Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Traseu nordul Italiei cu masina

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Salut,

in prima parte a lui septembrie vrem sa facem cu masina inchiriata, urmatorul traseu de 14 zile prin nordul Italiei:
1) aterizare in Treviso la pranz, luat masina din aeroport si plecat spre Cortina d'Ampezzo (o noapte)
2) plecat spre Ortisei, apoi Bolzano si stam in Verona (2 nopti)
3) Bergamo, Lecco, Bellagio, Como si apoi Milano (o noapte)
4) Genova (o noapte)
5) Cinque Terre, Pisa si apoi Lucca (2 nopti)
6) Florenta (3 nopti)
7) Sienna (o noapte)
8) in trecere prin Cesena si apoi stam in Ravenna (2 nopti)
9) Treviso (o noapte) - pentru ca a doua zi dimineata devreme luam avionul spre Iasi.

1700 km, cu 21-22 ore la volan (evident cu aproximatie). In orasele unde stam 2 sau 3 nopti vom inchiria garsoniera cu chicineta, in cele unde stam o noapte - la hotel.

Ne intereseaza atractiile cultural/istorice (cladiri etc) dar si peisajul de munte/coasta marii. Credeti ca am impartit judicios timpul  petrecut in fiecare oras, sau ar trebui sa schimb ceva?

Ne mai gandim daca sa stam o noapte intr-unul din satele din Cinque Terre, caz in care va trebui sa scadem o noapte probabil din Lucca. Dupa cate am vazut pe Google Maps de pe soseaua care trece pe langa Cinque Terre nu se vede mare lucru spre zona de coasta. Asa e si deci ar trebui sa stam o noapte, ca sa putem vizita macar 2-3 sate? Sau nu merita si atunci sa lasam cele 2 nopti pentru Lucca?

La inchiriere vom alege o masina mai ieftina, categoria economy (si probabil nu prea noua) - ne va putea pune probleme pe drumurile din muntii Dolomiti?

Multumesc pentru sfaturi!

Edited by alecsus27, 02 June 2015 - 19:31.


#2
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Nici un drum recunoscut ca atare ( nu forestier , etc) nu pune probleme unei masini contemporane aflata in stare normala de functionare , nici in Dolomiti , nici in Alpi in general.
Veti urca mai repede sau mai incet. De obicei problema e la coborare , aveti grija sa nu incingeti prea tare franele.

Greu de spus daca e impartit judicious; vrei multe intr-un timp relative scurt. Depinde si de ce iti (va) place.
La prima vedere as taia o noapte de la Firenze  si as aloca-o la Dolomiti/lacul Como.

Daca nu ati fost  da o fuga si pana la Venetia.

Edited by kriiss, 02 June 2015 - 19:42.


#3
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 alecsus27, on 02 iunie 2015 - 19:26, said:

peisajul de munte/coasta marii.
Poți să treci și prin Monaco.
N-ai ce face prin Cinque Terre, le vezi pe toate într-o zi.

#4
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
@kriiss: ai dreptate la coborarea din munti, mai ales ca nu stiu in ce stare sunt placutele de frana/discurile si eu nu folosesc decat extrem de rar frana de motor (nu-s obisnuit). Cu privire la Florenta, nu stiu ce sa zic - multa lume spune ca sunt multe de vazut si trebuie cel putin 3-4 zile, de asta am trecut 3 nopti. Pe de alta parte, si pe mine m-ar atrage o noapte in plus in Dolomiti (de ex. in Ortisei), sau in Como (sa avem timp sa inconjuram complet lacul, poate si un drum cu ferry). Ne mai gandim, ma uit pe net sa vad ce ofera mai exact Florenta (strict cultural/istoric, pentru ca restaurantele sau magazinele ma intereseaza prea putin). In Venetia mergem saptamana viitoare, deci o putem sari in traseul din sept.

@dualis: da, dar pt. asta trebuie sa stau o noapte acolo ca sa pot vizita satele pe jos sau cu trenul/autobuzul (masina lasata in parcare langa un sat), pentru ca altfel, de pe soseaua care trece pe langa ele la ceva distanta de coasta, nu prea se vad deloc satele/coasta, nu? Daca as sti ca as avea vedere asupra lor mergand pe sosea, nu m-as opri mai sa stam o noapte, pentru ca nu tin neaparat sa merg prin sate, mi-ar ajunge sa admir peisajul de departe (eventual cu opriri de juma de ora ici-colo).
Monaco? Nu cred, e departe de traseul ales si ar insemna sa scad o noapte de la celelalte din Italia.

#5
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Decat sa treci prin Dolomiti o zi, mai bine nu treci deloc. Doar o sa te enervezi ca ai fost fraier si nu ti-ai rezervat mai multe zile. Daca prin alte locuri poti sa treci pe sosea fara sa vezi ce ratezi, in munti nu-i asa. Intre Cortina si Ortisei o sa faci multe ore (mers incet + o suta de pauze pentru poze), nu stiu cand mai vrei sa vizitezi si Bolzano si sa ajungi la Verona in aceiasi zi.

#6
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 alecsus27, on 02 iunie 2015 - 20:20, said:

sa pot vizita satele pe jos sau cu trenul/autobuzul (masina lasata in parcare langa un sat), pentru ca altfel, de pe soseaua care trece pe langa ele la ceva distanta de coasta, nu prea se vad deloc satele/coasta, nu?
Cel mai bine cu vaporașul.
Cu mașina nu sunt sigur, n-am fost niciodată, dar cu trenul știu că nu vezi decât fracțiuni de secundă, când ieșea dintr-un tunel și intra în altul (și toți copiii din tren erau: ''WOOOOW'' :) ).

Da, mie mi-ar ajunge două zile în Florența și aș trece și prin Monte Carlo (nu e chiar așa departe).

#7
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008

 biscatrix, on 02 iunie 2015 - 20:54, said:

Decat sa treci prin Dolomiti o zi, mai bine nu treci deloc
si daca trece 2, cam tot aia e!

#8
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
OK...am mai postat si pe alt forum si acolo ma sfatuiesc sa reduc numarul oraselor vizitate cam la jumate - pur si simplu pentru ca voi alerga tot timpul sa vad cat mai multe puncte de atractie, impachetat/despachetat la hotel, apoi graba cu masina sa ajung la urmatoarea destinatie si tot asa...nu ma voi bucura cu adevarat de excursie si voi acumula doar oboseala.

Hm, ma mai gandesc. Da, as sta macar 2-3 zile prin Dolomiti - dar sa nu uitam ca acolo e si cea mai mare posibilitate de ploaie sau ceata. Sigur, daca sunt mai multe zile, sunt si sanse mai mari sa prind vreme buna mai multe ore....om vedea. E greu sa ma hotarasc ce tai de pe lista, din atatea minunatii. De fapt, n-as taia nimic, dar se pare ca trebuie sa fiu realist. Sunt intr-adevar prea multe ingramadite in 14 zile si vreau sa ma bucur de ce vad, nu sa fie o cursa cu obstacole.

Sau oare exagerez si totusi se poate face/vedea cam tot ce-i important, cu atentie si planificare amanuntita?

Nu, Monte Carlo si restul Coastei de Azur ramane pentru alta data, va trebui o alta excursie de cel putin o saptamana numai in zona aia.

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Nu cred ca merita Bolzano, am trecut pe acolo.
Mai bine Riva del Garda in N lacului Garda, daca poti Limone, In S lacului = cetatea Sirmione.
Florenta nu cred ca merita 3-4 zile, maxim 2 zile daca esti harnic.

Drum bun !

#10
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
O solutie ar fi sa nu te omori prea mult cu despachetatul la fiecare hotel Posted Image, scoti numai pijamalele, obiectele de toaleta si hainele pentru ziua urmatoare.

De asemenea, nu as pierde timpul cu chicinetele si gatitul, asta merge daca stai undeva, la mare, sa zicem, o saptamana intr-un loc si apuci sa-ti faci niste cumparaturi din supermarket, umpli frigiderul si apoi mai mananci/gatesti din ele. Altfel, ce faci, te cari cu alimentele incepute dintr-un loc in altul?

In Italia cu 2-3 euro de persoana iti iei dimineata o cafea si 1 croissant dintr-o cafenea. Nu se fumeaza in restaurante si cafenele asa ca e foarte placut sa iei micul dejun intr-o cafenea.
Pentru pranz si cina iti cauti din timp pe TripAdvisor locuri unde se mananca bine si rezonabil la pret, sau ochesti la fata locului "mancatorii" putin in afara locurilor batute la maxim de turisti.

Atentie ca restaurantele sunt deschise pentru pranz cam intre 12 si 15, majoritatea inchid si redeschid apoi pe la 19-19:30 pentru cina.

Daca vreti sa reduceti din costuri, gasiti panini (sandvici-uri) de diverse feluri, foarte bune, pizza la felie si alte diverse  "chestii" foarte bune "to go". Ca sa nu mai vorbim de inghetata Posted Image

Edited by mdt, 02 June 2015 - 21:50.


#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Daca ai ocazia sa treci pe la una din cele mai titrate gelaterii din Italia:

https://www.facebook...139472926112906

Acum ma duc sa ma arunc in cap ca ti-am divulgat asa un loc :)))

vezi ca aia in Nord au program de masa de pranz 12-15, dupa aia mai deschid abia la 19-20
bine, panini gasesti oricand
sa nu mananci in zone comerciale, du-te unde se duc localnicii, e beton

#12
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
hmmm, atunci de dondoli ce sa mai zicem? mai ales ca trece pe langa in drum spre siena!  sau atatea gelaterii excelente in  florenta si siena ...

#13
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Prn Bolzano doar trecem, oprim cel mult juma de ora - o ora sa ne dezmortim.
Buna ideea cu panini, probabil vom avea mai mereu cateva in rucsac. Inghetata nu mananc pentru ca dauneaza la sinuzita, dar vom merge in gelaterii pt, alte dulciuri, thanks.
E bine de stiut ca pranzul e la restaurante doar intre 12-15.
Florenta am zis 3 nopti ca sa fie 2 zile pline pt. vizitat, ca daca las 2 nopti ramane numai o zi plina plus poate un pic dimineata urmatoare. Dar
Lacul Garda la fel doar il salutam din mers (poate vom merge un pic pana la Sirmione totusi), ca sa ne ramana cat mai mult timp pentru Como.

#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 dariuscha, on 02 iunie 2015 - 22:49, said:

hmmm, atunci de dondoli ce sa mai zicem? mai ales ca trece pe langa in drum spre siena!  sau atatea gelaterii excelente in  florenta si siena ...

aia a e mea e in Top 5 premiata pe Italia ani la rand Posted Image

#15
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008

 overseas, on 03 iunie 2015 - 08:59, said:


aia a e mea e in Top 5 premiata pe Italia ani la rand Posted Image

am vazut!  http://www.tripadvis...Alto_Adige.html
ca deh, si eu am prostul obicei sa mai iau ca referinta TA  Posted Image

alecsus, cred ca unele le veti vedea prea in graba si ulterior va va parea rau.

#16
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Daca ajungi in vestul lacului Como da o fuga pana la Lugano . Drumul e destul de scurt ( 50 km din Menaggio) si e foarte misto ; respiri aer elvetian si vezi si lacul Lugano ! Tocmai ce-a trecut Giro pe acolo si m-a apucat nostalgia Posted Image.

O alta sugestie (doar daca iti plac muntii si condusul pe serpentine ) , taie de tot Verona , e situata pe  drumul 'clasic'  spre vest (Franta, Spania) si o sa mai treci pe acolo si alta data .

De la Cortina mergi spre Stelvio (pasul ala recomandat de Top Gear Posted Image) prin Bolzano-Merano ; treci Stelvio si ajungi in Bormio . Din Bormio ajungi la coada lacului Como ori prin Livigno - St Moritz (recomandat) , ori prin Tirano - Sondrio. .

Asta  a fost o parte din turul meu din 2012 - Cortina-Bolzano-Stelvio-Livigno-St Moritz-Menaggio ( am stat la camping la Porlezza). A fost extraordinar, am si prins 7 zile numai cu soare !

Milano nu e turistic deloc - Domul si imprejurimile (galeriile  si eventual Scala) si aia e tot . Daca vrei sa vezi Cina cea de taina vezi ca iti trebuie rezervare dinainte ( parca cu cel putin o zi inainte sa o faci).

PS : Fara frana de motor o sa faci franele praf. Ar trebui sa te obisnuiesti sa o folosesti.

Edited by kriiss, 03 June 2015 - 11:46.


#17
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
@kriiss: initial chiar imi propusesem sa ajung si la Lugano, ca doar se poate merge si pe soseaua alaturi de autostrada (ca sa nu platesc 30 euro vigneta) dar mi-a parut totusi cam departe. Daca insa stam in Como o noapte, mergem sigur.
https://www.google.r...d44.4183598!3e0

Verona e prea aproape de drumul cum cobor dinspre Bolzano spre Milano ca s-o ratez. Singura indoiala e daca sa stau acolo 2 nopti sau doar una. E foarte tentant sa avem inca o zi (in plus fata de cea care o iau de la Florenta si o pun la Ortisei) pe care s-o folosim la lacul Como de ex (sau daca nu, la Cinque Terre). Pe de alta parte, cam fragmentez opririle adica vor fi prea multe opriri doar de o noapte...nu stiu ce sa zic.
Stiu de pasul Stelvio, si ala e tentant (cel mai inalt din Alpi parca) dar daca asta inseamna sa renunt la Verona, mai bine nu. Lasa ca merg destul prin serpentine si peisaje frumoase intre Cortina si Ortisei.

Citisem ca Milano nu e turistic, de asta si stam doar o noapte - pentru Dom si ce mai e prin preajma.

@dariuscha: stiu, posibil ca o sa renuntam la cateva, desi cand vezi cate atractii sunt la indemana pe traseu parca nu te lasa inima sa nu le vezi macar un pic...

#18
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
alecsus, italia e fabuloasa! pe o raza de 50 km oriunde te-ai uita, e imposibil sa nu ratezi ceva. uita-te numai pe langa ce treci din cortina pana la siena! si asta direct, nu cu ocol prin lombardia si pe riviera italiana!
nu renunta la o noapte din florenta, abia iti vor ajunge cele 2 zile pline.mai bine renunta la cea din milano. iar in dolomiti trebuie sa urcati macar o data cu o telecabina.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate