Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Centrala pe gaze si vecinul. Ma acuza ca ii miroase a gaz in curte. Ce fac ?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Eugen_B

Eugen_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 31.05.2015
Locuisc la casa, Am un vecin in fatza casei care are casa asezata invers decat a mea, adica stam fatza in fatza. De cand s-a incalzit afara sta mai mult pe sezlong langa gardul meu sub o salcie micutza. salcia lui.
De 2 saptamani ma bate la cap sa mut centrala ca el nu poate sa stea in curte din cauza mirosul;ui de gaz. Unde s-o mut nu prea stiu pt ca curtile sunt mici si paralele, ca doua benzi de circulatie, si apoi cred ca ma si costa o groaza de bani mutarea in caz de gasesc un loc s-o mut.

Ajutati-ma cu o idee, Am eu cateva idei dar sunt destul de tampite.
Cum sa fac????? Ce sa ii fac centralei sa nu mai scoate gaze, sa-i pun filtru la iesirea pe cos, s-o ridic mai sus, cat de sus (evacuarea), sa il bat pe vecin sa-l bag in spital sa nu-l mai deranjeze mirosul, ce e de facut.
Hai va rog mult, ca nu-l mai suport si chiar il bat . Cand am montat centrala acum 4 ani nu a zis nimic

Multumesc pentru eventualul ajutor

#2
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
Acum e destul de cald afara si banuiesc ca centrala merge foarte putine minute/zi. Deci n-ar trebui sa emane nimic.

#3
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Daca aluia i s-a pus pata, poti sa muti evacuarea si in Honolulu, tot ii miroase a gaz.

#4
pleteab

pleteab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 18.06.2003
Poti schema pe cineva de la o firma sa iti verifice centrala si eventual sa iti regleze tirajul sa nu mai iasa pe cosul ei , gazele ne arse , stai linistit nu trebuie sa dai camasa pe foc pentru un paduche

#5
Eugen_B

Eugen_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 31.05.2015
O foloseste nevasta mea pentru bucatarie si amindoi la cate un dus cateodata
Exista posibilitatea ca a mea sa fie defecta ?....si a lui da gaz dar de 10 ori mai putin ca a mea

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
cumpara-i vecinului o umbrela mare de soare, astfel incat sa poata sta in curtea lui, in alta zona decat cea de sub salcie.
pana la urma, cat functioneaza centrala ta, pe durata unei zile ? caldura nu mai faci acum, iar apa calda nu cred ca merge non-stop la tine...

pe de alta parte, daca omul are macar un sambure de adevar in afirmatii, si doar anul asta a inceput sa-l deranjeze mirosul de gaz, sa nu fie vreo problema la centrala, ar fi bine sa chemi pe cineva s-o verifice. si-asa daca spui ca ai montat-o acum 4 ani, acum ar trebui sa-i faci vtp-ul (verificarea tehnica periodica, se face din 2 in 2 ani).

#7
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Muta-i casa....sau falca vecinului.

#8
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
Poate s-a defectat ceva. Cheama un mester.
Dar de unde stii ca da a lui de zece ori mai putin decit a ta?

#9
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
un pumn bine plasat, in nas, vecinului. o sa-i miroasa a sange si nu mai are timp de snifait gaze.

si cheama pe careva sa arunce un ochi la centrala aia, nu de alta, da' sa nu platesti gaze aruncate afara.

#10
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Tu i-ai facut revizia periodica? Vezi ca nu te joci cu asa ceva, daca da ala cu roatele-n sus intr-o dimineata, faci puscarie! Cand ti-ai montat-o normal ca n-a facut gura, daca n-or fi iesit gaze. Se mai strica si centralele astea, e mare belea!

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Spune-i vecinului sa se mute.

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Daca ai toate avizele si esti OK tehnic (inaltime cos) etc te doare la basca. Ii spui vecinului ca esti in legalitate si se bate singur.

#13
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006

 Eugen_B, on 03 iunie 2015 - 15:56, said:

O foloseste nevasta mea pentru bucatarie si amindoi la cate un dus cateodata
Exista posibilitatea ca a mea sa fie defecta ?....si a lui da gaz dar de 10 ori mai putin ca a mea
Si tie ti se pare ca vecinul e problema aici? :D

#14
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 toto_riina, on 03 iunie 2015 - 16:19, said:

daca da ala cu roatele-n sus intr-o dimineata, faci puscarie!
Si camcum ar putea la sa dea coltul din cauza centralei vecinului, cu datele expuse mai sus? sunt curios cat de solida e logica in aceasta afirmatie :)

#15
gazeluta

gazeluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.10.2013
1    chemi un meserias  sa constate daca totul functioneaza in parametri si eventuala reparatie

    daca vecinul continua ..treci la pasul 2
2    noaptea torni o galeata de apa fierbinte cu soda caustica dizolvata la radacina salciei....

#16
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
1.Verifica cu oameni intruiti functionarea centralei.
2.Daca totul este okay (si nu numai) ,treci la  pasul doi

Prepari un macerat de urzici: un vas (cu cat mai mare, cu atat mai bine)- de ex. o galeata de 20L (galeata de vopsea lavabila), aduni un bratz de urzici, le pui in vasul acela,completezi cu apa. Se lasa la soare vasul acoperit si  fermenteaza, le mai amesteci o data pe zi. Dupa vreo 6 zile duci galeata langa gard (cand vecinul care sta la umbra)...Si pui putina zeama pe jos...Apoi il intrebi daca s-a apucat de crescut porci...
Daca poti pune si vasul cu solutia minune undeva ascuns  de ochii lui...
Daca si vantul tine cu tine...

Edited by ascu, 03 June 2015 - 17:09.


#17
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Cata imaginatie au unii....

#18
GHEGHE1

GHEGHE1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 15.06.2012
Cu gazul si femeia nu este de joaca.
Ce sfaturi ai primit tare ma gindesc sa candidez la PARLAMENTARE, as avea cosilieri care mai de care :)
1> O verificare de rutina la centrala de gaz nu a suparat pe nimeni niciodata.
2> Bea o bere cu vecinul si vezi ce il supara de fapt si de drept.
3> Are ideea lui FIXA... convinge-l ca greseste.
;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate