, on 08 iulie 2015 - 14:41, said:

aduce un plus in ochii unui angajator strain... dar exista si aspecte negative?
Nu aduce nimic in ochii angajatorului, ca se da test si cine-l trece ala castiga. Cat despre negativ, doar sa nu prinzi niste profesori care stalcesc limba si sa nu deprinzi si tu obiceiuri proaste.

 Anndry, on 08 iulie 2015 - 14:41, said:

Adica in cazul in care nu e acreditata facultatea asta cu predare in engleza, nu o sa aiba un impact negativ dupa terminarea studiilor de licenta?
Nu.

#12
al25al

al25al

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 01.06.2015
Fix la ASE la Info-Eco vreau sa intru si eu, combina cele doua domenii care ma pasioneaza cel mai mult: informatica si economia, un combo ma bun de atat nu se putea pentru mine. Din cate am inteles, cu informatica se merge mai greoi si se axeaza mai mult pe economie, dar nu e problema, pentru ca si mie imi place sa invat acasa, de fapt, tot ceea ce stiu pana in acest moment in domeniul programarii am invatat de unul singur.

Eu am luat 8.7 la bac si sper sa intru la taxa, poate ne intalnim pe acolo, Anndry.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate