Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum inregistreaza PFA o factura pentru utilitati emisa pe numele unui tert

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
DianaO06

DianaO06

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.07.2015
Buna ziua,
Sunt la inceput de drum in tainele fiscalitatii PFA si ma confrunt cu cateva probleme a caror rezolvare sper sa ma puteti ajuta sa o gasesc.

Ma aflu in urmatoarea situatie:
Sediul PFA este in casa parintilor cu care am incheiat contract de comodat in care am specificat obligatia PFA-ului de a achita si cota-parte (20%) din facturile la utilitati. Acestea sunt pe numele parintilor mei. Am inteles cum se face intregistrarea unei facturi de utilitati care ar fi pe numele meu, dar nicaieri nu scrie precis cum se procedeaza cu o factura care este pe numele unui tert.
M-ar interesa urmatoarele:
1. Ce anume inregistrez in RJIP (chitanta cu suma totala achitata de tert care ulterior va fi dedusa in procent de 20% sau o dispozitie de plata intocmita pe 20% din chitanța care ulterior va fi dedusa 100%);
2. In cazul in care raspunsul este dispozitia de plata, aceasta mai trebuie inregistrata si in alta parte (de ex. in fisa operatiuni diverse, respectiv jurnal pentru operatiuni diverse)?

Si inca o intrebare:
Odata cu achizitia unui obiect de inventar (o multifunctionala) am achizitionat pe aceeasi factura si "garantie extra 1 an" pentru acest produs. Cum procedez cu aceasta garantie extra? Trebuie inregistrata sau nu in inventar? Daca da, este considerata "obiect de inventar" sau "serviciu prestat de terti"?

Va multumesc anticipat pentru rabdare si intelegere!

#2
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
1. Dispozitie de plata pt 20%, dedusa 100%
2. http://infotva.manag...erse-11493.html

Garantia extra este un serviciu.

#3
Fantasio

Fantasio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 15.04.2005
Din punctul meu de vedere (nu sunt contabil): in fiecare luna iti faci copii de pe facturile de utilitati, apoi faci o situatie centralizata cu valori facturi si cota parte de plata,  la care atasezi copiile. Semnezi si stampilezi situatia. Faci dispozitie de plata pentru suma integrala (adica suma cotelor ce reprezinta cate  20% din valoarea fiecarei facturi de utilitati la care contribui) si platesti o singura data. Inregistrezi in RJIP si automat preiei in jurnalul pt operatiuni diverse.

In ceea ce priveste multifunctionala: daca este obiect de inventar, este de natura stocurilor. Conform ordinului 3055/2009 costul stocurilor trebuie sa cuprinda toate costurile aferente achizitiei si prelucrarii, precum si alte costuri suportate pentru a aduce stocurile în forma si în locul în care se gasesc. Parerea mea este ca trebuie sa incluzi si garantia in valoarea ei.

Edited by Fantasio, 01 July 2015 - 10:07.


#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
1. Dispozitie de plata catre proprietari (adica parintii tai) in care treci sumele din facturi proportional cu 20% (recomandabil sa faci pentru fiecare utilitate in parte sa-ti fie mai usor sa urmaresti cheltuielili/platile cu "intrerinerea" sediului)
2. Softul de gestiune inregisreaza tot (sper ca folosesti unul)

Recomand in mod express soft licentiat (Windows (din pacate)+program contabilitate). Amenzile sunt destul de usturatoare pentru soft piratat in context comercial

#5
DianaO06

DianaO06

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.07.2015
Va multumesc pentru sfaturi si sugestii! Chiar nu am luat pana acum in considerare necesitatea achizitionarii softului licentiat, dar daca e sa o iei asa ar cam trebui sa avem toate programele instalate cu licenta si atunci unde am ajunge? De ex. cel mai ieftin soft Autocad este 4000EUR suma care ar determina activitatea mea de PFA sa mearga multi ani pe un mare minus.
In alta ordine de idei...
1. Am inteles acum ce trebuie sa fac.
2. Este corect ca in cazul in care garantia este considerata un serviciu si este trecuta pe aceeasi factura cu obiectul de inventar multifunctionala inregistrarea acestora sa o fac astfel (ambele tipuri de cheltuieli fiind deductibile 100%):
inregistrez in RJIP o singura intrare cu suma integrala de pe chitanta aferenta facturii apoi deschid urmatoarele fise de operatiuni diverse: "Fisa operatiuni diverse pentru cheltuieli cu achizitionare de mat. prime, mat. consumabile, ob. de inventar si marfuri" unde preiau multifunctionala si "Fisa operatiuni diverse pentru cheltuielile cu lucrarile executate si serviciile prestate de terti" unde preiau serviciul garantie extra?
Un lucru nu mi-e clar referitor la operatiunea pe care tocmai am descris-o: am citit ca in Fisa pentru operatiuni diverse se preiau sumele integrale din chitante/facturi urmand ca in jurnalul aferent sa se preia doar partea deductibila. In cazul meu factura ar fi 100% deductibila si singura solutie pe care o vad ar fi sa preiau in prima fisa doar suma aferenta obiectului de inventar si in jurnal sa preiau aceeasi suma, iar in a doua fisa sa preiau, similar, doar suma aferenta serviciului si in jurnal sa preiau aceeasi suma.
Gresesc undeva?
Stiu ca este multa vorbaraie, insa de cateva zile incerc sa inteleg aceste lucruri si nicaieri nu am gasit raspunsuri punctuale :)

Multumesc din nou tuturor!

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Legat de licente: sunt si programe gratuite (majoritatea distributiilor linux, LibreOffice, etc). Poate nu se ridica la nivelul celor platite, dar pot fi solutii la ce ai tu nevoie. E necesar sa vezi ce faci tu (ca PFA) si ce soft gasesti pe piata. Eu unul as prefera linux, dar, din punct de vedere al contabilitatii, sunt erori la diverse exporturi si la pdf-urile pentru finante, deci nu e rentabil sa am linux, cand pe windows nu apar erori din astea.

La punctul 2 imi e ceva neclar: primesti garantia si nu stii cum se inregistreaza? Din pct vedere contabil. o garantie nu se inregistreaza decat daca esti producator (iar inregistrarile se fac la provizioane). Eventual fa un rezumat pe puncte (a), B), c).....). Nu de alta, dar ai cam multe intrebari si sa nu ne pierdem in ele.

#7
DianaO06

DianaO06

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.07.2015
Pe scurt: Emag ofera si servicii de garantie extra si anume: pe langa garantia produsului de 1 an oferita de producator (cazul meu), poti cumpara garantia Emag care incepe dupa expirarea garantiei oferita de producator. Ai posibilitatea sa cumperi garantie +1an, +2ani etc. evident la preturi diferite. Eu am cumparat pe langa obiectul propriuzis si garantie extra +1 an care a fost facturata odata cu imprimanta ca si cum as fi cumparat 2 produse. De aici nelamurirea mea...Nu e tocmai corect sa insumez cele 2 preturi si sa inregistrez ca si cum ar fi un produs cum a sugerat mai sus Fantasio...
Sper ca de aceasta data m-am facut mai clara :)

#8
Fantasio

Fantasio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 15.04.2005
Eu raman la ideea mea :)

Vezi aici mai multe detalii: http://www.portalcon...ntara-33485.htm

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate