Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

sfat prima masina - buget 4000e

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
Am luat si eu azi permisul Posted Image

Acum, am un buget de 3500e-4000e (daca e si mai ieftin, cu atat mai bine)si ceea ce caut poate fi gasit mai jos  :

- masina mica (gen golf, fiesta, etc ... )
- pe benzina
- intre 100-170 CP
- intretinere ieftina (daca se poate)
- masina va fi cumparata din germania, ca stau langa granita
M-am uitat la un Ford Fiesta ST si imi place. Mai are (sau a avut) cineva de pe aici ? Cum e intretinerea ? Daca aveti si alte propuneri, le astept, mai ales de la cei care poseda o masina pe care o propun (sau au avut-o in trecut)

PS : stiu ca in bugetul pe care il am pentru masina, nu pot avea pretentii la lux.
PS2 : nu vreau Ford KA

Edited by Andreysc7, 29 June 2015 - 12:35.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Sa stii ca in 4000€ gasesti masini faine la nemti :)
Mie nu imi place VW sub nicio forma...

ps. de ce nu vrei Ka, daca tot ii prima masina?

#3
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
N-are peste 100CP ca sa need for speed-uiasca...

#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

 shiva, on 29 iunie 2015 - 12:40, said:

N-are peste 100CP ca sa need for speed-uiasca...

Nu e vorba de NFS, chiar deloc, nu sunt genul vitezoman. E mai mult un moft.
@Lex nu imi place nici ca aspect nici la interior Posted Image

Quote

Mie nu imi place VW sub nicio forma...
Gold 5 mie mi se pare ok :)

Edited by Andreysc7, 29 June 2015 - 12:44.


#5
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Mai bine te duci cu banii necesari si vezi ce gasesti BUN. Care sa necesite minimum de bani pentru revizie/reparatii, in prima faza.
Fiesta iti recomand si eu. Chiar si normala, nu neaparat ST. Dar fiind banii tai, e alegerea ta. In final vad ca te tenteaza ceva sport.
Unii ar spune ca nu-i cea mai buna alegere de marca, dar poti arunca un ochi si la Hyundai Coupe.

#6
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
alt schumacher...

#7
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

 d4m4g3, on 29 iunie 2015 - 12:45, said:

Unii ar spune ca nu-i cea mai buna alegere de marca, dar poti arunca un ochi si la Hyundai Coupe.

Pot sa stiu de ce crezi ca nu e cea mai buna alegere ? E vorba de fiabilitate sau nu e ok ca fiind prima masina ? cum am spus si mai sus, nu imi iau masina pentru a ma intrece cu altii.
Da, chiar acuma ma uitam si la un Hyundai Coupe. E si ea pe lista Posted Image

Edited by Andreysc7, 29 June 2015 - 12:55.


#8
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Eu recomand așa ceva, având în vedere că și eu am una dar diesel.
Cele din link-urile de mai jos sunt doar ca exemplu, dacă mergi după ea în Germania poți să cauți una cu mai multe dotări.

Link 1.
Link 2.

LE: Acum merg?

Edited by ammazon, 29 June 2015 - 12:54.


#9
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
nu merg link-urile

Nu prea aveam treaba inainte cu mobile.de dar am gasit asta :

http://suchen.mobile...19&pageNumber=1

adica mie cel putin mi se pare ieftina la km aceia ? Sa fie vreo teapa ? sau ceva de genu ? A mai mers cineva dupa vreo masina de pe mobile.de ?

 ammazon, on 29 iunie 2015 - 12:50, said:

Link 1.
Link 2.
LE: Acum merg?

nu :|

Edited by Andreysc7, 29 June 2015 - 13:05.


#10
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
De fiabilitate spune lumea. Ce contact am avut eu cu Hyundai, mereu a fost OK. Fara probleme. Dar statistic vorbind, poate or fi mai problematice.
In orice caz, poti sa te interesezi de problemele specifice masinii care te intereseaza, nu ale brandului in sine.

#11
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
la ce vrei s-o folosesti?
cand imi spune cineva ca abia si-a luat carnet si vrea o masina "intepata", chestia asta imi zice mult.
sa lasi numele tau sa urmaresc la Pro-TV
ia-ti un Logan 16V de la nemti

#12
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Mah, eu nu inteleg ceva. De ce ai avea un moft sa ai o masina mica, de 100..170 CP (!) cand tocmai ai luat permisul. Cred ca 100-120 maxim sunt suficienti pentru nevoile tale. Si in plus, din cate stiu limita de viteza in Romania este de 130 km/h. Hai 140, viteza la care si politistii inchid ochii daca esti pe autostrada... pe care nici nu o avem. Simti nevoia sa zbori cu mai mult?

Eu ti-as recomanda un Golf pe la 3000 de euro din 2003-2004 de 1.6 (nu FSI) sau un Ford Focus 2 de 1.6 de prin 2005-2006 pe la 3500 de euro. Daca vrei ceva mic si cool, ceva si fun to drive, cred ca ar fi aici Mini sau Ford Fiesta de 1.6. Cea de 1.4 si 80 CP consuma si mult si este si lesinata. Ar mai fi si Mitsubishi Colt CZT 1.5 aspirat sau turbo, de pana la 150 CP. Daca vrei sa fi smecher si sa-i "faci pe toti prietenii tai (alt motiv nu vad pentru care sa iti iei o masina atat de puternica fiind si novice) iti recomand un Audi A4 1.8 T de 150 CP de prin 2001-2002.

#13
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

 tsunnami, on 29 iunie 2015 - 13:14, said:

la ce vrei s-o folosesti?
cand imi spune cineva ca abia si-a luat carnet si vrea o masina "intepata", chestia asta imi zice mult.

La condus (in oras si in afara)
Minivacante (eu si cu prietena)

Quote

Mah, eu nu inteleg ceva. De ce ai avea un moft sa ai o masina mica, de 100..170 CP (!) cand tocmai ai luat permisul. Cred ca 100-120 maxim sunt suficienti pentru nevoile tale. Si in plus, din cate stiu limita de viteza in Romania este de 130 km/h. Hai 140, viteza la care si politistii inchid ochii daca esti pe autostrada... pe care nici nu o avem. Simti nevoia sa zbori cu mai mult?

Pai nu am zis musai 170. Undeva intre 100 si 170. Stau in Franta si o sa circul destul de mult pe autostrada

Quote

Daca vrei sa fi smecher si sa-i "faci pe toti prietenii tai (alt motiv nu vad pentru care sa iti iei o masina atat de puternica fiind si novice) iti recomand un Audi A4 1.8 T de 150 CP de prin 2001-2002.
Cum am spus si mai sus, nu imi iau masina ca sa ma iau la intrecere cu altii

Edited by Andreysc7, 29 June 2015 - 13:23.


#14
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014
Daca voia un M5 V10 ca first car mai ziceam si eu, 150 cp nu e ceva sa zici ca daca o calci un pic mai tare face masina 360 de grade ca nu o poate tina electronica intr-un loc... Daca tot da banii pe o masina de ce sa nu ia ceva ce-i place?

Nu ca ar fii relevant but: Mai nou ma uit mai nou la un vlogger american care are vreo 18-19 ani, conduce un STI, la el la liceul sunt numai muscle car-uri / suvuri in parcare (care tare cred ca nu's tdi-uri) etc. Crezi tu ca aia mor pe capete?

#15
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
cu cat o masina este mai ieftina de noua, cu atat iti poti cumpara una second hand sa "tina" mai mult

imi aduc aminte, dupa ce-am luat permisul (primul a fost de moto), cand m-am urcat pe-o mobra, am zis ca in veci nu mi-as dori altceva
dupa ceva timp m-am obisnuit si am inceput sa invat sa conduc. un vehicul mai puturos iti iarta o gramada de greseli.
am avut prieteni la care prima motocicleta a fost 100+ CP. Spun ca am avut, nu ca as fi renuntat la prietenia lor, dar, m-am trezit brusc ca ei, nu mai exista

 v_andrei, on 29 iunie 2015 - 13:26, said:

Daca voia un M5 V10 ca first car mai ziceam si eu, 150 cp nu e ceva sa zici ca daca o calci un pic mai tare face masina 360 de grade ca nu o poate tina electronica intr-un loc... Daca tot da banii pe o masina de ce sa nu ia ceva ce-i place?

Nu ca ar fii relevant but: Mai nou ma uit mai nou la un vlogger american care are vreo 18-19 ani, conduce un STI, la el la liceul sunt numai muscle car-uri / suvuri in parcare (care tare cred ca nu's tdi-uri) etc. Crezi tu ca aia mor pe capete?

nu, dar la "ei" exista legi care sunt aplicate si nu-si permit sa le incalce, spre deosebire de Romania, unde penalizarile sunt parfum.

la 19 ani, ala conduce deja de 3 ani

stii cat e viteza maxima pe autostrada in US?
ia cauta sa vedem, gasesti?

#16
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014

 tsunnami, on 29 iunie 2015 - 13:32, said:


la 19 ani, ala conduce deja de 3 ani

stii cat e viteza maxima pe autostrada in US?
ia cauta sa vedem, gasesti?
Undeva la 110-120 km/h ? :-??
Atunci dupa logica ta is fraieri aia care iau o masina cu mai mult de vreo 60-80 CP pentru ca oricum limita in RO e 130km/h?

#17
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 v_andrei, on 29 iunie 2015 - 13:34, said:

Undeva la 110-120 km/h ? :-??
Atunci dupa logica ta is fraieri aia care iau o masina cu mai mult de vreo 60-80 CP pentru ca oricum limita in RO e 130km/h?

eu am spus doar ca in State exista cultura respectarii legilor
acolo unde nu se respecta se impun. si ustura al dracu. nu e vorba numai de amenda
in Romania nu exista asa ceva.

In State, parintii de regula platesc asigurarea tinerilor si deci, cam ei decid tipul de masina pe care-l cumpara
In Romania, termini scoala si vrei masina de 900kg si 100+ CP, asigurarea o faci pe numele bunicului

de ce-si cumpara americanii masini puternice?
e treaba lor, mie-mi convine, invart economia, cat timp respecta legile, iar imi convine ca am eu de lucru

#18
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
@tsunnami, au fost situatii in care nu am fost deloc de acord cu tine. Insa de data asta cred ca ai mare dreptate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate